„Všade dobre, doma najlepšie“, hovorí sa. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo pre vás tento pojem znamená? Čo vlastne robí z domu alebo bytu ozajstný domov? Odpoveďou ste vy a potom všetky tie drobné detaily, farebné akcenty, dekorácie a doplnky, ktoré vášmu príbytku dodávajú šmrnc. Samozrejme, každý z nás sa cíti dobre niekde inde. Niekto prahne po sterilnom minimalizme, iný vyhľadáva „prepchaté“ priestory, v ktorých je na každej i sebe menšej ploche čo obdivovať. Sto ľudí, sto chutí. Univerzálny návod na útulné bývanie hádam ani neexistuje. Existuje však niekoľko zaručených tipov, ktorými si viete vytvoriť pocit príjemného a opticky útulného prostredia. Všetky mám poctivo odskúšané aj na vlastnom príbytku a verte či neverte, funguje to! Veď posúďte sami.
1. Prebuďte spomienky k životu
Nemyslím tie, ktoré ležia úhorom vo vašich prachom zapadnutých albumoch, ale také, ktoré na vás číhajú cestou do postele alebo pri písaní za pracovným stolom. Máte vydarené zábery z ciest, umelecké fotografie alebo zachytené jedinečné okamihy s priateľmi či rodinou? Prečo ich skrývať, keď sa môžete usmievať kedykoľvek pôjdete okolo? Ja a môj priateľ pomlčka spolubývajúci, sme sa ako vášniví milovníci fotografie rozhodli pre druhú možnosť. Sú v spálni, obývačke a dokonca aj na toalete. A prečo nie? Ak ste skôr zdržanlivejší typ a nechcete, aby vaše momentky z osobného života videl každý, kto sa zastaví na kávu, presuňte ich do vašej spálne. Tam vám vaša návšteva hádam bezdôvodne nepolezie. Či sa už rozhodnete pre asymetrickú foto-stenu v rámčekoch, nástenku so snímkami na štipcoch, foto-koláž alebo girlandu, so zvečnenými spomienkami na fotopapieri sa budete istotne cítiť ako doma.
Návod na výrobu takej foto-girlandy nájdete aj TU.
2. Drevo do lesa nenos, domov áno
Tento prírodný materiál vnesie do každého chladného domu kúsok tepla. Neznamená to, že si teraz z bytu musíte spraviť horskú chatu a obložiť ho od podlahy až po strop. Postačí decentný kúsok v podobe regálu, knižnice, stolčeka alebo stolíka. Podľa množstva svetla v miestnosti si môžete vyberať medzi svetlým alebo tmavým drevinovým tónom. No bez ohľadu na osobné preferencie bude váš doplnok vyzerať skvele snáď všade. A vôbec sa netrápte nad tým, že zvyšný nábytok je v inej farbe a tento drevený kus sa vám k nemu nehodí. Práve ten dodá vašej domácnosti punc originality. Tak len pokojne do toho!
Ja som sa rozhodla pre kombo biela + šedá + drevo. Tiež som sa spočiatku bála, či toho nebude príliš, ale po dlhom presúvaní v snahe nájsť tú správnu rovnováhu a precíznom výbere dekorácií si myslím, že sa navzájom príjemne dopĺňajú.
3. Čarujte so svetlom a hrajte sa s tieňmi
Či lampy, svietidlá, girlandy, lustre alebo svetielka – všetko jedno, hlavne nech je svetlo! V osvetlení sa fantázii medze nekladú. Kde je napísané, že na jednu miestnosť stačí jedna lampa? V obývacej miestnosti u nás doma ich narátate rovných sedem. Dve stropné, dve stojace, jednu visiacu, jedno bodové svetlo a LED reťaz (svietniky nerátam). Ak sa aj vy rozhodnete pre kombinovanie viacerých svetelných zdrojov súčasne, skúste dbať na výber farebnej teploty. Osobne na mňa kombinácia teplého a studeného svetla v jednom priestore pôsobí dosť rušivo. V posledných rokoch sú veľmi obľúbené najmä svetelné reťaze, ktoré si môžete zavesiť napríklad nad posteľ či na zrkadlo. Horúcim trendom sú i visiace žiarovky, ktoré stačí omotať lanom na drevený trám alebo konzolu.
Návod na výrobu takej lampy nájdete aj TU.
4. Živé kvety robia zázraky
Kvety v byte sú veľmi dôležité. Nielenže dokážu okrášliť a zútulniť každý interiér, sú aj ideálnym pohlcovačom elektrosmogu a jedovatých toxínov. V princípe platí jednoduché pravidlo priamej úmery. Čím viac elektrotechniky, tým viac zelene. Podľa výskumných štúdií by sa v domácnosti o rozlohe 80 m2 mali nachádzať 3-4 rastliny, čo zaručí efektívne prečistenie vzduchu. V súlade s filozofiou feng shui by sme nemali umiestňovať rastliny nikdy tam, kde sa sedí alebo spí, no podľa možnosti na svetlé miesta k oknu alebo balkónu. V domácnosti plnej elektronických zariadení je ideálnym pohlcovačom elektrosmogu stĺpovitý kaktus. Vzduch v domácnosti vám prečistí aj figovník, aloe vera, fikus, brečtan, svokryn jazyk, zelenec alebo bambus. Potešujúci je aj fakt, že rastliny na tomto zozname si nevyžadujú žiadnu prehnanú starostlivosť. Verte mi, ja nie som dobrá kvetinková mama, no ako môžete vidieť, snažím sa. Pre pocit relaxu sú rovnako vítané aj čerstvé rezané kvety a živé kytice.
5. Stariny ako ultimatívny “eyecatcher”
Nebojte sa experimentovať a oživte interiér extravagantným doplnkom, ktorý upúta pozornosť. Či už vsadíte na starožitnosť alebo zrenovovaný antik, vedzte, že takýmto kúskom rozhodne zaujmete! A navyše budete originálni. Starinám dnešná doba praje. Ošarpaný lak, hrdza či patina? Ja by som tieto známky času určite nezakrývala. Práve naopak, ošarpaná elegancia je absolútny HIT! Vďaka stále populárnejšiemu štýlu provence alebo vintage sa dostala do povedomia aj patinovacia technika „chabby chic“. Pomocou nej vdýchnete nábytku ducha francúzskeho vidieka. Môže to byť napríklad stolík zo starého šijacieho stola alebo starožitná komoda od babičky.
Alebo stôl zo starého nefunkčného krídla? Inšpirujte sa TU.
6. Biele steny sú nuda. Je čas na tapety a farby!
Maľované steny, tapety a výrazné vzory boli trendom 70.- 80.- tych rokov. Dnes, desiatky rokov neskôr, sú tu opäť. Správnym výberom farby či tapety viete oživiť každý priestor a zároveň reflektovať aktuálne módne trendy. Horúcim hitom v interiéri sú tapety alebo obklady v podobe tehál, kameňov, betónu, kovu či dreva, nemenej obľúbené bývajú aj retro tapety alebo botanické vzory. Pri výbere dbajte na to, aby bol interiér zladený s účelom miestnosti. Pri tých výraznejších vzoroch by sme mali nasledovať pravidlo menej je viac. Ideálne je preto kombinovať tapety s maľovkou a vyhrať sa s efektami viacerých materiálov a farieb. Už dávno neplatí pravidlo jednej farby na jednu miestnosť. Pokojne skombinujte viacero farieb naraz, farbu s tapetou alebo zvýraznite len jednu z nich.
My sme si zobrali do parády tú najmenšiu stenu v obývacej miestnosti a vyfarbili v sýtej kobaltovej modrej (tmavé farby totiž opticky zmenšujú priestor). Stena oproti ešte čaká na tuning a bude to práve tapeta. Výber vhodného vzoru je však ešte stále „work in progress“. V predsieni sme vsadili na tyrkisovú trikolóru (lebo pôvodný plán s ombre stenou nám nevyšiel), hosťovská toaleta dostala “black look” (nie je to nič iné ako tabuľová farba s nápismi kriedovým perom), rovnako ako zvyšná časť predsiene. Detská izba schytala bodky a pásiky a obývačková stena tapetu z kníh.
7. 4x áno pre koberce, koberčeky, kožušiny a behúne
Pamätáte si ešte na tie časy, keď boli v každej domácnosti naťahané koberce a po stenách sa valčekmi natierali vzorované ornamenty? Aj moja detská izba to vtedy schytala. Dnes už čisté retro. Koberce vytlačili plávajúce podlahy a tepovače sme vymenili za mopy. Chvalabohu za to, no jedno sa musí nechať: chránia podlahu pred poškodením a do miestnosti vnášajú farbu a eleganciu. Koberček môže dramaticky zmeniť vzhľad a dojem z miestnosti. Dôležité je preto brať do úvahy veľkosť, farbu, tvar, textúru, umiestnenie a prvky štýlu. Aktuálne frčia kusové koberce alebo kožušiny (na štýl scandi) pohodené v priestore pod stolom, pri kozube alebo len tak uprostred miestnosti.
Keď hovoríme o kožušinách v štýle scandi, myslia sa poväčšinou tie živé. Podľa ich veľkosti sa ich cena pohybuje v stovkách eur, preto môžete siahnuť aj po ich umelých náhradách. Rozdiel je na dotyk hmatateľný, no to je aj pohľad do peňaženky.
8. Prehozy, deky a plédy pre pocit pohodlia
Sú ideálnym doplnkom ku každej pohovke, posteli, lavici či kreslu a tiež praktickým pomocníkom na chladnejšie večery. Ako úplná fanatička všakovakých pokrývok mám pri gauči aj „dekovník“ (ako som si ho po domácky nazvala) – drôtený stolík, v ktorom uskladňujem deky rôznych farieb a materiálov. Minimálne jedna je pritom vždy prehodená cez pohovku. Trendom tejto sezóny sú predovšetkým vzorované bavlnené plédy alebo pletené deky z hrubej priadze.
9. Lebo drobný nábytok je “sweet”
V časoch, keď som vyrastala leteli v každej domácnosti masívne obývacie steny a nábytkom zapratané izby. To, že sa v tesných priestoroch dalo ledva hýbať vtedy očividne nikoho nezaujímalo. Dnes je tomu chvalabohu inak! Čím menej nábytku, tým lepšie. Interiér tak pôsobí vzdušnejšie a priestrannejšie. V malých priestoroch sú preto ideálne drobné kusy nábytku, ktoré vám „neodfaklia polku obejváku“ a napriek tomu splnia svoj účel. Známymi trikmi ako si opticky zväčšiť priestor sú aj zrkadlá, sklenené plochy, svetlé steny a farby.
I keď naša obývacia miestnosť nie je práve najmenšia, zopár mini kúskov som si neodpustila. Podľa mňa sú rozkošné. Tieto (mini stolík s rafinovaným úložným priestorom a mini taburetku s pleteninovým povrchom) mám z Favi.sk:
10. Home dekor áno, ale s mierou
Jasné, netreba to preháňať, no častokrát sú to práve tie malé doplnky a detaily, ktoré robia miestnosť útulnejšou. Vankúše, obrazy, sviečky, vázy, zrkadlá, závesy… – to všetko sú prvky, ktoré naznačia, že ste doma. Aktuálne sú veľmi obľúbené písmenká, nápisy či svetelné tabule. Zámerne som nespomenula sošky, pretože v mojich očiach sú to len lapače prachu. Základ je dodržať jedno obligátne pravidlo: Svoj byt si nezapratať zbytočnosťami a nechať v ňom naozaj len to „potrebné“. Výber dekorácií však ostáva len na vašich osobných preferenciách.
11. Knihy, knihy a ešte raz knihy
Tak bez nich by to teda nešlo! Máločo tak zútulní miestnosť ako knihy. Domáci knižný kút je to miesto v interiéri, ktoré vo mne za každých okolností evokuje pocit pohody, oddychu a domova. Na veľkosti knižnej plochy nezáleží, hlavne že je. Momentálne veľmi letia originálne knižné police z vodovodných rúr v štýle industriál či drevené regály na koženom opasku alebo lane. Ja som sa ešte stále nerozhodla, ktorý z posledných spomínaných by som chcela mať doma, no akonáhle padne posledný ortieľ, určite sa o tom dozviete medzi prvými.
Moje staré knižné poklady uchovávam v skrinke, ktorú sme si vyrobili z vyklápacej časti klavírneho krídla. Slúži ako knižnica a zároveň ako kamufláž miniatúrneho radiátora, ktorý zostal v mojich očiach dodnes nepochopený. Jej vrchnú časť som pôvodne chcela využiť ako ležadlo, no napokon som sa rozhodla pre botanický kútik. Z krídla samotného vznikol klavírny stolík a zvyšok putoval do “recyklačného nebíčka.” Aj takto sa dá starým veciam vdýchnuť nový život.
To je jasné, že sme ani zďaleka neskončili. Stále sú tu ešte kozuby a krby, ktoré sú nepostrádateľné pre zimný odpočinok a zahriatie počas chladných dní. A čo také hojdačky či hojdacie siete? Ideálne pre ultimatívny relax a letné leňošenie. A takto by sme mohli pokračovať do zajtra. No verte mi, už aj týchto 11 basic tipov rozhodne splní svoj účel. Viac inšpirácií, zaujímavých rád a trikov od kúpy, rekonštrukciu až po zariadenie bytu nájdete aj TU. Nezabúdajte pritom, že jediný na kom záleží ste vy a preto si svoj príbytok zariaďte tak, aby sa páčil v prvom rade vám, nie vašim návštevám.
Ak vám zariaďovanie bytu veľa nehovorí a radšej ho odovzdáte do rúk odborníkov, potom môžete využiť aj služby interiérového štúdia, v ktorom vám spravia unikátny návrh a vizualizáciu interiéru.
- TIP: tu nájdete riešenie na dizajnový návrh interiéru
Foto: Lucididit, Unsplash
my sme kvety nemohli kvoli vlhkosti ale tie fotky mame na stenach obrovske vdaka fotoobrazyzplatna a byt je hned ovela utulnejsi, zivsi a taky akoby viac nas