Iritovala ma takmer 3 a pol roka! Neskryla sa na nej jediná smietka, kvapka, stopa či šmuha. Reč je o dlážke v uvítacej časti nášho bytu, ktorá bola podľa môjho názoru oštarou celého foajé. Nebesá, čo som sa jej nadrhla! Aj behúne robili, čo mohli. Poznáte ten pocit, keď niečo vyleštíte a po pár minútach to vyzerá ako predtým? Tak presne tak vyzeral môj život s nástenným obkladom lesklého povrchu, ktorý sa nevädno prečo ocitol v horizontálnej polohe (na našej podlahe). Drahí stavitelia, čo vás to preboha napadlo? Dostatočný prísun denného svetla cez zasklenné dvojkrídlie balkónového priečelia ešte umocňovalo jeho prominenciu, z čoho sa mi zakaždým dvíhala prachovka v ruke. 

 

Možno som prehnaný pedant a možno som tak trochu Monk, ale verte mi, toto doma nechcete! Dlho som rozmýšľala nad tým, ako ju zniesť (doslova) z povrchu zemského. Obhliadli sme si desiatky alternatív. Od podlahových obkladov, krytín, cez dlažby až po vinyl. No stále to nebolo ono. Snívali sme o čistom minimalistickom povrchu v industriálnom štýle, ideálne bez fúg.

 

Ako dokonalé riešenie sa ukázala novinka na trhu, betónový náter BETON MINERAL od Résinence. To viete, ja a moja slabosť pre surové materiály a industriál. Bolo viac než jasné, že toto bude NA BETÓN náš nový projekt! Výrobca ponúka niekoľko rôznych odtieňov. Od tmavých až po svetlé, od šedých po béžové. Rovnako si môžete vybrať z viacerých povrchových náterov podľa toho, či preferujete lesklý alebo matný povrch.

 

IMG 20190717 183925 01 resized 20190811 045126424 e1567535392591 - 4 kroky k dizajnovej betónovej podlahe

 

Betón sa v modernom interiéri stáva čoraz žiadanejším prvkom. Názor, že ide o technický, nepekný a studený povrch, je už dávno prežitok. Jeho zvršok je potrebné zafixovať a ošetriť, aby odolal požadovanej záťaži.  Náter, pre ktorý sme sa rozhodli, má pomerne vysokú mechanickú a chemickú odolnosť. K tomuto bodu sa neskôr ešte vrátim, ale najprv si zhrňme, čo sme na celý pracovný postup potrebovali:

 

ručný miešač na betón

maliarske lepiace pásky

betónový tmel s povrchovou vrstvou na podklady

maliarsky valček s predlžovacím nádstavcom

špachtle (rôznych veľkostí)

brúsny papier

acetón

pracovné rukavice

vysávač


 

 

1.Krok: Plánovanie

Predtým než čokoľvek začnete, uistite sa či bude počasie pre váš projekt priaznivé a máte dostatok času na jeho realizáciu. Ako ideálne sa núkajú horúce slnečné dni, kedy môžete nechať dvere a okná otvorené do korán. Keďže sme upravovali vchodovú časť do bytu spojenú s priestormi kuchyne, dôležité bolo premyslieť si odkiaľ začať. Z vnútornej strany smerom von (a ísť na noc k priateľom)? Alebo z vonkajšej smerom dovnútra (a zahrabať sa v niektorej z izieb)? Tmelový povrch  musí 4 až 6 hodín schnúť! Upravovať ho smiete až po 24 a tesniť až po 48 hodinách.

Zmerajte si plochu na náter a vypočítajte odhadované množstvo materiálu. Orientačná spotreba je (podľa údajov výrobcu) 6 m2 na 6 kg farby (= 1 vedro/ balenie). Spočiatku sme to odhadli cca. na dve balenia. Ako sa neskôr ukázalo, potrebovali sme ich takmer 2 až 3x toľko. Ale aj k tomu sa ešte vrátim.

 

 

2. Krok: Príprava povrchu

Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, nemusíte sa trápiť s odtraňovaním starého obkladu či nanášaním podkladovej vrstvy. Výrobca sľubuje dokonalé prekrytie nerovností, špár i obkladačiek. Toto bol jeden z dôvodov, ktorý nás presvedčil. Kto sa už zbavoval starej podlahovej dlažby vie, koľko nervov, prachu a práce sa skrýva za týmo zdanlivo „rýchlym“ procesom. Vidina vynechania tohto kroku bola pre nás viac ako lákavá. Pred začatím prác je potrebné pôvodný povrch len dôkladne vyčistiť a odmastiť! Za toto dávam palec hore.

 

 

3. Krok: Tmelový náter

Nalepte maliarsku lepiacu pásku na styčné steny s podlahou a na všetky plochy, kde nechcete, aby farba zatiekla. Keď je podlaha čistá a pripravená na „facelifting“, otvorte nádoby, ktoré boli v súprave a začnite miešať. My sme sa rozhodli pre antracit, ktorý patril k najtmavším z výberovej palety. Netreba zabúdať na to, že farba po vyschnutí zbledne o dobrých pár odtieňov a tesniaca vrstva ju zas o pár odtieňov stmaví!

 

Rozhodne postupujte podľa inštrukcií výrobcu na obale! Neustále miešajte, kým sa zložky úplne nepremiešajú. Prichystajte si vopred špachtle a náradie na natieranie. Budete mať totiž len pár hodín na prácu, pretože náter začne pomerne rýchlo tuhnúť. Pre lepšiu predstavu ako takýto postup vyzerá, si môžete pozrieť aj tieto videá.

 

Prvá vrstva je kvázi podkladová, preto nemusí byť dokonalá. To však neznamená, že ju možno odfláknuť. Po jej dokončení treba počkať 24 hodín, kým budete nanášať ďalšiu. Taktiež nezabúdajte po dôkladnom zaschnutí a pred nanesením každej ďalšej vrstvy povrch poriadne povysávať!

 

 

Pri druhej vrstve sme sa pokúšali o dosiahnutie zámerne nedokonalého povrchu. Rátali sme s tým, že bude posledná. Ako sa však ukázalo, nebola. Pôvodný obklad stále výrazne presvital, čím bolo viac ako jasné, že bude nasledovať aj tretia. Len pre informáciu opakujem: na prekrytie pôvodného podkladu výrobca odporúča 2-3 vrstvy. Avšak ani po tretej stopy pôvodnej dlažby nezmizli! Aby toho nebolo málo, nezanikla ani olejová kvapka, ktorá priateľovi nedopatrením padla na zem tesne po nanesení druhého náteru. Čert to vzal, tak sme fľak kompletne vybrúsili brúsnym papierom, šli do štvrtého a dúfali, že tentokrát už nič presvitať nebude.

 

 

4. Krok: Povrchový náter

Heuréka! Stopy zmizli a  my sme sa mohli konečne pustiť do poslednej (tesniacej) vrstvy. Na rozdiel od tmelu, povrchový náter schne až 48 hodín a viac! Túto orientačnú dobu netreba v žiadnom prípade podceňovať! Na výber máte (ako som už spomínala) viacero rôznych povrchov. Keďže mojím cieľom bolo znížiť náročnosť údržby na absolútne minimum a zbaviť sa prechodných krycích kobercov a behúňov, rozhodli sme sa pre matný povrch. Ten ploche dodáva (podľa môjho názoru) ten najautentickejší betónový vzhľad.

 

Povrch sme zafixovali dvakrát (pre istotu). Čo myslíte, stačilo? Ale kdežeeee! Nekecám! Na podlahe zbadám tmavé stopy po kvapkách vody! Len pre ujasnenie: tekutiny mali na povrchu kryštalizovať (asi tak ako kvapky dažďa na nepremokavej bunde). No miesto toho vsakovali do povrchu, čo znamená, že tesniaca vrstva je úplne nanič. Ok, hor sa do obchodu po ďalšie dva kýble. Ešte dva nátery a modlíme sa, aby táto tortúra navždy skončila…

 

 

  • Zhrnutie

Možno sa to všetko číta príliš jednoducho a nadnesene, no nanášanie vrstiev nie je žiadna malina. Vyžaduje si veľkú precíznosť a  hlavne poriadnu dávku trpezlivosti:

 

Len pre predstavu, toto bol pôvodný plán:  

Časový plán:

2 x vrstva tmelu : = cca 2 hodiny práce/ na jednu vrstvu + (doba schnutia)

2 x povrchová vrstva = cca 1,5 až 1 hodina práce +  (doba schnutia)

******************

Celková doba trvania: 4-5 dní

Cena:  200-300 eur

—————————————————————————————————————————–

A takto vyzerala skutočnosť:

Časový plán:

4 x vrstva tmelu = cca 2 hodiny práce/ na jednu vrstvu + (doba schnutia)

4 x povrchová vrstva = cca 1,5 až 1 hodina práce/ na jednu vrstvu +  (doba schnutia)

******************

Celková doba trvania: 1,5 týždňa

Cena:  takmer 1000 eur

 

Asi si viete predstaviť naše rozčarovanie, keď nám aj napriek dôkladnej príprave a výpočtu prešiel kompletný plán DOSLOVA cez rozpočet. A pritom sme sa nedopustili žiadnych chýb! Držali sme sa len údajov od výrobcu: Vysoká krycia schopnosť, 2- max. 3 vrstvy. Reálne boli  na prekrytie potrebné 4 + 4 povrchové. Toto je podpásovka. Taktiež musím podotknúť, že bez profesionálnej pomoci to laik nemá šancu zvládnuť sám. Produkt preto s čistým svedomím vonkoncom nemôžem odporučiť, no s konečným výsledkom som napokon nadmieru spokojná.

 

IMG 20200208 155229 scaled e1581358289444 - 4 kroky k dizajnovej betónovej podlahe

 

Už žiadne krycie manévre, koberce ani behúne! Žiadne viditeľné stopy, odtlačky ani šmuhy! Čistenie a údržba je náramne jednoduchá. Povrch je nenáročný a to nehovorím o jeho vzhľade a celkovom dojme z priestoru. Nech už bol proces akokoľvek náročný, výsledok hodnotím všetkými desiatimi.

 

V prípade, že vás článok oslovil, pozrite si aj naše ďalšie kutilské projekty.

 

Foto: Lucididit