Nie je umenie vyraziť do obchodu a zobrať peňaženku na špacír. No ak chcete mať doma niečo unikátne, tu sa už o slovo hlási tvorivosť a kreativita. Za pomoci jednoduchých, ba možno až banálnych trikov viete vášmu interiéru dodať vynovený svieži vzhľad. V ideálnom prípade docieliť aj „WOW“ efekt ako vedľajší produkt. No dobre, budem úprimná, úplne zadarmo to nebude. Zaplatíte trochou šikovnosti a minimom finančných prostriedkov, ale dosiahnete výsledok, ktorý stojí za to!

 


 

 

Farby – Laky – Spreje

Mojimi pomocníkmi číslo jeden sú farbičky, nátery, spreje a laky. Vďaka nim dáte každému kúsku v interiéri  novú podobu či je to komoda, stolík, stena alebo stolička. Nielenže sťaby šmahom ruky premeníte staré na nové, zaujímavými farebnými akcentami viete zmeniť aj charakter celej miestnosti. Nemenej zaujímavým akcentom môže byť aj farba na spodnej časti žiarovky. Okrem dekoratívneho prvku má aj praktický význam. Svetlo zo žiarovky vás vďaka farebnému tienidlu neoslňuje a osvetľuje tak len vrchnú časť miestnosti.

 

 

IMG 20200208 153342 scaled - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

 

Máte doma staré drevené stoličky? Nebojte sa pestrosti a natrite každú inou farbou alebo ju naneste napríklad iba na povrch nožičiek. Straší vám v obývačke postarší mobilár? Zvýraznite jeden či dva kusy sviežim (napr. citrónovým) náterom a rozžiarte nimi celý priestor. A čo tak vyskúšať „ombré look“? Ideálne pre komody so šuflíkmi, z ktorých natriete každý iným odtieňom jednej a tej istej farby – napríklad vrchný v tmavej tyrkysovej a v radoch pod ním vždy v o stupeň svetlejšom nádychu, kým skončíte pri jemnej mentolovej. Vyzerá to úžasne.

 

Pre takýto „tuning“ je najlepšie siahnuť po pastelových tónoch, ale skúsiť môžete prakticky každý odtieň farebného spektra. Nátery si nechajte namiešať priamo u odborníka v obchode s maliarskym príslušenstvom. Ten vám ich namixuje presne podľa vašich predstáv, čo sa vám ako laikovi nemusí vždy podariť. Rovnakým spôsobom som postupovala v prípade našej tyrkysovej trikolóry. Tá však neputovala na povrch komody, ale stenu v predsieni.

 

IMG 20190221 171957 01 02 resized 20190317 061501089 - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

 

 • Na tú druhú sme ako kontrast použili čierny tabuľový náter, ktorý sa opakuje aj na vrchnákoch zaváraninových pohárov a debničiek na zeleninu. Šedý náter na starom regále z pivnice to celé príjemne uceľuje. Je až neuveriteľné, koľko rôznych efektov sa dá s farbami docieliť na jedinom mieste.

 

IMG 20190215 163838 01 - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

1. diy black board 2. diy black box 3. diy turkuoise tricolor wall 4. diy grey shelf 5. diy glass

 

Nemenej efektným trikom ako ombé je natrieť šuflíky v rôznych farbách, avšak ladiacich so zvyšným inventárom v miestnosti. Skvelý spôsob ako oživiť mdlý priestor bez nápadu. Ak chcete dať svojej obývačke príjemný „vintage“ vzľad, skúste váš nábytok obrúsiť a premaľovať dnes veľmi obľúbenými kriedovými „chalky“ farbami. Pre industriálny look siahnite po betónových, hrdzavých, alebo tmavých tabuľových náteroch, prípadne farbách vytvárajúcich efekt kovovej patiny. O vynovený vzhľad vášho nábytku sa postará aj výmena úchytiek alebo montáž koliesok na spodnú časť korpusu. Vyskúšali ste už niekedy takýto „speed tuning“? Najvyšší čas to napraviť…

 

 

Lepiaca páska („washi“)

Farebnými páskami viete zmeniť povrch kvetináčov, lámp, šuflíkov, stoličiek, váz alebo fádnych stien. Ich využitie je naozaj všestranné. Skúste pripevniť na stenu fotografie, plagáty, obrázky alebo výstrižky z časopisov.

IMG 20190317 142650 01 resized 20190317 061618997 - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

 

 • Obyčajná fádna stena sa tak zmení na originálny obraz plný osobitých zážitkov. Obyčajné fľaše sa môžu vďaka páskam premeniť na veselé vázy, fádne kvetináče na hravé črepníky atď… Kreativite sa medze nekladú. Ak hľadáte nové nápady, pozrite si tento inšpiratívny blog.

 

IMG 20190316 112037 01 resized 20190317 061643192 - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

 

 

 

Papierové vrecká

Môže to znieť banálne, no i obyčajné papierové vrecká vedia zmeniť charakter celej miestnosti. Použite ich ako obal na kvetináč alebo multifunkčný úložný priestor. Hodia sa napríklad ako odkladacie vrece v pracovni, ako kôš na špinavé prádlo v kúpeľni, úložný vak na časopisy či plédy v obývačke, pokrývky v spálni alebo hračky v detskej izbe. Dnes už kúpite naozaj štýlové vrecia z recyklovaného papiera, takže vám zároveň poslúžia aj ako pekná a naviac ekologická dekorácia. Veď posúďte sami. Ja mám doma tieto:

 

 • Úložné vrecia sú veľkým trendom, a vďaka svojej ekologickej udržateľnosti ešte dlho budú. Dvojitá vrstva 100% recyklovaného papiera zároveň zabezpečí, že dlho vydrží.

 

 

 

 

Baliaci papier

Ak ste si doteraz mysleli, že baliaci papier možno použiť len na balenie darčekov, omyl. Môžete ich využiť aj ako dekorácie vo vašom interiéri. Vyplňte vnútornú stranu políc papierom ladiacim so zvyškom interiéru, vonkajšiu plochu schodov alebo regálov a uvidíte ako vie takýto malý detail oživiť celý priestor. Ja som ich tentokrát využila ako podklad pre drevenú tácku. Rovnakým spôsobom môžete zvýrazniť akýkoľvek domáci kúsok.

IMG 20190317 143053 01 resized 20190317 061617557 - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

 

Vráťme sa ale ku komodám a bielizníkom. Nalepením rôznych druhov baliaceho papiera na šuflíky almary z nej viete urobiť štýlový a jedinečný „eyecatcher“. Povedzme, že na vrchný šuflík nalepíte čierny baliaci papier s bielymi bodkami, šuflík pod ním oviniete bielym papierom s čiernymi bodkami, tretí čiernym s bielymi pásikmi a spodný čisto čiernym. Vytvoríte tak zaujímavý hravý vzor, ktorým zmeníte charakter celej miestnosti. Nebojte sa vzorov, textúr ani farieb, dbajte však na to, aby opticky ladili so zvyškom interiéru a vkusne podčiarkli jeho výnimočnosť.

 

IMG 20190317 144021 01 resized 20190317 061618468 - Za málo peňazí veľa muziky! 4 „kúzelné“ triky pre ultrarýchly interiérový facelift

 

Tak čo poviete? Jednoduché však?

 


 

A ako si zútulňujete byt vy?

Podeľte sa so mnou o vaše kreatívne nápady. Tu je malá ochutnávka inšpirácií od mojich sledovateľov:

 

kristina.dorotinova

 • Ja zbožňujem náš domov okrášľovať a stále niečo vymýšľať. Môj  muž  často povie: „to tam nebude, to sa tam nehodí, to bude gýč…“ a keď si to vydupem a je to tam,  napokon uzná, že som mala pravdu.

feelhome.sk

 • Super téma, ktorá ma zaujíma už dlhé roky. Pre mňa mať útulné bývanie znamená mať v dome veľa svetla, slnka, kvetov, používať v interiéri iba prírodné textílie, žiadne umeliny. To isté platí aj o doplnkoch a nábytku. Preferujem prírodný interiérový dizajn, mix starého s novým.

severanka.sk

 • Ja mám rada obrazy a fotky na stenách a veľmi rada mám kvety, čiže krásne črepníky a už sa teším, kedy si takto zútulním svoj príbytok. Postupne na tom pracujem. A vec, ktorú milujem a myslím si, že zútulní domov sú závesy a záclony.

andrea_hinkova_tarova

 • Milujem interiérový dizajn a možno keby som nebola tým, čím som, bola by som interiérová dizajnérka. Takto si aspoň vyrábam lapače snov, všeličo z pom-pom guličiek, maľujem mandaly a tým si skrášľujem domov.

ihlow.sk

 • Milujem interiérový dizajn. Ja mám teda hrozne rada taký ten rustikálny štýl, ale obdivujem minimalizmus.

sipkovaruze

 • Mě moc. Podle mě zútulnit polštářema, svíčkama, kytkama obrazmi popř. fotkami a ladit barvy do teplých přírodních tónů.

stvora_tvoriva

 • Ja mám tendenciu všetko zachovať a dodať starým veciam nový šmrnc. Všetko, čo ešte stojí za to, by som renovovala. Tak sa mi zdá, že tie staršie kúsky majú v sebe viac atmosféry – asi ako starí ľudia, ktorí sú múdrejší, lebo si toho viac prežili…

Hravo

 • Ja interiérový dizajn milujem, v podstate milujem asi akýkoľvek druh dizajnu, a teda najmä ten, na ktorom vlastnoručne, ale predtým i vlastnomyseľne “zamakám”. Aktuálne som v takom redizajnovo-reorganizačnom móde, kedy presúvam krabičky, vecičky a snažím sa o isté zmeny. Nie z rozmaru, i keď sa v tom veľmi  vyžívam, ale z dôvodu presunu našej detskej a spálne a vytvorenia nového priestoru pre moje #hravo tvorenie.

 

Foto: Lucididit, Unsplash