Predpokladám, že každý z vás bol už minimálne raz na nákupoch v obchode so škandinávskym nábytkom a minimálne každý druhý má doma aj nejaký ten úlovok. Severský štýl, známy aj pod prezývkou scandi, je v posledných rokoch čoraz obľúbenejší. No v prvom rade je to pomer kvality a ceny, ktorý do obchodu s modro-žltým logom každoročne priláka státisíce návštevníkov. Každý deň sa niekto sťahuje či prerába a povedzme si úprimne, nikto vtedy neuteká (ak mu teda nevyskakujú bankovky priamo z vreciek) rovnou čiarou do dizajnového štúdia s luxusným nábytkom a ešte luxusnejšími cenami. My sme neboli výnimkou.
Keď sa sťahujete do nového holobytu o veľkosti 100 metrov štvorcových a chcete mať byt čo najskôr obývateľný (bez toho, aby ste na konci mesiaca museli “škrabať” steny), nemáte nad čím premýšľať. No keďže sme rovnako chceli, aby bolo naše bývanie podľa možnosti originálne, zopár starých a lacno nakúpených IKEA kúskov sme využili doslova „ako biele plátno“ na následný “post-tuning”. A takto to dopadlo:
FROM THIS:
↓
TO THIS:
1. Komody v novom šate
Tieto úložné skrinky sme si presťahovali ešte zo starého bytu. Sprvoti plnili funkciu akéhosi provizória, kým si nezakúpime nový nábytok. Veď čo s tým? Lepenka odretá, povrch doškriabaný, ukážkový tmavohnedý rustikál drevo-triesky s lepenkou. V ústrety peňažke a životnému prostrediu som si ich však napokon rozhodla ponechať a prepožičať im nový svieži look. Na tieto účely som si zakúpila brúsiacu mašinu, povrchový lak a nátery v rôznych farbách (bielej, šedej, baby modrej). Celý IKEA hacking spočíva v nasledovnom postupe: obrúsiť, očistiť, nastriekať podkladovou vrstvou v spreji, natrieť farebným náterom (celkom 3x), nechať vyschnúť, zospodu pripevniť štyri posuvné kolieska a hotovo – nové komody sú na svete!
2. Záhradné stoličky ako dizajnérske kúsky
Tieto stoličky som si zakúpila ešte v časoch, keď som bývala v podnájme. Obývačka bola ladená v príšernej oranžovo-červenej kombinácii. To vysvetľuje výber tej sýto červenej farby, v novom byte však absolútne nepoužiteľnej. Keďže vyhodiť ich pre mňa nebola alternatíva, rozhodla som sa ich prerobiť. Vzhľadom na futuristický tvar som ich už v mojich vizuálnych predstavách videla v chladnom betónovom šate. A ako to už býva, čo sa raz zrodí v mojej hlave, to je onedlho vidieť aj v hmotnej podobe. A toto je konečný výsledok. Vyčistíte, nastriekate podkladovým sprejom a vrstvou betónového spreja alebo farby. Hotovo!
3. Zo starej lampy nová
Keďže som sa rozhodla pre obývačku vo svetlých pastelových farbách, pre lampu v čiernom šate nebolo miesto. Kúsok betónovej farby mi ostalo nazvyš z prerábania záhradných kresiel a tak putovala presne tam, kam si myslíte. Čo poviete?
4. Konzoly 3 x inak
Konzoly z IKEA viete využiť hneď niekoľkokrát. Ako držiaky na skateboardy či letecké modely, na pripevnenie políc alebo ako držiaky na svietidlá. U nás doma majú zastúpenie všetky tri. Návod na výrobu lampy z konzol v štýle scandi nájdete TU.
5. A ešte raz lampa
Poviem vám, táto ma už dávno iritovala. Darmo, roky sa prejavili na zašednutom tienidle a zastaralom dizajne. Pri prerábke tu boli hneď tri alternatívy. Prvou boli pom pomy nalepené po povrchu tienidla. Druhou odtlačky listov v štýle botanical. Treťou bol obyčajný špagát. Po diskusii s druhým obyvateľom bytu mi prešla posledná z nich a tak som celé tienidlo ovinula špagátom bez použitia lepidla. Pekne vlákno po vlákne. Takto viete povrch o pár mesiacov bez poškodenia vymeniť a nahradiť iným.
6. Príbeh stolčeka: Z obyčajného neobyčajný
Veru tak, aj kúsku z masovej výroby viete prepožičať jedinečný charakter. Rovnako ako v prípade tohto stolčeka (dnes už v podobe unikátu, aký doma nikto nemá) hoci je z IKEA. Jednoducho na povrch stolčeka poukladajte kachličky rôznych veľkostí a vyskladajte si krásnu pestrú mozaiku. Podrobnejší postup na jeho výrobu nájdete v článku Frida a Mexiko priamo u vás DOMA.
7. Drevené debny “COOK ME IF YOU CAN”
Úložné boxy a debny sú praktickými pomocníkmi každej organizovanej špajze. Svoje miesto v nich nájdu zemiaky, zelenina alebo potravinové zásoby na „horšie časy“. Na tento „temný lifting“ vám postačia drevené IKEA debny za pár grošov, rovnako však môžete schmatnúť akúkoľvek kisňu, ktorá vám príde pod ruku. Boxy natriete čiernou tabuľovou farbou a kriedovým perom na ne napíšete ich obsah alebo tak ako ja slová do bitky: COOK ME IF COU CAN…
8. Garderóba sfarbi sa…
… a garderóba sa vyfarbila… Pri prerábaní predsiene, na ktorú sme z vrámci jej ekologickosti mimoriadne hrdí (je totiž 100% upcycled), nám ostala farba nazvyš, a tak sme v rovnakých odtieňoch steny natreli i starú (pôvodne bielu) garderóbu z drevotriesky. Kiežby mala o jednu zásuvku viac, aby trkolóra o niečo lepšie vynikla. No i takto vyzerá sľubne.
9. Prádelník ako na mieru
Ako dosiahnuť, aby jednotlivé kúsky u vás doma vyzerali, akoby ste ich nechali naplánovať u architekta na mieru? Ideálnym príkladom je napr. tento prádelník, ktorého povrch som potiahla vinylom, (rovnakým) aký sme použili pri “refreshi” podlahy. Jednotlivé kusy nábytku stačí rafinovane zladiť, povoliť uzdu fantázii a výsledný efekt vás ohromí.
10. Z pivničného regálu špajza
Drevený regál pôvodne slúžil ako pivničný úložný priestor. Dnes je z neho praktická a funkčná potravinová špajza. Basic upcyklácia, ktorá sa dá aplikovať takmer na ktorýkoľvek kus nábytku. Drevo stačí obrúsiť, nalakovať a špajzička, ktorá nebola zrazu môže byť! Ideálne riešenie pre všetkých, ktorí postrádajú úložný potravinový priestor. Viac upcyklačných projektov nájdete aj v článku 11 tipov ako zariadiť predsieň.
11. TABULA RASA
… aj takto by sa dali nazvať IKEA kúsky, ktoré čakajú len na to, aby ste ich “popísali”. Sú doslova bielym plátnom, na ktorom sa môžete dosýtosti vyblázniť. Rovnako ako ja pri tomto multifunkčnom stolčeku plniacemu funkciu stola a úložného priestoru. Povrchovú plochu som prelepila maliarskou páskou, každú z množín natrela inou farbou, zafixovala povrchovým lakom a dozdobila úchytkou zo starého opasku. Voilá, nový kus nábytku je na svete!
Ako vidíte, starý nábytok nemusí nevyhnutne putovať do smetného nebíčka. Stačí len pár jednoduchých trikov. Vyskúšajte, uvidíte!
Foto: Lucididit, Unsplash