Len nedávno som ti priniesla veľký predvianočný špeciál s celým radom inšpirácií a nápadov pre skrášlenie tvojho domova. Dúfam, že sa páčilo. Teraz prichádzam s jeho voľným pokračovaním. Tentokrát si zoberieme na paškál darčeky. Hovoríme o takých, ktoré si vyrobíme sami. Zo srdca.    Z lásky. Lebo medveď… ? Ponúkam ti 5 + 1 tipov na originálny vianočný darček pod vianočný stromček, aby si zas neskončil/a pri ponožkách či pyžame = párik nevyčerpateľnej kreativity. Verím, že v mojej „top šestke“ nájdeš chýbajúcu inšpiráciu. Alebo ti aspoň pomôže prekonať tvoju každoročnú dilemu. Ak by náhodou nie… počula som, že v celom meste vypredali ponožky. A že vraj ani pyžamá a posteľné obliečky už nejsou k mání. Hlavne žiadnu paniku. Máme predsa našu šťastnú šestku. Tak poďme na to. Nestrácajme čas.

 

 

5 + 1 tipov na originálny darček

1. Fotoalbum

Značka: pre neho & pre ňu

Neexistuje milší darček ako ten, ktorý vyrobíš z lásky. A fotoalbum s fotkami tvojej milovanej osoby, zachytávajúce jedinečné momenty či spoločné strávené dovolenky ním jednoznačne je. No a ak to ešte vytunuješ vlastnými ilustráciami, kolážami alebo textami, ver mi, žiadne oko nezostane suché. Môj frajeris má už tri. Zakaždým, keď otvára darček v kvadratickom tvare, vopred polozí kontrolnú otázku: Fotoalbum? Vlhké oči sú tam stále a nie preto, lebo som krájala cibuľu. Ponúkam ti krátku ukážku mojej, teda vlastne priateľovej zbierky z predošlých rokov:

9 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

album 2016

IMG 2603 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

album 2015

 

 

2. Obraz

Značka: pre neho & pre ňu

IMG 7298 3 1 157x300 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

… no a tento bol pre jednu staršiu dámu so záľubou pre znamenia zverokruhu…

10 e1512156042375 150x150 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

… toto je ten povestný obraz, ktorý onehdy  býval môj velice dobrý priateľ vymenil za ženu…

Nech žije kreativita! Darček ako tento je o úcte a láske. Preto to daruj niekomu, koho si hlboko vážiš. Nemusí to byť nevyhnutne osoba so zmyslom pre umenie. Stačí aj osoba so zmyslom pre sarkazmus, ako môj starý dobrý priateľ, ktorý si takto minulý rok pod pazuchou niesol svoj nový úlovok. A tentokrát to nebola žena, ale obraz. Určite ma preklínal, keď ho vláčil cez polku zasneženej Bratislavy. No doteraz prominentne visí na stene jeho obývačky. A to si cením. Tak dobre, dobre, priznávam: na tento darček sú potrebné nejaké tie minimálne predispozície a vlohy. Ale pravdou je, že ti stačí zmiešať štipku hnevu nakopeného na šéfa počas náročného dňa v práci s približne rovnakým dielom farby a vyblázniť sa na plátne. Hoď to na abstrakciu. No schválne, počula si už o pochopenom umelcovi? Tak vidíš. Nechaj sa inspirovať mojou galériou. Kutrala som v mojich foto archívoch a našla dva chabé ukážkové zábery.

 

 

3. Kniha

Značka: pre neho & pre ňu

Nie, nie. Nemám na mysli takú, ktorú zabalíš do prudko ligotavého papiera, lebo v kníhkupectve všade veľkými tučnými písmenami stálo, že BESTSELLER! Myslím takú, ktorú sám/ sama napíšeš. Netvrdím, že musí mať 880 strán ako Tolstého Anna Karenina. Stačí aj 10 a písmenami veľkými ako v čítanke. Ale zaručene bude tou, ktorú si tvoj milovaný či milovaná prečíta do konca. O čom by mala byť? O nej, o ňom, o vás, o živote, čo ja viem? Alebo spoj fotoalbum s komentármi a vytvor foto príbeh o tom, ako ste sa spoznali. A hneď máš 10 strán akoby nič. No samozrejme, že mám aj zopár archívnych záberov:

2 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

…taká kniha ti môže byť dosť osobná takže áno, tá kožušina je tam naschvál

7 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

…no dobre tu o niečo bližší záber, ale nie o mnoho

 

 

4. Surprise box – krabica plná prekvapení

Značka: pre neho & pre ňu

Keď nevieš, ako milovanú osobu potešiť a zároveň rozplakať (poznámka: od dojatia!), podaruj jej surprise box. V podstate je to obyčajná krabica ako každá iná… len so špeciálnym obsahom. Na začiatok si urob zoznam vecí, ktoré on či ona miluje a potom ich už len vkladaj do obálok, vrecúšok alebo krabičiek, ktoré skončia v surprise box-e. Čo v nich bude, záleží len od teba. Môžu v nich byť vaše najvtipnejšie momenty, suveníry z ciest a dovoleniek, spomienky na najkrajšie spoločné chvíle ako odložené vstupenky na koncert či festival. Prípadne sa tam môže zatúlať lístok do divadla, na nadchádzajúci koncert alebo festival. Alebo žeby letenka na spoločnú dovolenku? WOW. Garantujem ti, že s týmto darčekom zožneš úspech. Takto nejako vyzeral darček, ktorý som svojej polovičke vlani darovala ja:

 1 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

 

 

5. Domáce je vždy dobré

Značka: pre neho & pre ňu

Po domácky vyrobeným darčekom nikdy nič nepokazíš. Iba žeby áno. Ale nie, práve naopak. Hodnota vyrobeného darčeka je na nezaplatenie. A dvojnásobne to platí pri tých jedlých. Ideálnym darčekom je darčekový set. Že čo doňho?

 

 Chilli olej

Na výrobu potrebuješ len: olivový olej + maličké chilli papričky, ktoré vložíš do fľaše od oleja a hotovoooo!

 

 Nakladaný hermelín, feta…. no proste syr

Potrebujeme: syr podľa tvojho výberu, olivový olej, cibuľu alebo malé cibuľky, chilli papričky, bobkový list, celé čierne korenie, olivy, cesnak, rozmarín. Všetky ingrediencie vložíme do zaváraninového pohára (mäkké syry ako hermelín vkladáme vcelku, fetu nakrájame na kocky) a zalejeme olivovým olejom.

 

2 1 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

 

Domáca medicína: zázvor + med + citrón + cesnak

Potrebujeme len štyri hore spomenuté ingrediencie. Zázvor nakrájame na plátky a vložíme do zaváraninového pohára, pridáme citrónovú dužinu, cesnak a zalejeme medom. Každý deň jedna lyžička = prevencia voči chorobe. Ak sa bojíš dračieho dychu, cesnak kľudne vynechaj.

 

1 1 - 5+1 tipov na originálny vianočný darček

 

 Domáce keksíky

Napríklad tie, o ktorých som písala minule

 

 

6. Hračky

Značka: pre deti

No a aby sme nezabudli ani na tých najmenších, mám tu aj jeden tip pre deti. Ako sa hovorí: nakoniec to najlepšie! Nechaj sa inšpirovať malou ukážkou po domácky vyrobených hračiek. Všetky tieto a ešte omnoho viac si si mohol/ mohla kúpiť aj osobne na vianočnom trhu v Perchtoldsdorfe. Ale nič nie je stratené. V prípade záujmu ma môžeš kedykoľvek kontaktovať a spoločne s Katy, ktorá tieto krásne darčeky a dekorácie vyrába, ti vybraný darček s radosťou pošleme rovno domov. A tu je malá ochutnávka toho, čo dokážu Katkine šikovné ruky. No nie sú roztomilé?

 

Foto: Lucididit