Čo sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie Mexiko? Mne pálivá salsa, Frida a všadeprítomná záplava farieb. Práve vďaka nej mexický dizajn takmer neomylne rozpoznáte. Miešajú sa v ňom španielske a aztécke vplyvy, keramika, pestrofarebné prikrývky, farebné sklo… Neodmysliteľným symbolom Mexika sú aj kostlivci. Oslavy dňa mŕtvych známe pod názvom ″Diá de muertos″ patria k najdôležitejším sviatkom krajiny.
No na rozdiel od našich melancholických dušičiek smrť na opačnom konci sveta oslavujú. Pre Európana je pozitívny vzťah k smrti a symbolike možno nepochopiteľný, no ako sa hovorí, Iný kraj, iný mrav. A čo by ste povedali na jemný závan Mexika priamo u vás doma? Ja som sa s touto myšlienkou pohrala a vytvorila statement kúsok, ktorý prehliadne len „slepý“. Chýbať nebude ani Frida, ani kostlivci.
Potrebujeme:
starý stolček
brúsny papier alebo brúsku
pracovnú fóliu
jednorázové rukavice
lak alebo farbu na drevené povrchy (podľa vašich preferencií)
mexické kachličky (ak sú na vás tieto príliš farebné, môžete siahnuť trebárs po marockých či portugalských tzv. azulejos)
lepidlo na kachličky alebo špachtľovaciu zmes
Ak si takýto trendy kúsok chcete vyrobiť aj vy, najprv si vyhliadnite objekt, ktorý úprave podrobíte. Ideálne sú staré stolčeky, hokerlíky, no použiť môžete i stoličku alebo lavicu. Ja som sa na tento projekt rozhodla obetovať starší IKEA stolček. Sortiment švédskej značky je na prerábky ako stvorený (pozrite si aj 5 tipov na ikeahacking, ktoré musíte vyskúšať).
Svoj precízne vybratý kúsok obrúste brúsnym papierom alebo brúskou, zbavte prachových čiastočiek a pretrite acetónom. Následne naneste náter vami zvolenej farby (2-3 vrstvy) a nechajte vyschnúť.
Na povrch stolčeka poukladajte kachličky rôznych veľkostí a vyskladajte pestrú mozaiku. Túto potom preneste tak, ako ste ju boli naplánovali, na pracovnú podložku. Jednu po druhej nanášajte na povrch stolčeka a prilepte lepidlom na kachličky alebo špachtľovacou hmotou. Zaťažte a nechajte vyschnúť.
Prerábka tohto malilinkého stolčeka ma stála hodiny práce (predsa len, každá farebná vrstva musí min. hodinu schnúť, špachtľovcia zmes schne dokonca 12 až 24 hodín). Aby toho nebolo málo, projekt som si sťažila oblými hranami stolíka. Pôvodne som chcela pokladať kachle až po okraj, čo vzhľadom na jeho oblé zakončenie nebolo možné, a tak som musela nechať po stranách niekoľko centimetrov voľných.
To sa mi však vonkoncom nepáčilo, a tak smes priateľom neobložené zvyšky po stranách odrezali, následne obrúslili a spolu s celým vrchným povrchom (okraje i samotné špáry medzi kachľami) nafarbili farbou o niekoľko odtieňov tmavšou ako zvyšok stolčeka. Načo jednoducho, keď zložito to ide tiež? Povedzme, že ak si odmyslíme túto pridanú a celkom zbytočnú komplikáciu, s pokojným svedomím môžem aj tento projekt označiť nálepkou EASY DIY.
Tak a to by sme mali!
Ako sa to hovorí? Keď neprídete vy do Mexika, príde Mexiko za vami… Nezabudnite si pozrieť ani moje ďalšie IKEA hacking projekty.
Foto: Lucididit
Dobrý deň Janka. Ďakujem, som rada, že sa páči. Kachle som zohnala na jednom pouličnom mexickom trhu vo Viedni. No myslim, že keď si do vyhľadávača zadáte “mexické kachle”, vyhodí vám zopár alternatív, kde sa dajú zohnať. Na slovenskom trhu poznám napr. Značku TILEME (tileme.sk). Síce nemajú v sortimente mexické, ale ručne robené a netuctové.
wau, nádherná práca. Klobúk dole. Ak sa môžem opýtať, z kadiaľ Ste zohnala tie mexické kachličky? Ďakujem 🙂