S príchodom teplejších dní nás to prirodzene ťahá na vzduch a voľné chvíle radi trávime v záhrade, na terase či balkóne. Konečne ten správny čas na ranné kávičky pod holým nebom, letné večery pri poháriku vína alebo relax v prítomnosti rodiny a priateľov. Ja viem, panelákové balkóny sú častokrát skúpe na priestor a neoplývajú vábnosťou, no viete ako sa hovorí. Lepšie malý balkón ako žiadny! Takže nezúfajte a s chuťou si ho užite. Stačí, keď využijete kažý jeden kút a zariadite si ho podľa vlastných predstáv. Pomocou správnych dekorácií možete aj ten najmenší priestor premeniť na krásnu a útulnú oázu pokoja. Inšpirujte sa jednoduchými nápadmi na dekorácie a zútulnite si TEN VÁŠ kúsok súkromného raja.
Svietniky a svetielka
Nič nenavodí príjemnejšiu atmosféru tak ako svetielka (ideálne v teplom odtieni). Osvetlenie na balkóne a terase urobí toto miesto intímnym a romantickým. Najmä keď použijete lampióny, laterny, lampáše a girlandy. Verte mi, natiahnutie svetielok aj nad obyčajným balkónom dokáže divy. Lampášiky si viete jednoducho vyrobiť z obyčajných zaváraninovách pohárov a ozvláštniť ich gorálkami, washi páskami či špagátikom. Napríklad takto:
Nemenej dobrú formu strúhajú aj sviečky. Okrem toho, že dodajú vonkajšiemu priestoru šmrnc, sú skvelým odpudzovačom hmyzu. POZOR! Sviečka sa vám počas teplých slnečných dní ľahko roztopí a pri silnejšom vetre zase zhasne, preto ju cez deň radšej skryte a večer umiestnite do laterny alebo siahnite po tzv. katalytickej lampe. Ideálnym exteriérovým doplnkom sú aj čajové sviečky v zaváraninových pohároch alebo rezaných fľašiach. Nielenže sú praktické, ekologické, ale i pekne vyzerajú. Oh, a ešte niečo. Nestoja takmer nič a vyrobiť si ich dokáže úplne každý.
Rovnako ako tieto upcyklované plechové dózy od tuniaka oblepené dekoračnou washi páskou. Po stranách môžete prípadne navŕtať aj dierky, cez ktoré prevlečiete špagát. Takto ich môžete kdekoľvek zavesiť (ideálne na stenu).
Zeleň a bylinky
K dokonalému relaxu na balkóne neodmysliteľne patria rastliny. Ak nemáte núdzu o priestor, nešetrite nimi. Zelenú divočinu vám vykúzli napríklad taký bambus, okrasné trávy, prípadne trvalky, ktoré dodajú balkónu štipku dekadencie. Siahnuť však môžete aj po sezónnych kvetoch či popínavých rastlinách. Ideálnymi drevinami sú napríklad aj olivovník, citrónovník alebo pomarančovník, ktoré u vás doma vyčarujú atmosféru dovolenkovej exotiky.
U nás však nesmú chýbať ani čerstvé bylinky. Veľa byliniek! Verte mi, niet nad varenie s korením z vlastnej „záhradky“. Ich intenzívnej chuti a vôni sa nič nevyrovná. Ak sa k nim pridá aj sezónna zelenina a ovocie, za záhradou už nikdy nezaplačete. Všetko, čo potrebujete vedieť o bylinkách nájdete v mojom staršom príspevku.
Skúste do vášho exteriéru vniesť štipku osobného ducha a kreativity a umiestnite vašu zeleň do drevených debničiek, bylinky do plechových dóz od omáčok (na ktorých dno ste vyvŕtali odtokové otvory) alebo do europaliet. Pozrite si návod ako si vyrobiť balkónový stojan na bylinky, zeleninu alebo kvetinový záhon.
Posledný punc dokonalosti im dáte dekoratívnymi zapichovačkami z korkových zátok alebo paličiek od nanuku. Jednoduchšie to snáď už ani nejde. Ďalšie recyklačné nápady nájdete aj v príspevku o dekoráciách z odpadu.
Vankúše, deky, textílie
Tie by nemali v žiadnom prípade chýbať. Vďaka nim budete sedieť pohodlne a navyše sa postarajú o konečný útulný vzhľad. Pri výbere sedačiek, behúňov a vankúšov je dobré siahnuť po textíliách vhodných na vonkajšie podmienky (bez ohľadu na to, či je balkón krytý alebo strešný). Na zakrytie nepeknej podlahovej krytiny môžete použiť napríklad outdoorové koberce alebo bambusové či drevené rolky.
V dnešnej dobe je sortiment záhradných textílií pomerne široký, preto som si istá, že si vyberiete. A v prípade, že nie, zakúpte si jednofarebné a vytunujte si ich podľa vášho gusta. Vyskúšajte batiku alebo potlač zemiakovou technikou, prípadne otlačovanie rastlinných listov farbou na textílie.
Nábytok
Obyčajný priestor a v ňom neobyčajná pohoda. Nebojte sa experimentovať. Nemusíte sedieť len na bielych plastových stoličkách. Stačí sa odkloniť od klasiky a zavesiť si trebárs závesné vajíčko. Ak ale nechcete míňať veľké peniaze na záhradný nábytok, nemusíte. Vyrobte si ho z drevených debničiek. Áno, čítate dobre. Sú nielen omnoho lacnejšie, ale momentálne aj veľmi „IN“.
Alebo z europaliet – obľúbený hipsterský kúsok a„horúci“ dizajnový doplnok na vytvorenie dokonalej domácej atmosféry. Postup na výrobu stojana z paliet je navyše náramne jednoduchý.
A čo tak koše? Otočte ich hore nohami a použite ako sedaciu či odkladaciu plochu. Možností je toľko…
Rovnako si môžete všimnúť upcyklované plastové stoličky z IKEA (pôvodne červené), ktoré som nastriekala betónovou farbou, aby ladili s prostredím. Postup na tento IKEA hacking nájdete v mojej zbierke upcyklačných nápadov.
Tak si to celé zhrňme:
Tipy a rady na malý balkón:
- Neprepchávajte ho zbytočnými vecami a namiesto obrovských a ťažkých nábytkových kusov zvoľte ľahšie a skladateľné. Tieto môžete nielen oprieť, ale aj zavesiť na stenu.
- Nábytok i textílie, ktoré umiestnite na balkón musia byť odolné voči poveternostným vplyvom, aby ste ich nemuseli pri každej letnej búrke skrývať do bytu. Alebo si zaobstarajte nepremokavé kryty a plachty na nábytok, ktorými ho večer prikryjete. Ochránite ho tak pred poškodením a dažďom. Najvhodnejšími outdoorovými materiálmi sú drevo a kov. Plast a rotang sú zasa materiály sympatické svojou cenou.
- Ochranu pred slnkom vám zabezpečí slnečník alebo markíza (tie neprepúšťajú ani dážď). Najpraktickejšie slnečníky sú tie, ktorých stojan sa dá ohnúť a tým prispôsobovať tienenie uhlu dopadu slnečných lúčov. Nezabudnite ho ale ochrániť pred silným vetrom.
- Pred susedmi vás ochránia balkónové zásteny, výplne a tieniace siete, ktoré natiahnete pozdÍž zábradlia. Na výber máte plastové, sieťované, prútené, bambusové alebo drevené…
- Na posedenia počas letných večerov si pripravte sviečky, svetelné reťaze, laterny, girlandy, prípadne malé lampášiky.
- Nie je nič krajšie, ako balkón plný zakvitnutých kvetov. Zvoľte si vhodný druh rastlín, podľa orientácie vášho balkóna. Na tienistý severný balkón sú vhodné napríklad begónie, fuchsie, brečtan a na južne orientovanom balkóne sa dobre darí napríklad pelargóniám, petúniám, slnečnici, chryzantémam, oleandru.
- Výborným riešením pre malý balkón je poschodový kvetináč z europaliet alebo stojan z debničiek, v ktorom môžete pestovať tak kvety ako aj bylinky.
Foto: Lucididit