Pre každú dobu boli príznačné isté „vedúce“ módne či interiérové trendy. Tie tu vždy boli, sú aj budú. No tiež žijeme v dobe, kedy je dovolené, ak nie priam vítané ísť proti prúdu, porušovať pravidlá, miešať  štýly a otvoriť myseľ i dvere kreativite. K tomu nám slúžia rôzne magazíny či relácie o bývaní alebo si všetko pekne nájdeme na všemohúcom internete (spomeňme napr. mekku inšpirácie Pinterest ). A niekedy stačí mať len oči otvorené…

 

Veď sa len pozrite na dnešné bary, reštaurácie či hotely, ktoré svojim interiérovým dizajnom doslova vyrážajú dych. A to už zďaleka nielen v zahraničí! A chvalabohu už nielen vo verejne využívaných priestoroch! Máte radi štýlové bývanie? Radi sa inšpirujete a zaujíma vás, ako bývajú ambiciózne Slovenky? Potom ste na správnej adrese. 7 slovenských žien (blogeriek, influenceriek i matiek) pootvorilo dvere svojich príbytkov a prezradilo svoj interiérový „know how“.

 

Ako kreatívec, kutil a bloger sa rada obzerám po kreatívnych a inšpirujúcich instagramových profiloch a tvorcoch s pridanou hodnotou. Ruku na srdce, kto z nás nepotebuje nakopnúť? A tak som sa vybrala na „potulky“ svetom internetu, oslovila „svorku“ inšpirujúcich žien a zmapovala, ako to vyzerá u nich doma. Máte okamih? Ideme na návševu! Baby (od východného Slovenska až po Londýn), chystajte kávičku, croissantík, pohár vínka! Vyrážame!

 


 

 

NATINSTABLOG.HOME (Natália Homolová)

 

biscuiteers notting hill natinstablog 71581201235922 200x300 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po LondýnSom zasnúbena žena 90.-tych rokov, matka piatim mačkám, pracujem ako social media content creator a žijem v prenajatom dome v Londýne, ktorý som sa snažila zútulniť najviac ako sa dalo, až kým sa z neho stal náš jungalow.

* Natália stojí aj za ďalšími instagramovými profilmi ako Natinstablog alebo Wherewetravelto

 

 

 

 


 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Pinterest je prvá vec, ktorá sa stane každého najlepším priateľom pri zariaďovani domu či bytu. Je tam nekonečné množstvo nápadov a dokážete pri tom stráviť hodiny či dni.  No a potom už je to vsetko len na osobnom vkuse. Osobne si myslím, že každý by mal mať doma nejakú rastlinku. Zútulní to akékoľvek prostredie a naviac vám to doma prečistí vzduch.

20200208 235513 0000 1 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Podľa mňa je dosť náročné zariaďovanie bytu, v ktorom sme ešte nebývali (teda pokiaľ s tým nemáme veľké skúsenosti alebo nemáme pomoc interiérových dizajnérov), lebo človek nikdy nevie, ako mu ten priestor bude najlepšie vyhovovať. Ja osobne by som kúpila len základné veci a potom po nasťahovaní postupne dozariaďovavala podľa toho, čo by sa mi kde hodilo. Takisto aj ceny sú vtedy najlepšie, keďže kupujeme priebežne, a tak môžeme nakupovať v zľavách. No ak chceme mať dom zariadený ihneď, tak si väčšinou musíme všetko zadovážiť za plné ceny. I keď sa musím sa priznať, že ja si už vlastne kupujem veci do môjho budúceho domu, ktorý ešte ani nemám, takže nie som asi dobrý príklad (haha).

 

natinstablog bedroom 61581201235922 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

Milujem našu džungľu, takže rastliny sú u nás moje obľúbené. Z nábytku mám najradšej naše DIY kúsky.

 

„Čo sa týka nábytku mám najradšej naše DIY kúsky, či už také, čo sme vyrobili from scratch alebo keď sme nájdeným kúskom z ulice dali nový život.”

 

natinstablog living room 111581201235922 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Určite by som v dome nechcela tmavé a chladné odtiene. Napriklad šedé/ biele steny a strieborný/ šedý/ biely nábytok – to je pre mňa zabijak. Podľa mňa to pôsobí veľmi chladne, sterilne… tak hotelovo a ja sa doma chcem cítiť útulne a pohodlne.

 

natinstablog living room 61581201235923 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

 

 

 

LIVING.WITH.MARY (Mária Mináriková)

 

foto 01 199x300 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po LondýnVolám sa Mary, som šťastne vydatá a momentálne si užívam materskú dovolenku s 19- mesačným synom. Definovala by som sa ako milovník všetkých druhov mačiek, takže máme doma jedného britského modrého kocúra. Som vyštudovaný architekt, fotograf amatér, milujem farby, život, spoločnosť ľudí a považujem sa za optimistu.

 

 

 

 

 

 


 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Ako základnú vec odporúčam riešiť väčšie či vstavané kúsky nadčasovo – ako investovaním do kvality, tak aj ich farebnosťou. Módne či trendové záležitosti môžeme prenechať na doplnky, ktoré ľahko vymeníme. Odporúčam dbať predovšetkým na funkčnosť, tak aby sme sa nestali otrokom svojho bývania len na úkor dizajnu. Malo by to ísť ruka v ruke. A úplne najlepšie je urobiť si návrh interiéru dopredu, prípadne osloviť architekta.

 

20200208 221450 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Bývanie je veľmi intímna záležitosť a každý by sa práve v tom svojom byte mal cítiť najlepšie a vytvoriť si tak svoj vlastný a predovšetkým jedinečný domov. Takže neriadiť sa radami okolia, ale staviť na vlastný vkus, štýl a pocit. Takisto netreba mať všetko zariadené hneď a naraz, ak to tak človek necíti. Niektoré veci si v byte treba zažiť a následne to rozhodnutie príde samo. Všetko chce svoj čas, takisto aj zariaďovanie domu či bytu.

 

Všetko chce svoj čas, takisto aj zariaďovanie domu či bytu.

 

20200208 230159 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

Nemám vybraný konkrétny NAJ kúsok, ale z  tých obľúbenejších mám jednoznačne rada renovované škrupinové kreslo. V neposlednom rade mám rada všetky rastliny. A medzi moje naj patrí aj naša knižnica. Poslednú dobu si ulietavam na dekorovaní detskej izby nášho syna.

 

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Musím sa priznať, že nemám rada šikmé tvary, takže nábytok skosený do nejakých uhlov by ste u nás hľadali asi márne.

 

 

 

 

SUSIBYFLEUR (Zuzana Valík Tokošová)

 

FB IMG 1581882062529 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po LondýnVolám sa Zuzana, moja prezývka na Instagrame @susibyfleur, vyštudovala som záhradnú architektúru a vediem vlastné kvetinárstvo. Mám to štastie, že obe práce sú mojím koníčkom, mojím relaxom a interérový dizajn je mojou vášňou.

 

 

 

 

 


 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Zariaďovanie domu/ interéru je projekt, ktorý nikdy nekončí. U mňa to platí dvojnásobne. Aj napriek tomu, že som ho od základu navrhla, stále niečo mením. Základom je pre mňa nadčasovosť a farebná neutrálnosť. Najbližším štýlom je pre mňa škandinávsky dizajn. Osobne som vsadila na biele steny, neutrálnu podlahu, bledý dekor dreva opakujúci sa v celom dome. Pri neutrálnom interéri potom nie je problém meniť doplnky podľa nálady alebo ročného obdobia. Niekedy stačí tak málo, napr. vymeniť koberček, vankúš či pléd na sedačke a máte opäť nový interiér.

 

20200223 222953 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Odporúčam sa vyvarovať veľmi sýtym a nápadným farbám na stenách. Zbytočným veľkým kusom nábytku a hromade lacných doplnkov.

 

IMG 20200218 104341 1 scaled e1585497196968 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

Odporúčam sa vyvarovať veľmi sýtym a nápadným farbám na stenách.

 

IMG 20200212 120242 237 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

Milujem presvetlený interér ako je naša obývačka a kuchyňa. Okrem bielej i kontrastnú čiernu a veľa zemitých odtieňov. Napriek tomu, že mám doma všetko rada a snažila som sa o nadčasovosť, po 9-tich rokoch by som niektoré veci menila. S dobrým farebným základom to ale nie je problém. Interiér musí na mňa okrem vzdušnosti posobiť najma útulne.

 

IMG 20200211 150845 820 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Doma by som rozhodne nechcela vekú masívnu obývaciu stenu…

 

 

… a veľa poličiek ako lapačov prachu a najmä už spomínané sýte farebné steny.

 

 

 

 

THEINSPIRASSION (Alžbeta Bartová)

 

MG 6663 9 200x300 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po LondýnVolám sa Alžbeta. Som manželka a mama. Milujem spoločné stolovanie a snažím sa prinavrátiť punc výnimočnosti stolovaniu doma. Momentálne čakám na sťahovanie do vytúženého domu, ktorý mám v predstavách dokonale naplánovaný vo vidieckom štýle s miernym prímorským nádychom. Verím, že realita naplní moje očakávania aj vďaka tomu, že s odstupom času od zariaďovania môjho prvého vlastného bývania vidím rezervy, ktoré by som chcela vyriešiť lepšie.

 

 

 

 

 


 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Najdôležitejšie je ujasniť si štýl bývania, pochopiť podstatu a až potom sa pustiť do kombinovania. Povedať si, čo sa mi páči najviac a určiť si to ako hlavnú líniu, ktorej sa budem pri zariaďovaní držať.

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Myslím si, že najdôležitejšie je neponáhľať sa a byť presvedčený o tom, čo sa mi páči. Preštudovať si rôzne zdroje, ideálne aj históriu krajiny, pre ktorú je typický štýl, ktorý sa mi páči a netúžiť po dome z katalógu, ale v bývaní zanechať svoj rukopis.

 

Myslím si, že najdôležitejšie je neponáhľať sa a netúžiť po dome z katalógu, ale v bývaní zanechať svoj rukopis.

 

20200208 224116 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

Jednoznačne môžem povedať, že moje kreslo. Pri prechádzke ma zaujalo vo výklade jedného obchodu s nábytkom a toľko som o ňom rozprávala, že som ho dostala k narodeninám ako darček. Niekoľkokrát sme sa sťahovali, ale pri pohľade na kreslo viem, že to je ten kúsok, ktorý mi bude pripomínať naše prvé bývanie. Je pohodlné, také akurát na čítanie a oddychovanie a zároveň už na prvý pohľad púta pozornosť.

 

 

V novom dome sa však teším aj na jedálenský stôl obklopený Thonet stoličkami, ktoré sú dedičstvom po mojej babke.

 

1020638 01 768x1024 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Mám rada široké možnosti, ktoré v interiéri ponúkajú jednofarebné biele steny. Preto si neviem predstaviť na stene inú farbu ako bielu a výrazne farebné odtiene ma vôbec nelákajú.

 

 

 

 

LENKAGIEC (Lenka Giecová)

 

DSC 0241 2 216x300 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po LondýnVolám sa Lenka. Bývam so svojou rodinou v malom meste, v panelákovom byte. Pracujem v ekonomickej oblasti a v súkromnom živote ma najviac baví bytový dizajn a všetko čo s ním súvisí.

 

 

 

 

 

 


 

20200223 222435 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Ja by som jednoznačne odporučila urobiť si moodboard. Na ňom každý zistí, čo sa k čomu hodí a ako to bude ako celok vyzerať.

 

DSC 0069 2 2 scaled e1585347568455 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Myslím že najčastejšia chyba pri zariaďovaní je bezcieľne chodenie po obchodoch. Do obchodu s nábytkom by mal ísť človek s konkrétnou požiadavkou a hľadať konkrétny výrobok.

 

IMG 20180920 081118 139 scaled - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

Myslím že najčastejšia chyba pri zariaďovaní je bezcieľne chodenie po obchodoch.

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

Nedá sa jednoznačne povedať ktorý, ale asi najviac mi k srdcu prirástla stolička, ktorú máme na chodbe. Keď som sa k nej dostala bola stará a škaredá a veľmi dlho mi trvalo, kým som ju dostala do dnešnej podoby.

 

DSC 0013 2 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Tak toto je veľmi ťažká otázka, ale určite viem, že si nikdy nekúpim žiaden kus nábytku ani doplnok v modrej farbe. Nemám ju rada.

 

 

 

OLINOCKA (Oľga Hujčáková)

 

2020 02 09 09.43.16 1 225x300 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po LondýnVolám sa Oli, som vyštudovaná žurnalistka, aktuálne mama na plný uväzok, milovníčka interiérového dizajnu, fotky, zdravého životného štýlu a kávy! Až materská (asi som mala zrazu príliš veľa voľného času) mi ukázala cestu k dizajnu a začala som na svoj instagramový profil (olinocka) pridávať viac fotiek  z nášho bývania. Navrhovanie a zariaďovanie ma vždy bavilo, no popri školských a pracovných povinnostiach som si nenašla čas na jeho zaznamenávanie. Až teraz a neskutočne som sa v tom našla.

 

 

 

 


 

Obľubujem škandinávsky štýl so sklonom k minimalizmu a prírodným prvkom. Náš byt prešiel kompletnou rekonštrukciou a moja vízia bola od začiatku jasná! Spolu s manželom sme si sami navrhli kompletne celý interiér a farby ako biela, sivá, čierna a hnedá boli v návrhu základom. V materiáloch sme sa zamerali na drevo, kvalitné drevené parkety, ktoré boli v byte pôvodné, zachovalé a my sme im vdýchli nový život, na hladkú omietku, pôsobiacu jemne, čisto a minimalisticky.

 

V neposlednom rade na dlažbu pripomínajúcu betón a „urban style“, ktorý tomu všetkému dodáva dokonalý škandinávsky, mestský šmrnc. Celé sme to podčiarkli bielym až hnedo bielym nábytkom a doplnili o sivú sedačku s dvomi kedysi retro kreslami prečalúnenými takisto do sivej farby. Toto je základ, na ktorom sme začali stavať a od neho sa odvíjať. Neutrálne, prírodné farby v jadre interiéru nám otvorili možnosti ako doladiť zvyšok. A to je na tom to najlepšie, že tento farebný základ možno ľahšie oživiť inými, pestrými farbami podľa vkusu jednotlivca.

20200208 225739 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Medzi dobré tipy a triky pri zariaďovaní by som zaradila okrem farieb, rozumný výber nielen nábytku, ale aj doplnkov. Masívny, kvalitný nábytok, ktorý niekoľko rokov vydrží, prípadne repasovaný starší nábytok z druhej ruky či z bazárov – ako napríklad náš jedálenský stôl aj so stoličkami alebo už spomínané kreslá. Pri doplnkoch sa treba zamerať na kvalitu a nie kvantitu. Toto všetko doplniť príjemnými textíliami ako deky, vankúše, obrusy, ktoré sú základom pri stolovaní… a sviečkami.

 

LRM EXPORT 20200209 215357 scaled - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Moje minimalistické JA by sa pri zariaďovaní vyvarovalo prílišnému preplneniu a zahlteniu interiéru, takisto výrazným, krikľavým farbám napríklad na stenách. Koniec koncov, ako sa hovorí, „dvakrát meraj a raz strihaj“ platí aj pri interiéri. Ak sa chcem v ňom dobre cítiť, tak premýšľam a hľadám možnosti ako mi to bude najviac vyhovovať a možno veľakrát aj hľadám svoj štýl. Jedno je isté, netreba sa unáhliť, aby sme potom nemali zahltený domov nepotrebnými a pre nás nepeknými doplnkami.

 

Netreba sa unáhliť, aby sme potom nemali zahltený domov nepotrebnými a pre nás nepeknými doplnkami.

 

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

U mňa doma mám najradšej asi všetky kúsky. Najmä vázy, dizajnové kvetináče a porcelán. Avšak vydareným kúskom v každom interiéri je taburetka. V súčasnosti ich je na trhu množstvo v skvelých dizajnových prevedeniach, no ja obľubujem tú moju basic taburetku, často využívanú nielen na sedenie alebo vyloženie nôh po náročnom dni, ale aj ako príručný stolík pri sedačke na odloženie kávy či knihy.

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Naopak, vrátim sa opäť k farbám, ale u seba by som vonkoncom nechcela žiadny kúsok vo výraznej krikľavej farbe.

 

 

 

LAUREN_VERON (Mária Jurčová)

 

IMG 20200131 171709 225x300 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

Z nepotrebného, ošumelého vytvoriť originál, toto som JA. Čo iní vyhodia, ja beriem domov a prerobím a kľudne aj priamo od/z kontajnera. Retro, povaly, burzy, fotenie, recyklácie – to je moje!

 

 

 

 

 

 

 


 

1. Ja viem, zariaďovanie bytu či domu je projekt, ktorý nikdy nekončí, ale ak by si to mala zhrnúť v kocke, ktoré „basic“ tipy a triky by si pri zariaďovaní interiéru odporučila tvojim sledovateľom?

Nehrnúť sa do úplného zariaďovania domu / bytu. Chce to čas spoznať priestor a svoje potreby.

 

2. Akých chýb by sa podľa teba bolo pri zariaďovaní vhodné vyvarovať?

Kopírovanie – to, čo vyzerá dobre u „kamarátky“, nemusí dopadnúť najlepšie u nás doma.  (osobná skúsenosť)

 

20200208 232420 0000 - Ako bývajú Slovenky? Na návšteve od východného Slovenska po Londýn

Podľa mňa je dôležité nekopírovať! To, čo vyzerá dobre u iných nemusí vyzerať dobre u vás doma!

 

3. Ktorý kúsok u seba doma máš najradšej a prečo? 

Tých už máme doma viacej. Zo starších sú to určite príborník a skrinka v jedálni. V obývačke gauč z váľand a drevené police.

 

 

4. Čo by si u seba doma naopak vonkoncom nechcela?

Určite by som nechcela farebné oranžové steny, ani nič v tej farbe (okrem zeleniny a ovocia).

 


 

Ďakujem vám za všetky zaujímavé tipy a doporúčania, žienky. Ste skvelé! A vaše príbytky prenádherné! Je vidieť, že v zariaďovaní ste doslova “DOMA”. Aj keď je štýl a interiér každej z vás úplne iný a vaše názor sa rôznia, vo svojej podstate máte všetky pravdu, Vždy záleží od toho, ako sa jednotlivé pravidlá uplatnia v praxi. A hoci i tu platí “čo človek, to iný názor”, všetky sa zhodneme v jednom – doma sa musíme cítiť pohodlne predovšetkým MY. A vám, milí čitatelia, ďakujem za pozornosť a verím, že moje hosťky vám priniesli nejednu užitočnú radu. Taktiež som presvedčená o tom, že sa vám na návštevách u dievčat páčilo, že vám chutilo a že prídete zas. Nabudúce pozývam opäť ja!

 

 

Foto: všetky zábery boli zverejnené so súhlasom všetkých osôb zahrnutých v tomto rozhovore