Kto ma pozná, ten vie, že milujem kokos – v akejkoľvek forme. Úplnou lahôdkou je pre mňa kokosová voda z čerstvého kokosu. Ale čo s dužinou? Pripravte si jednoduché domáce kokosové mlieko a strúhaný kokos v jednom. Je to náramne jednoduché a vy zabijete hneď dve muchy jednou ranou. Tak poďme na to!

 

 

Potrebujeme:

1 1 scaled e1603289600899 150x150 - Ako na kokosové mlieko z čerstvého kokosu. A oveľa viac!
 
 
 
1-2 šálky filtrovanej vody
kokosovú vodu z orecha
1 kokosový orech
 
 
 
 

 

Postup:

 

Kokos má na vrchnej časti 3 diery, jedna z nich je “mäkká” (treba vyskúšať ktorá). Buď ju prepichnete skrutkovačom (len si preboha neublížte, opatrne) alebo vyvŕtate dieru vrtákom a vodu z nej vylejete do pohára. Kokos zabaľte do uzatváratelného sáčku a kladivom mierte zhruba do stredu orecha dúfajúc, aby sa vám oddelil na polovicu presne v jeho strede.

 

Celý kokosový orech však môžete vložit aj do predhriatej rúry na 200 stupňov a piecť cca. 20 minút. Horúci kokos zabalíte do uteráka a silnejšou ranou rozbijete. Čítala som, že touto technikou to ide omnoho ľahšie. Osobne som to síce neotestovala, no za vyskušanie to stojí, no nie?

 

2 819x1024 - Ako na kokosové mlieko z čerstvého kokosu. A oveľa viac!

 

Z kokosu vyrežete dužinu (nevadí, že na kokose ostane tenká hnedá vrstva) a následne vložíte do výkonného mixéra spolu s kokosovou a filtrovanou vodou (podľa potreby). Mixujte zhruba 5-10 minút, kým nevznikne krásna krémova homogénna hmota.

 

Vzniknutú zmes prefiltrujte cez čistú utierku alebo kuchynsku gázu stláčaním. Mlieko skladujte v sklenenej a uzatvorenej nádobe v chladničke maximálne týždeň.

 

tijana drndarski eDj bODzFx8 unsplash 896x1024 - Ako na kokosové mlieko z čerstvého kokosu. A oveľa viac!

 

 

A ČO SO ZVYšKAMI KOKOSU?

Tie necháme voľne vysušiť pri izbovej teplote na plechu a použijeme napr. pri pečení. Rozmixovanú dužinu však môžete vložiť aj do rúry a nechať zapiecť. Približne na 15 až 25 minú pri teplote 250 stupňov (za neustáleho miešania a prevracania, inak by sa vám mohol pripáliť!). Vznikne vám krásny do zlatista upečený chumkavý kokos, ktorý si môžete pridať do jogurtov či dezertov. Je to naozaj mňamka!

 

 

A ČO SO ŠKRUPINOU?

Tú môžete použiť ako misku na servírovanie raňajok, dezertov alebo snackov. Alebo ako nádobu na po domáck vytvorenú sviečku.

 

Foto: Lucididit