Každého z nás to raz čaká. Pre jedného môže byť i jedenkrát viac ako dosť, pre iného ide o prirodzenú, ba možno až nevyhnutnú súčasť života. Reč je o sťahovaní – výzve, postrahu i vzrušení v jednom. Osobne som tento proces absolvovala už minimálne 8-krát a stále neviem, či naposledy. Viete, ja patrím skôr do druhej skupiny – i keď sťahovanie môže byť nepopierateľne veľmi náročné a stresujúce, považujem ho za prirodzenú súčasť našich životov a šancu na nové začiatky. Lebo človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje…

 


 

 

Pamätáte si ešte na môj vlaňajší príspevok “Ako sa sťahovať, zariadiť a nezošalieť?”   Začala som ho vtedy slovami:   “… mať vlastný byt či dom je nikdy nekončiaci projekt. Klišé? Fráza? Nemyslím. Po roku som si povedala, že by nebolo na škodu dať si jeho voľné pokračovanie. I keď v tomto prípade pôjde skôr o návrat do obdobia, ktorý mu predchádzal. Podobne ako v STAR WARS, keď sa neviete dočkať čo príde, vyrichtujete sa na premiéru a prakticky sa vraciate v príbehu. Sú to takmer tri roky, odkedy sme absolvovali najväčšiu sťahovaciu tortúru v dejinách našich malých životov. Ako to vidím dnes? Skrývajú sa za touto (hore spomínanou) “frázou” viac než len prázdne slová?

 

 

Na nové začiatky!

O tom niet pochýb! Začalo sa to nevinnou LOVE STORY. To viete, zaľúbite sa a skôr, ako sa nazdáte, ste v tom až po uši. Áno, a potom príde otázka: “Ty, a neskúsime to spolu pod jednou strechou?”. Vtedy viete, že to začína byž vážne. No úplne bez obetí to v žiadnom vzťahu nejde.

 

Ja som toho obetovala o niečo viac, ako len peniaze na byt snov. Pre mňa sa zmenil (skoro) celý svet. Výpoveď, sťahovanie do susednej krajiny, nový job, noví kolegovia, noví priatelia, nová rodina… Toľko nových podnetov! No mne trvalo celé mesiace, kým mi to začalo dochádzať.

Na drámy a emócie nebol čas ani priestor. Musela som baliť, dokončiť predaj auta, vyriešiť desiatky papierovačiek ohľadom zmeny trvalého pobytu (odhlásenie zo sociálnej, zdravotnej poisťovne, daňovej evidencie, prihlásenie všetkého uvedeného v aktuálnej krajine), zorganizovať cezhraničné sťahovanie… Všade číhali samé komplikácie. Všetko toto mohlo vtedy prebehnúť o niečo hladšie, keby mi s tým niekto pomohol.

20200106 193618 0000 - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

  • Nedávno som objavila webovú stránku WILIO.SK (nájdete ju i v podobe mobilnej aplikácie), ktorý má odpovede na podobné otázky. Či je to sťahovanie, právne alebo iné služby, vďaka tejto platforme poľahky zoženiete overených a kvalifikovaných profesionálov na takmer akúkoľvek službu či remeslo. No a keďže v tomto príspevku sa budeme venovať prevažne sťahovaniu, tu podobne ako v iných oblastiach, častokrát hrozí riziko, že profíci a sťahovacie spoločnosti  sa profesionálne len tvária:

 

TIP1 1 - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

Moja realita však vtedy vyzerala asi takto: Keď som práve neplnila kartónové krabice, všetok svoj zvyšný čas som venovala samoštúdiu na stránkach Ministerstva vnútra, sociálnej či zdravotnej poisťovne, pracnému rešeršu cez “Mr. GOOGLE” a príprave siahodlhého “TO DO” zoznamu, aby som v tej záplave povinností na nič nezabudla.

 

Empathic People - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

  • Už roky rokúce používam na zoznamy aplikáciu WUNDERLIST. Ďalšia apka, ktorá vám uľahčí život. A nielen pri sťahovaní! Kým sa napr. vaša polovička motká v obchode, vy môžete z pohodlia domova pridávať veci do zdieľaného zoznamu. Akonáhle sú tieto v košíku, “nákupčí” ich odklikne a vy viete skôr ako bude doma, čo všetko máte v kapse a čo budete zrejme musieť oželieť. Rovnako si takto viete sharovať cestovný zoznam či bežné denné povinnosti. Kto vybaví, škrtá. Love it! No a váš sťahovací zoznam by mohol vyzerať napríklad takto, aha:

 

  • Pre zväčšenie kliknite na obrázok alebo si zoznam stiahnite na konci článku:

 

 

 

Vianoce a sťahovanie národov!

Ale vráťme sa k téme. Auto predané, miesto v práci i byt vyprázdnený, o dva dni sú Vianoce, juhúúú, sťahujeme! No nie do nového domova (ako by bola väčšina z vás čakala), ale do starého bytu môjho priateľa (ktorý bol mimochodom v rovnakom sťahovacom móde ako ja). Pre vás možno nečakaný zvrat, pre mňa (vtedy) trpká realita. Viete si to aspoň námatkovo predstaviť?

20200106 190630 0000 - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

Dočasne (trvalo to zhruba tri týždne, kým sme dostali kľúče od nového hniezdočka) sme boli odkázaní na život medzi mantinelmi z krabíc. Naše prvé spoločné Vianoce boli…. počkajte, hľadám to správne slovo… atypické! Kďeže vianočný stromček? Akáže štedrovečerná večera? Mali sme len jeden druhého a nádej, že ďalšie Vianoce sa dostaví aj “christmas feeling” a my budeme mať konečne DOMOV.

 

Minimalist Real Estate Trifold Brochure 3 - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

Akonáhle sme v rukách držali kľúče od nového bytu, mohla som sa sťahovať po druhýkrát v priebehu jedného mesiaca (pocity neviem ani po rokoch presne pomenovať). No keď si myslíte, že týmto počinom sme boli za vodou, ste na omyle. Predtým, ako sme sa mohli pustiť do vybaľovania a zariaďovania vytúženého bytu, museli sme dať do pôvodného stavu i naše staré. A to obidva!

Rozdelené na drobné to znamenalo opraviť všetky nedostatky: vymeniť poškodené dvere, zatrieť diery po klincoch, natrieť steny, vytrhať všetky obklady, natiahnuť nové lišty, vypratať pivnicu… Toto nestihnete za jeden víkend, ani za dva či za tri. A keď ste konečne hotoví, vtedy si uvedomíte, že až teraz to celé vlastne začne. Prichádza na rad byt tretí – no konečne TEN NÁŠ!

 

tip5 - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

Bože, keby mi vtedy niekto povedal, že to za mňa vybaví, neváhala by som ani na sekundu. Viete, ono to neznie ako nočná mora, ono to bola nočná mora v priamom prenose. Dnes by som si  zrejme sadla za počítač a namiesto toho, aby som investovala čas do niečoho, na čo čas vlastne nie je, stokrát radšej by som si zohnala skupinu profesionálov, ktorí by to vybavili za mňa. A tu sa opäť vrátim k už vyššie spomínanej apke. Vy viete, že ak je niečo, čo stojí za zmienku, podelím sa o to s vami. A platforma WILIO.SK, na ktorej nájdete všetko pod jednou strechou, je rozhodne gadgetom pre každodenné použitie.

 

  • Ide prakticky o princíp založený na spájaní zákazníkov so šikovnými kvalifikovanými remeselníkmi a poskytovateľmi služieb. Funguje na základe recenzií, hodnotení a počte vykonaných projektov poskytovateľa, čo vám ušetrí istotne veľa nervov i času. Koľkí z vás máte tento krvopotný proces už za sebou? No koľkých z vás to ešte len čaká? Potrebujete postaviť dom? Vymaľovať? Opraviť nábytok či auto? Hľadáte murára, elektrikára alebo sťahovačov? Tak už viac nemusíte hľadať majstrov či upratovačku cez internet a pýtať sa susedov. Jednoducho klikajte na web alebo apku a odpovede prídu samé. Žijeme v dobe technológií, tak z nich ťažme dofrasa! 

 

 

Zariaďovanie

Opäť sa budem opakovať, no ja som vtedy nemala nikoho, kto by mi povedal, ako a kde vybaviť to či hento. Ak ste sa dostali až sem, vedzte, že sa vám práve snažím uľahčiť hľadanie a možno ušetriť budúce trampoty. Lebo ono to vždy nemusí byť sranda. Všetko hore uvedené sme si realizovali vo dvojici oldschoolovo a svojpomocne, rovnako ako poslednú a finálnu fázu ZARIAĎOVANIE.

 

20200106 192740 0000 - Ako sa sťahovat, zariadiť a nezošalieť II.

 

K tejto téme som už zhrnula zopár “FUN FACTS”, tak si nezabudnite prečítať, aby vám to celé dávalo zmysel. Lebo i komplikácie a menšie katastrofy, o ktorých píšem v mojom onehdom príspevku patria k životu. No nemusíte sa pri tom zákonite zblázniť. Nestrácajte fokus. Nezabudnite prečo to celé robíte. Ten proces premeny, keď doslova každý kút pod vašimi rukami ožije a váš príbytok začne dýchať s vami, robí zo štyroch stien viac než len dom či byt – vzniká domov.  To je to, prečo sa oplatí prehltnúť nejednú trpkú slinu, zabudnúť na oder, modrinu či pretečenú slzu.

 

Keď sme sa pred pár rokmi nasťahovali do nového holého bytu, našou jedinou túžbou vtedy bolo, aby sa raz stal oázou pokoja, do ktorej sa budeme zakaždým radi vracať. Tohto plánu sa držíme dodnes. Vkladáme doň všetku našu kreatívnu energiu i kus srdca. Holými rukami sme zrealizovali desiatky projektov. Určite si ešte pamätáte na tapetu z kníh, výrobu betónovej podlahy, magnetickej a kriedovej steny, obrazovej galérie, fotosteny, políc na knihy, regál na opasku a desiatky ďalších projektov s nálepkou UROB SI SÁM. Všetky si môžete pozrieť v zbierke mojich DIY projektov.

A zďaleka sme neskončili! Hovorí sa, že mať vlastý byt či dom je nikdy nekončiaci projekt…

 


 

No a aby som vám odškrtla hneď prvý bod na zozname, na záver vám dávam do pozornosti aj môj TO DO list na stiahnutie TU! 

 

 

Autor, (foto, grafická úprava): Lucididit

 #ad/ spolupráca