Posledný rok sa môj život točil okolo zariaďovania bytu. Tu komoda, tam kreslo, hentam zrkadlo… Veď to poznáš. Aj keď je už v tomto momente drvivá väčšina mojich projektov hotová, stále je ich na mojom zozname viac než dosť. Napríklad taký knižný regál z oceľových rúrok, tehlový obklad na stenu alebo výmena dlaždíc na podlahe. A toto je len zlomok konceptov so želaním „to be done this year.” Dnes si však ukážeme jeden z mojich prvotných námetov  Ako si vyrobiť lampu v duchu minimalizmu. Celá príprava potrvá len niekoľko minúť, z rozpočtu ukrojí len pár desiatok eur a vy sa na konci budete pýšiť dizajnérskym kúskom v štýle scandi.

 

Potrebujeme:

regálovú konzolu

závesný systém na lampu s textilným káblom

objímku na žiarivku

spínač

zástrčku s uzemňovacím kontaktom

žiarivku

klince

vŕtačku, meter, vodováhu

 

Materiál si môžete kúpiť v každom kamennom obchode so svietidlami alebo online. Ja som pre vás našla zopár tipov, kde nájdete všetko, čo budete na výrobu potrebovať:
  • elektrodoplnky TU 
  • svietidlá TU
  • a širší sortiment TU
 
 

 

 
Tak poďme na to:

1. Pripravíme si regálovú konzolu. Ja som si ich (v IKEA) zaobstarala hneď niekoľko. Dve použijem na výrobu nočných svietidiel, zvyšok ako držiak na frajerove lietadlové modely. Dnes už nájdete konzoly v obchodoch s nábytkom či domácimi potrebami v rôznych farebných prevedeniach. Ak sa rozhodnete pre konzolu z prírodného dreva, dodáte lampe pravý škandinávsky „cozy touch” (tzv. teplý nádych). Alebo si ich jednoducho nafarbite v želanej farbe (ako som to urobila ja). Čo vám poviem, maliar – natierač sa vo mne nezaprie.

 

2. Celý kumšt spočíva v tom, že konzolu na regál otočíme naruby. Vrtákom do nej navŕtame tri otvory v priemere kábla tak, aby visel rovnobežne so stenou. Skúste si otvory najprv navŕtať menšou vŕtačkou na drevo a potom dovŕtať väčším vrtákom. Na umiestnenie dierok postačí voľné oko – (viď obrázok ↓):

3. Následne zavedieme tkaninu (kábel) cez otvory v konzole. Ja som si z čisto dekoratívnych dôvodov vybrala kábel potiahnutý ružovou tkaninou (ladí mi k bielo – ružovej kombinácii v spálni). Asi si teraz mnohí z vás myslíte: no mohla si mu toto spraviť? Spálňa v baby ružovej? Mohla! A nešlo pritom o žiadne vydieračky vážení, súhlasil dobrovoľne. Takmer. Výber potlače na  závesnom systéme u vás doma je samozrejme len na vás.

 

Tkaninu prevlečte tak, aby bola žiarovka v želanej výške. Pokiaľ máte kábel dostatočne dlhý, môžete ho najprv  prevliecť a okolo hornej časti konzoly voľne omotať. Ja som si však zvolila tú minimalistickejšiu verziu. Konzolu napokon pripevníme na vopred vyznačené miesto na stene (potrebujeme na to vŕtačku + dva klince).

 

  • TIP: Mimochodom, žiadna spálňa by nebola spálňou, keby svoju rolu nezohrala kvalitná posteľ a matrace. Tu je ponuka luxusných matracov 

Pokiaľ plánujete lampy použiť ako nočné svietidlá (rovnako ako ja ↑), treba dbať na to, aby boli na oboch stranách v rovnakej výške a po montáži pôsobili súmerne (ako môžeš vidieť, ja som sekla o pekných pár centimetrov). Preto nepodceňujme výmer a nie je na škodu použiť ani vodováhu!

 

4. Na hornú časť kábla pripevníme objímku. Rozhodla som sa pre objímku v medenom prevedení. Pre industriálny „look” odporúčam kovovú, pre vintage patinovanú a pre retro look trebárs bronzovú alebo staromosádznu. Ja som pre vás našla napríklad TIETO. Sama som bola prekvapená, no sortiment na lampové príslušenstvo je udivujúco široký.

5. Na rad prichádza spínač, ktorý pripevníme na spodnú časť kábla. Tu by som najmä dámy rada upozornila na to, že to nie je hračka.

POZOR!!! Ak si nie ste isté, či to urobíte správne, radšej tento part prenechajte partnerovi alebo ho zverte do rúk odborníkovi. Otvorenie a výmena spínača je na vlastné riziko!

U nás doma sa tejto úlohy ujal frajer za asistencie priateľa na telefóne (podotýkam, bol to elektrikár!). Postup je nasledovný: Spínač otvoríme, vložíme doň kábel a pripojíme. V princípe musíme dbať na to, aby sme navzájom spojili káble štýlom farba na farbu (modrý na modrý, hnedý na hnedý...). Potom spínač opäť zatvoríme.

 

6. Čerešničkou na torte je naša vintage žiarivka s príjemným mood light”. Vložíme ju už len do objímky (spínač je samozrejme vypnutý!) a lampa je pripravená si na nás posvietiť.

 


 

Závesné lampy bez tienidla sú jedným z najhorúcejších interiérových tipov. Čo myslíte, prečo ich v poslednej dobe vidíte v každej hipsterskej kaviarni či štýlovej reštaurácii? Žeby boli IN? Príjemnú zábavu pri výrobe novej lampy a nezabudnite mi dať vedieť, ako ste to zvládli.

 

 

Foto: Lucididit