Toto je jedno z tých nápadov, pri ktorom zabijete doslova dve muchy jednou ranou: zrecyklujete fľaše a zároveň si vyrobíte chytrý domáci vylepšovák. Ideálny pomocník, keď idete na pár dňovú dovolenku a nemáte nikoho, kto by zalial kvety.

 

Potrebujeme:

fľašu

motúzik

acetón

zapaľovač

brúsny papier

lavór so studenou vodou

kúsok savej šnúrky

kúsok vzdušnej látky

rastlinku a substrát

 

IMG 20210515 135200 scaled - Ako si vyrobiť samozavlažovací kvetináč z fľaše

 

Postup:

V prvom rade si rozrežeme fľašu. Ale ako na to ked doma nemáte orezávač skla? Jednoducho! Existuje na to jeden náramne jednoduchý trik. Budete naň potrebovať len acetón, povrázok, zapaľovač a lavór so studenou vodou. Fľašu najprv omotáme motúzikom (presne tam, kde chceme, aby vznikol rez), nad nádobkou naň nalejeme acetón, zapálime zapaľovačom a fľašu točíme v rukách dovtedy, kým povraz prestane horieť a ponoríme ju do studenej vody. Vtedy by mala puknúť a rozdeliť na dve časti.

 

IMG 20210515 135116 scaled - Ako si vyrobiť samozavlažovací kvetináč z fľaše

 

V prípade, že nie, postup zopakujte nanovo. Nemusí sa to podariť hneď na prvýkrát. Dôležité je, aby ste si na ruky navliekli rukavice, oči si chráňte okuliarmi a snažte sa acetón nerozlievať. Najlepšie ak si na spodok položíte nevznetlivú podložku, ktorá bude chrániť povrch, na ktorom pracujete.

 

Keď sa vám fľašu podarí rozdeliť na dve časti, obrúste ich okraje brúsnym papierom. Hrdlo fľaše obrátime, do vrchnej časti/ uzáveru navlečieme kúsok vzdušnej látky a prevlečieme savú šnúrku. 

IMG 20210515 135126 1 scaled - Ako si vyrobiť samozavlažovací kvetináč z fľaše

 

00 - Ako si vyrobiť samozavlažovací kvetináč z fľašeNa dno fľaše nalejeme vodu. Hrdlo vložíme do spodnej časti s naliatou vodou. Takto vzniknutý kvetináč naplníme zeminou až po hrdlo fľaše a zasadíme rastlinku. Hotovo! Voda sa cez šnúrku dostane hore do zeminy a stále ju zavlažuje. Takto si môžeme dočasne presadiť všetky kvietky háklivé na zalievanie…

00 - Ako si vyrobiť samozavlažovací kvetináč z fľaše…a ísť na výlet alebo dovolenku!

 

IMG 20210515 135147 scaled - Ako si vyrobiť samozavlažovací kvetináč z fľaše

 

Foto: Lucididit