Otvorené bytové priestranstvá sa vo svete dizajnu tešia čoraz väčšej obľube. Kým pred 20 rokmi sme boli zvyknutí na menšie uzavreté izbičky, dnes sa bytové priestory otvárajú, aby pôsobili vzdušnejšie a priestrannejšie. No i pri tomto architektonickom členení občas narážame na problém. Ako predeliť rôzne kúty jedného a toho istého priestoru (napr. spojenú kuchyňu, pracovňu či jedáleň od obývačky) podľa funkčnosti? Spôsobov na predelenie miestnosti je hneď niekoľko. Buď sú to nejaké posuvné dvere, predeľovacie steny, závesy, paraván alebo farebná optická ilúzia.

 


 

Dlho som rozmýšľala nad tým ako vizuálne predeliť priestranný obývačkový priestor bez toho, aby sa jeho otvorený koncept narušil, ale zároveň predsa oddeľoval jedálenskú časť od tej obývacej. A potom mi zišlo na um vytvoriť urbanistickú imitáciu tropickej džungle. WOW, poviete si. Znie to však o niečo zaujímavejšie, ako to v skutočnosi je. Nejde o nič viac ako o obyčajnú policu na vodovodných rúrach.

 

Ale takú, ktorá v rade unesie dostatok popínavých rastlín na to, aby sa postarali presne o ten efekt, aký sme chceli docieliť – rastlinný vodpád. Ten nechá priestor pekne otvorený, a predsa ho opticky oddeľuje. Tu pekne vidíte rozdelenie na obývačkovú a jedálenskú časť:

 

 

Alternatívou môže byť aj zvislá kvetinová stena alebo regál plný zelených rastlín, ktorými sa vám rovnako esteticky podarí oddeliť rôzne časti miestnosti. Výhodou je, že takáto stena alebo polica nezaberá veľa miesta a prináša do domácnosti nielen sviežosť, ale aj kopec zelene. Nezabúdajte, že do stredu miestnosti (ďaleko od prirodzeného osvetlenia) sú vhodné tieňomilné rastliny. Preto siahnite po rastlinkách, ktoré sú nenáročné na domácu starostlivosť.

 

Začnime dobrou správou, a síce… existuje banda nezničiteľných. Nasledujúce izbovky  vám vyrastú aj v tmavých izbách a vystačia si s minimálnou zálievkou . Tak píšte si:

▪️ kalatea,  ▪️ difenbachia, ▪️ bromélia, ▪️ dracéna, ▪️ filodendron, ▪️ lopatkovec, ▪️ svokrin jazyk, ▪️ aspidistra, ▪️ aglaonéma, ▪️ zelenec choholatý

 

6 scaled - Ako v byte opticky predeliť priestor a vynahradiť absenciu zelene

 

Posledné dva sú mimochodom extrémne účinné na pohlcovanie pachov v miestnosti. No a ja pridávam svoju “bonusovú svorku” izbových rastlín , ktoré sú podľa mňa maximálne nenáročné na údržbu:

▪️ aloe vera, ▪️ kaktus , ▪️ zemiokulkas , ▪️ aechmea fascinata/ alebo bromélia, ▪️ potosovec alebo philodendron (toto je mimochodom môj absolútny favorit ), ▪️ trandeskancia, ▪️ cikas a ▪️ palma

 

angele kamp ONKFhJGLv9k unsplash 1 - Ako v byte opticky predeliť priestor a vynahradiť absenciu zelene

 

V prípade, že by vás zaujímali aj ďalšie možnosti oddelenia priestoru, pozrite si aj nasledujúci článok:

 

Šesť spôsobov ako predeliť izbu bez murovanej priečky

Dúfam, že sa vám tento nápad páčil. Ak áno, pokojne sa oň podeľte aj vašimi známymi. Nestačilo vám? Potom je tu pre vás ďalšia poriadna nádielka nápadov.

 

Foto: Lucididit