Nemusíte byť slávny Picasso, Klee ani Warhol, aby ste sa chopili remesla. Hovorí sa, že maľovať dokáže každý, rovnako ako čítať a písať. Stačí len cvik a istú dávku trpezlivosti. Maľba je navyše skvelý spôsob, ako sa odreagovať, vyjadriť svoje emócie, len tak zrelaxovať alebo ozvláštniť fádne steny v byte. Obrazy dodajú vášmu domovu umeleckého ducha a kopec tvorivej energie. Poďte nazrieť do môjho sveta, v ktorom sa snúbi umenie s filozofiou. Takto vyzerá môj príbeh v obrazoch…

 

Maľujem, odkedy som si vedomá svojho JA. V hlave sa mi vynárajú desiatky spomienok. Otca šklbem za károvanú drevorubačskú flanelku a prosím ho, aby mi ukázal ako sa kreslí koník. Obkresľujem, lebo kresliť beztak neviem. Prichádzajú Vianoce a každý člen rodiny dostáva  svoju vlastnú podobizeň. Čo vám poviem, karikaturistika mi  už vtedy išla od ruky. Potom prichádza hodina výtvarnej výchovy. Zoznamujem sa s uhlíkmi a tušom. Náramne ma to baví. Mame už cestou zo školy vysvetľujem, že sa musíme zastaviť v obchode s domácimi potrebami. Treba mi nové farbičky…


 

Od čiernej k farbe

A takto som sa prekreslila až do puberty. Juuuuj, obdobie temna. Suchý pastel, ceruza a napodobeniny slávnych idolov. John Lennon, The Beatles, Jim Morrison, Gándhí… Nemám vlastný názor, neviem kto som a čo chcem. Hltám názory iných a beriem ich za svoje. Aj o tom je dospievanie. Hľadáme sa a vzdorujeme voči rodičom a spoločnosti. Strácame sa a opäť sa hľadáme. Nadväzujeme nové známosti, zabávame sa a život je gombička.

Ešte netušíme, že najväčšia a najnáročnejšia známosť  je naša podobizeň v zrkadle…

 

project 20190108 193615 resized 20190108 074708888 - Ako zatočiť s nudnými stenami a prebudiť v sebe umelca

 

O pár rokov neskôr… som dospelá a vítam pop-art.

Áno ten, ktorý preslávil kontroverzný Andy Warhol v 60.-tych rokoch 20.- teho storočia. No neboli to plechovky od polievky, ani slávna Marilyn, ale paradoxne tá farebnosť, ktorá ma na komerčnom umení uchvátila. A možno deficit z “temnej puberty”?

Viete, farby majú jednu neuveriteľnú zvláštnosť – robia svet krajším a farebnejším. Vplývajú na našu psychiku, zdravie aj nálady. Či chceme alebo nie, každá farba vyvoláva v človeku isté emócie. Máte svoju obľúbenú? Tak vidíte. Mojou je tyrkysová. Ani v nemocniciach nemaľujú steny na zeleno bez príčiny. Farby ovplyvňujú naše nálady, vzťahy, ba dokonca aj chuť do jedla. Nebudem vám tu písať o ich psychológii, chcem len povedať, že na farbách záleží. Majú moc o akej ani len netušíme, lebo sa nám zdajú samozrejmé. Mňa fascinujú, inšpirujú a rozvíjajú moju tvorivosť.

A preto maľujem!

project 20190107 071315 - Ako zatočiť s nudnými stenami a prebudiť v sebe umelca

Máte svojho obľúbeného umelca? Alebo umelecký štýl? Moju top päťku slávnych velikánov tvoria mená ako Boticelli, Rembrandt, Dálí, Warhol a Monet. Prvý z nich je renesančný maliar Boticelli. Normálne renesančné diela nemusím, no jeho obrazy majú niečo, čo chce moje oko vidieť a moja hlava analyzovať. Jedno z jeho najznámejších výtvorov spomína aj Dan Brown vo svojej knihe Inferno inšpirovanej Danteho Božskou komédiou. Druhým “pánkom na holenie” je Rembrandt – famózny barokový maliar. Jeho maľby mi vyrážajú dych. Vyznačujú sa takou precíznou technickou dokonalosťou, aká podľa mňa nemá v dejinách umenia obdoby. Dálí – surrealista, provokatér, blázon. Málokto vie, že bol aj sochár a fotograf. Navrhoval šperky a písal básne. Warhol – tiež na hlavu. Kontroverzný, sexuálny, revolučný. Aj z plechoviek na polievku vedel spraviť umenie. Absurdné a predsa geniálne. Aj o tomto bol komerčný pop-art, ktorý Andy preslávil. A Monet? Francúz považovaný za zakladateľa impresionizmu. Jeho maľby v prírode a pokus zachytiť atmosféru danej chvíle vyvolávajú neopísateľný pokoj! Každý z nich bol svojim spôsobom génius. Alebo blázon… ?

 

project 20190106 163212 - Ako zatočiť s nudnými stenami a prebudiť v sebe umelca

 

 

Od pop-artu k abstraktom

Ale vráťme sa do môjho ranného postpubertálneho štádia. Zanechávam pop art a prechádzam k abstraktom. Veľa ľudí v nich nevidí viac ako čmáranice. No nie je to tak! Výber farieb, ich kombinácie a dynamika majú svoj význam. O tom abstraktné umenie je – nie o predmetoch, tvárach či krajinkách, ale o farebnej a tvarovej harmónii.

Abstraktné výtvarné umenie vnímam ako hudbu – a teda srdcom. Poznáte to, keď sa zrazu z rádia ozve vaša obľúbená pesnička? Nabudí vás to, možno sa začnete podvedome hýbať do rytmu, či si len tak klopkať prstami. Alebo keď počujete pieseň, ktorá vás vracia do spomienok na váš prvý bozk? A rovnako aj pohľade na moje obrazy si viem presne vybaviť moje rozpoloženie, náladu aj okolnosti, za ktorých som obraz tvorila. Maľovanie je pre mňa spôsob ako vyjadriť svoje pocity a emócie. Vyjadriť smútok, hnev, radosť. Alebo sa len tak odreagovať a relaxovať. Niečo ako slepačia polievka pre dušu.

IMG 3283 - Ako zatočiť s nudnými stenami a prebudiť v sebe umelca

Vedeli ste, že maliar Salvador Dálí sa pri tvorbe svojho fenomenálneho obrazu, na ktorom sú známe roztápajúce hodiny, inšpiroval topiacim sa syrom camembert na slnku? Aké prosté, že? Dálí bol génius, no tiež bol presvedčený o tom, že je reinkarnáciou svojho mŕtveho brata. Andy Warhol si vraj na konci každého mesiaca vyrobil niečo ako škatuľku memoárov, kde uložil nejakú spomienku z daného mesiaca. Napríklad taký kúsok torty alebo mumifikovanú nohu. A potom je tu Frida. Žena s pohnutým osudom, ktorý ju prinútil hľadať pravdu na dne pohárika. Kahló bola okrem svojho legendárneho zrasteného obočia známa aj svojou promiskuitou. Často mávala vzťahy s inými ženami, ale aj mužmi, na ktorých jej rovnako promiskuitný manžel žiarlil. Dokonca mali obaja vzťah s jednou a tou istou ženou. Nahnevalo ju však až to, keď svojho muža nachytala so svojou sestrou. No povedzme si na rovinu, umelci častokrát nemajú všetky šálky pohromade. No nie aj to čiastočne dôvod, prečo nás umenie stále fascinuje?

 

 

Metamorphosis znamená premena

A teraz vám ukážem niečo, čo som si všimla len v posledných dňoch, keď som dávala dokopy svoju galériu.

Pozrite sa na tieto dva obrazy.

IMG 3291 - Ako zatočiť s nudnými stenami a prebudiť v sebe umelca

Obraz Metamorphosis vznikol v čase, keď som hodila za chrbát bolestivý rozchod. Emocionálne vyprahnutá, zranená, no stále dosť silná. Môj mindset bol síce nastavený pozerať do budúcna, no v srdci pálili stále tlejúce krátery.  Rany z minulosti na mne viseli ako dvojkilový balvan. Každý krok vpred bol pomalý a ťažký, chcelo to svoj čas… Obraz Words je môj najnovší. Namaľovala som ho čisto intuitívne. Žiadne vopred premyslené hlboké myšlienky. Len nepopísaná tabula rasa, farby a ja. Vidíte ten rozdiel? Myslím, že vám tu svoje rozpoloženie nemusím vysvetľovať. Dvojkilový balvan sa zmenil na kamienok. Niečo ako talizman, o ktorom viete, ale nepotrebujete ho.

 

Je fascinujúce sledovať, ako sa prostredníctvom obrazov dá tlmočiť reč vašej vlastnej duše. Výber farieb je často podvedomý. Prostredníctvom nich komunikujeme so svetom a maľba nie je nič iné ako osobný denník v obrazoch. Vždy keď maľujem, cítim sa ako pierko. Všetok zbytočný balast prenesiem na plátno, pomenujem ho a zavesím na klinec.  Toto je moja autoterapia, vďaka ktorej som si vytunovala fádny biele steny v byte. Skúste to aj vy!

 

project 20190108 194628 1 e1553026010575 289x300 - Ako zatočiť s nudnými stenami a prebudiť v sebe umelca

No a na záver vám prezradím ešte jedno z mojich prianí. Vždy som si želala mať doma vlastnú galériu. Dnes ju mám a priateľovi moje čarbanice vôbec nevadia. Práve naopak. Podporuje ma a neustále mi pripomína, že by som sa mala viac venovať tomu, čo ma robí šťastnou. Vypnúť, nájsť si chvíľku pre seba a rozvíjať svoju kreatívnu dušu.

 

A tak to má byť!

 

Viete, čo má Van Gogh spoločné s Jackom Rozparovačom? Viac, ako si myslíte. Podľa jednej z teórií dokonca išlo o jednu a tú istú osobu. Nekecám. Fakt je, že trpel psychickými poruchami. Pozrite sa na takého Pabla Picassa. Dve zo svojich žien dohnal k ťažkým psychickým poruchám a ďalšie dve aj spáchali samovraždu. Známymi pacientmi psychiatrov boli aj Byron, Edgar Allan Poe, Nietze, Hemingway, Mark Twain či Gogoľ. Nuž, medzi genialitou a šialenstvom je len veľmi tenká hranica… Ako vyzerajú moje chvíľky geniálneho šialenstva? Viac v galérii.

 

Celú moju galériu si môžete pozrieť TU.

 

 

Foto: Lucididit