Radiátory – všetci ich potrebujeme, no každý by sa ich najradšej vzdal. Povedzme si to narovinu – sú (hlavne z estetických dôvodov) postrahom každého bytu či domu. No darmo, bez nich si nepomôžeme, a tak sa radšej zamerajme na riešenia, ako ich zakomponovať do interiéru tak, aby viac neboli tŕňom v oku.


 

Mám pre vás hneď 3 alternatívy:

  • funkčnú
  • multifiunkčnú kamufláž
  • interiérovú/ nábytkovú

No predtým, ako si na ne posvietime, zhrňme si pravidlá, na ktoré by sme mali myslieť prv, ako sa ich rozhodneme zakryť. Netreba zabúdať na to, že ich nemáme v bytoch holé len tak nádodou, ale pre isté pádne dôvody.

 

 

Základné pravidlá pri navrhovaní krytov radiátorov

 

  • Teplo z radiátora by malo prúdiť priamo dovnútra vykurovaného priestoru. Z tohto hľadiska je teda logicky najlepším riešením nezakrytý radiátor. Ak ho však chceme zakryť, optimálnu cirkuláciu vzduchu, a tým aj tepelnú pohodu dosiahneme nasledovnými riešeniami:

 

Kryty radiátora s otvorenou mriežkou hore

Kryt radiátora s medzerou hore aj dole

Radiátor so zvislou mriežkou dole

Radiátor s pravidelnými otvormi pozdĺž celej jeho plochy (vertikálne alebo horizontálne)

 

2 scaled - Ako zakryť radiátor za babku 3-krát inak

 

  • Materiál na výrobu krytu by mal byť vzhľadom na častú zmenu teplôt odolný a ľahko udržiavateľný. Vhodné sú napr. drevené materiály.

Tak a teraz, keď sme si zhrnuli najdôležitejšie body, pozrime sa na 3 riešenia, ktoré sme realizovali v našom príbytku:

 

 

Ako zakryť škaredé radiátory a zakomponovať ich do interiéru ako funkčnú súčasť nábytku?

…. (s dodatkom) a zachovať ich pôvodnú funkciu?

1. Funkčný kryt radiátora

Realizácia a viacúčelové využitie tohto riešenia z neho robia doslova dizajnérsky kúsok. Kostra sedačky je vyrobená zo starého písacieho stola, ktorý je natretý šedým náterom. Vnútro drevenej kostry sme vyplnili priemyselným pletivom, na ktorého povrch putovali upcyklované písmená zo starých kamiónov.

 

Poslednú bodku lavici dodali sedáky zladené s farbou steny a garderóby. Sedačka slúži zároveň ako krycí manéver rušivého vykurovacieho telesa. Upcyklačné riešenia a ekologický faktor hrajú u nás rolu takmer na každom kroku. V sekcii upcycling nájdete desiatky udržateľných nápadov, ktoré si viete poľahky doma vyrobiť aj vy.

 

7 scaled - Ako zakryť radiátor za babku 3-krát inak

 

 

2. Multifunkčná kamufláž

Podobne ako pri prvom riešení, i tu hrala upcyklácia prím. Mini radiátor umiestnený prakticky v strede balkónovej časti obývacej miestnosti znemožňoval takmer akékoľvek zariaďovacie plány. A tak sme sa rozhodli vyrobiť si kus nábytku na mieru – zo statickej časti klavírneho krídla. Z tej pohyblivej sme si vyrobili originálny klavírny stôl.

 

Hornú časť využívam ako rozmnožovaciu stanicu pre izbové rastliny. Volám to tak preto, lebo tam kvôli dostatku denného svetla zhromažďujem drvivú vačšinu izboviek i odrezkov. Spodná časť je rozdelená na dve časti: prvú sme využili ako knižnicu a tú druhú (radiátorovú) ako odkladací priestor pre časopisy.

 

4 scaled - Ako zakryť radiátor za babku 3-krát inak

 

 

3. Interiérové riešenie

Každý je zvyknutý používať nábytok na jeden účel – no rovnako (ako sme si ukázali už na predošlých riešeniach) sa dá využiť i ako súčasť interiéru.

Aj táto konštrukcia:

  • plní funkciu krycieho manévru nevábneho tepelného zdroja ⁣
  • slúži ako kus nábytku⁣
  • vďaka držiakom je odnímateľná, čiže nie je nutné nič vŕtať ani montovať
  • a zároveň sa stará o cirkuláciu vzduchu, čím umožnuje plné fungovanie vykurovacieho telesa⁣ 

 

1 - Ako zakryť radiátor za babku 3-krát inak
 
 
Konštrukcia pozostáva v princípe len z 3 širších dosiek (2 bočné + 1 horná), na ktorú sme v pravidelných odstupoch (3 cm) vŕtali jednu dosku po druhej. Tie sme namontovali z vnútornej strany po oboch stranách za pomoci uhoľníkov/konzol.
 
 
Šírka dosiek, veľkosť odstupov i spôsob radenia (vertikálne či horizontálne) je otázkou individuálnych preferencií. Dobré je si to vopred naplánovať a prispôsobiť na mieru tak, aby boli odstupy naozaj rovnomerné a bolo vopred jasné, koľko konzol a koľko dosiek bude na realizáciu konštrukcie potrebných.
 
 
6 - Ako zakryť radiátor za babku 3-krát inak
 
Špecifikáciou celého riešenia je, že nebolo nutné žiadne vŕtanie do stien. Hotovú konštrukciu sme len zavesili na radiátorové konzoly, ktoré umožňujú jej odnímanie kedykoľvek to je možné. Nájdete ich v akomkoľvek obchode so stavebným príslušenstvom (OBI, HORNBACH, atď …)
 
Screenshot 20210331 134951 300x269 - Ako zakryť radiátor za babku 3-krát inak
 
Tak, verím, že som vás trošku povzbudila a inširovala aspoň jedným z tipov. Nezabudnite, že všetky videopostupy nájdete aj na mojom instagramovom progile v highlights – DIY TUTORIALS. Pokojne mi dajte vedieť, ktorá z alternatív sa vám pozdáva najviac.
 
 
 
Foto: Lucididit