Ladies and gentleman, zoznámte sa s banana bread. Ak máte radi banány rovnako ako ja, určite vám bude chutiť. U mňa to bola láska na prvé zahryznutie. Čo vám poviem, podľa mňa som bola v minulom živote opica. Moja banánová láska je však veľmi pominuteľná. Akonáhle sa plody sfarbia do hneda, už si na ne veru zálusk nerobím. Aby sme však doma neplytvali zrelým ovocím, zaviedli sme pečenie voňavučkého chlebíka. Je skvelý ako ľahký dezert počas poobedňajšej siesty alebo sladký štart do nového dňa.

»«

Banánový chlebík je skrátka klasika. Na internete existuje nespočetne veľa verzií na jeho prípravu. Patrí medzi tie recepty, pri ktorých sa môžete do sýtosti vyblázniť.  Sama som sa držala receptu len v deň, kedy som ho piekla po po prvýkrát. Každým ďalším pečením som ho vylepšovala všakovakými novými kombináciami. Raz  leteli do cesta orechy, inokedy čokoláda, kokos, marcipán alebo maliny. Pri tomto recepte môžete pokojne povoliť uzdu svojej fantázii.

»«

My ho doma pečieme takmer každý druhy týždeň. Pretože je náramne jednoduchý, pretože v ňom vieme zužitkovať prezreté banány, ktoré by sme inak vyhodili a preto, lebo báječne chutí. Skúšala som už asi 15 verzií tohto banánového receptu. Dnes vám predstavím TEN, ktorý dostal nami udelený punc dokonalosti. Odľahčený banánový chlebík s chladeným citrónovým dipom.

 

Čo na jeho prípravu budeme potrebovať?

Na banánový chlebík:

2-3 zrelé banány

2 vajcia

70 g kokosového tuku

140 g trstinového cukru

160 g špaldovej múky

1 čajová lyžička soli

1,5 čajovej lyžičky prášku do pečiva

2 lyžičky škorice

Vanilkový struk

150 g nadrobno krájaných lieskovcov

250 g 70%- nej čokolády

 

Na citrónový dip:

odtučnený tvaroh alebo jogurt

agávový sirup

citrón

Rúru si predhrejeme na 170 stupňov. Pripravíme si formu na pečenie (ideálne s rozmermi 26cm x 11 cm x 7cm), ktorú vymastíme kokosovým tukom a poprášime špaldovou múkou. Ako to pri pečení býva zvykom, najprv si v miske zmiešame všetky suché suroviny (múku, škoricu, prášok do pečiva a štipku soli). V druhej miske ručným šľahačom vymiešame vajíčka s cukrom a roztopeným kokosovým tukom.

 

Teraz prídu na rad banány, ktoré rozpučíme vidličkou a pridáme do misky s mokrými surovinami. Celé to ešte raz rozmixujeme, aby sa suroviny spojili. Nakoniec pridáme do banánovej masy aj suchú zložku. Najlepšie v etapách a za stáleho miešania, kým nám vznikne pekné karamelovo sfarbené cesto. Na záver pridáme nadrobno nakrájané kúsky čokolády a lieskovcov a dôkladne premiešame. Cesto vylejeme do formy a vložíme do rúry na ca. 40-45 minút. Doba pečenia závisí od veľkosti formy. Pokiaľ použijete hlbšiu, je možné, že ho budete musieť nechať v rúre o niečo dlhšie. Stávkou na istotu je starý známy trik so špáradlom. Zapichnite ho do cesta a vytiahnite. Ak sa cesto ešte lepí, nechajte ho ďalej piecť.

 

Kým sa nám chlebík pečie, pripravíme si náš citrónový dip. Odtučnený tvaroh alebo jogurt si vylejeme do misky, do ktorej prídáme dve lyžičky agávového sirupu a šťavu z polky citróna. Vyšľaháme ručným šľahačom a necháme vychladnúť v chladničke. Keď je chlebík upečený, prikryjeme ho kuchynskou utierkou a necháme odpočinúť. Podávame ho s vychladenou citrónovou omáčkou, posypeme kúskami orieškov  a nastrúhanej citrónovej kôry.

 

Dobrú chuť!

bread 1 819x1024 - Čoko-banánový chlebík s citrónovým dipom, ktorý si zamilujete

 

Foto: Lucididit