Jeden guľôčkový nápad sme tu už raz mali, pamätáte?  Vyrábali sme z nich kuchynský podnos. Dnes si ukážeme, ako si z nich vyrobíte krásnu a jednoduchú vázičku. Na jej realizáciu budete potrebovať len 4 veci: guľôčky, drôtik, jeden starý pohár a lepiacu pištoľ. Jednoduché ako vždy, čo poviete? 

 

 

Potrebujeme:

drevené guľôčky (cca. 72 kusov v priemere 25 mm)

ohybný (floristický) drôtik (napr. medený)

zaváraninový pohár (najlepšie úzky a vysoký)


 

Základom nášho projektu je pohár. Pouziť môžete prakticky akýkoľvek, napríklad od zaváraniny, najlepšie však rovný, bez zárezov či oblých tvarov. Ja som si vybrala pohár s menším objemom, pomerne úzky, no pokojne môžete siahnuť aj po inom rozmere. Zbavte ho nálepiek, dobre odmastite a vytrite do sucha.

 

IMG 20200830 161015 1 01 resized 20200831 021453617 1 768x1024 - Recyklujeme a tvoríme: guľôčková váza zo zaváraniny

 

Potom prídu na rad guľôčky. Tie navlečte na ohybný drôtik. Obidva konce potom zviažte na uzlík alebo do dierok na oboch koncoch zatlačte kúsok modelovacej hmoty, aby sa vám guľôčky z reťaze nevyvliekli.

 

Na výrobu mojej vázy (viď obrázok) som spotrebovala priblizne 72 guľôčok (9 balení/ po 8 kúskov) v priemere 25 mm. Pri väčšom pohári preto rátajte s vyšším počtom korálikov a rovnako tak i pokiaľ pouzijete guľôčky s nižším priemerom.

 

2 768x1024 - Recyklujeme a tvoríme: guľôčková váza zo zaváraniny

 

Prevlečené guľôčky na drôtiku ovinieme okolo odmasteneho pohára a z vnútornej strany pripevníme lepiacou pištoľou. Tento krok vam zaberie najviac času, no zafixovanie je dôležité, aby guľôčky dobre držali. Teraz ich uz nechajte dobre preschnúť a onedlho sa môžete tešiť krásnej vázičke z recyklovaného zaváraninového pohára a optiky prírodného dreva.

 

Nebojte sa byť kreatívni. Pokojne si celú vazičku prestriekajte metalickym sprejom (bronz, striebro, zlato….) a dodajte jej jedinečný dizajn alebo na jej výrobu rovno siahnite po farebných guličkách. V tejto prírodnej podobe sa mi však osobne páčili najviac.

 

A ešte jeden dobrý tip na záver. Pri umývaní použite kefu a snažte sa opláchnuť naozaj len vnútro pohára. Neponárajte pod vodu celú vázu, aby sa vám guľôčky neodlepovali alebo nesfarbovali. Ideálne je preto vázu použiť napríklad na jesenné trávy či sušené kvety. No za predpokladu, že dáte na moje hore spomenuté čistiace rady, pokojne ich môžete požiť aj na rezané kvety. 

 

1 768x1024 - Recyklujeme a tvoríme: guľôčková váza zo zaváraniny

 

Tak čo poviete na výsledok, páči sa vám?

V prípade, že vás tento nápad oslovil, nezabudnite si pozrieť aj onehdý guľôčkový projektík:

Ako si vyrobiť podnos z drevených guľôčok

Foto: Lucididit