Výroba tohto betónového stolíka ma síce zamestnala na niekoľko víkendov, no námaha sa rozhodne vyplatila. Keďže nie som betonár, dopustila som sa hneď niekoľkých chýb. Najväčšou bol výber plechovej nádoby na liatie betónu. Nemôžem povedať, že to bolo nevedomosťou. Ale nájsť plastovú nádobu s priemerom 40 cm a viac bol pomerne problém. Nuž, ak sa vám nechce pracne píliť a snažiť sa stiahnuť plechovú nádobu doslova z kože, potom sa toho radšej vyvarujte. ALE! A to je hlavné, vyšlo to! Lebo mohlo to aj nevýjsť, všakže. Vďaka podrobnému výrobnému  postupu, ktorý som s vami po celé víkendy zdieľala, môžete vychytať všetky muchy a chyby, aby bol TEN váš ešte krajší. Pre pripomenutie, postup nájdete na mojom Instaprofile v highlights pod názvom DIY TUTORIALS.

 

Poďme si však stručne zhrnúť, čo budeme na výrobu betónového stola potrebovať a ako sa doň pustiť.

 


 

 

Potrebovať budeme:

IMG 20201108 102210 scaled - DIY projekt: Ako si vyrobiť RAW stolík z betónu3 drevené nožičky

podložku z drievotriesky (cca. 30 x 30 cm)

plastovú okrúhlu formu s priemerom cca. 40 až 50 cm a hÍbkou cca. 10 cm

betón

klince

akrylovú farbu (podľa vašej preferencie)

brúsny papier

obojstrannú lepiacu pásku

štetec

jednorázové rukavice

pracovnú fóliu

 

Nástroje:

ručnú miešačku na betón

brúsku

vŕtačku

pílku


 

V prvom rade si pripravíme konštrukciu. Tá bude pozostávať z drevených nožičiek, ktoré kúpite v ktoromkoľvek OBI, BAUHAUSE alebo BAUMAXE. Či si vyberiete nožičky oválneho alebo hranatého tvaru, či takéto drevené alebo kovové v štýle industriál, je len na vás. Ja som si vybrala drevené a oválne, aby som ich zladila s kreslami v obývačke, no vašej vynaliezavosti sa medze nekladú.

 

Po kúpe sme nohy museli zrezať na dĺžku 50 cm. To je ideálna výška všetkých odkladacích či konferenčných stolíkov.  V prípade, že budete musieť skracovať aj vy, snažte sa o to, aby bol rez mierne šikmý. To bude zohrávať zásadnú rolu pri šikmom sklone celej trojnožky.

 

IMG 20201125 150835 scaled - DIY projekt: Ako si vyrobiť RAW stolík z betónu

 

Na tenkú podložku z drevotriesky si nakreslite do stredu rovnomerný trojuholník. Na vrcholoch všetkých jeho strán si načrtnite body, do ktorých sa bude vŕtať. Presne na tie totiž pripevníte nožičky ich šikmou plochou tak, aby vám vytvárali trojnožku (zhruba ako statív na fotoaparát). Podložka z drevotriesky ich všetky spojí a bude držať pokope pri zalievaní.

 

Dobre, konštrukciu už máme. Teraz  máte dve možnosti. Buď sa pustíte do miesenia betónu, alebo do nožičiek (tie bude treba ešte upraviť). Odporúčam sa do nich pustiť radšej teraz. Bude to podstatne jednoduchšie. Brúskou ich zbrúste pekne do okrúhla alebo do šikma (ako chcete). Potom máte na výber opäť dve možnosti: 1. buď ich necháte čisté alebo 2. ich do jednej tretiny nafarbíte ako som to urobila ja.

 

V prípade, že aj vy budete chcieť vašim nožičkám obuť takéto ponožtičky, smelo do toho. Odmerajte si od spodu každej nohy 15 cm. Ceruzou si dÍžku zaznačte, aby bola farebná plocha na všetkých rovnomerná. Na zaznačenom mieste oviňte každú nohu obojstrannou lepiacou páskou a spodnú plochu vymaľujte farbou podľa vašej preferencie. Stačí obyčajný akryl (odporúčam aspoň 2 vrstvy. Druhú nanášame až po zaschnutí!) Keď je farba suchá, pásku stiahneme a ponožky sú na svete! Ak ste sa rozhodli pre industrálne kovové nožičky, dobrá správa! Celý tento odsek môžete preskočiť.

 

IMG 20201122 125537 01 1 scaled - DIY projekt: Ako si vyrobiť RAW stolík z betónu

 

A teraz poďme k najšpinavšej časti celého projektu – k miešaniu betónu. Pri jeho kúpe dbajte na to, aby nebol úplne surový. V každom obchode nájdete niekoľko druhov betónu. Čím jemnejšie častice obsahuje, tým bude hladší. Pokojne sa poraďte s predajcom. Ak teraz čakáte, že vám poviem, koľko betónu máte zmiešať s akým podielom vody, sklamem vás. Budem ako moja mama v 17-tich, keď som sa jej pýtala na postup pri výrobe cesta. Jej odpoveď znela: „Od oka.“ Presne tak som postupovala aj pri miesení betónu. Ale v princípe platí, že vodu dolievame postupne. Ak je hmota veľmi tuhá, pridajte vodu, ak príliš vláčna prisypte betón. Sami budete vidiet, či sa vám zdá hmota pririedka či prihustá. Na miešanie budete potrebovať ručnú miešačku, inak to budete miesiť do večera.

 

Ak je betón dobre vymiesený, vylejte ho do dobre vymastenej formy (ako keď pečiete koláč). Vnútorné strany formy namažte olejom. Motorovým alebo tzv. oddebňovacím (na ktorý som dostala tip). Ak nemáte, postačí aj klasický rastlinný, ktorý používate pri varení v kuchyni. Alebo formu vysteľte hrubším igelitom. Alternatív na postup tu máme hneď viacero.

 

Ako som spomínala na začiatku, my sme na liatie betónu použili plechovú nádobu. Vy sa však ozhodne poobzerajte po plastovej alternatíve. Pri vyberaní si na mňa spomeniete. Prvá vrstva by mala mať hÍbku aspoň 3 až 5 cm. Betón po vyliatí do formy vytraste, aby ste z neho dostali von vzduch a nechajte aspoň hodinu schnúť. Ale pozor! Nenechajte ho schnúť príliš dlho, inak by sa vám obe vrstvy následne nemuseli spojiť.

 

IMG 20201125 150904 scaled - DIY projekt: Ako si vyrobiť RAW stolík z betónu

 

Po uplynutí tejto doby položte na prvú vrstvu (pekne centrálne), našu nožičkovú konštrukciu (naruby, teda nohami nahor) a zalejte druhou vrstvou betónu (ktorý ste si rovnako čerstvo namiešali). Opäť potrebujeme hÍbku minimálne 3 až 5 cm. Ak sa vám nohy vykrútili alebo pohli z chceného uhla, upravte to TERAZ, kým je betón ešte vlhký! Potom nimi veru už nepohnete. Rovnako ako pri prvej vrstve, aj tu mierne vytraste. Celú betónovú konštrukciu odložte aspoň na týždeň – dva na chladné miesto a betón pravidelne zalievajte vodou. Zabráni to vzniku trhlín pri jeho schnutí. Nechajte ho schnúť pekne prirodzene a pomaly.

 

Zhruba po týždni až dvoch môžete betón z formy vybrať. Nehovorím, že to pôjde ľahko. Možno budete musieť použiť silu, no verím, že to dáte. Ak sa vám na povrchovej ploche vytvorili trhliny, buď ich zatrite betónom, alebo obrúste alebo nechajte tak, teda  RAW – a zalejte trebárs epoxidom alebo lakom.

 

IMG 20201125 152433 01 scaled - DIY projekt: Ako si vyrobiť RAW stolík z betónu

 

Nuž, to by bolo hádam všetko. Milí priatelia, ja vám zaželám už len veľa šťastia pri výrobe.

 

Vaša Lucididit.

Foto: Lucididit