Vymeňte klasický adventný veniec za  menej tradičný svietnik zo starých nepotrebných fliaš! V minulosti sme si už podobný vyrábali, pamätáte? Tentokrát tomu pridáme trošku viac farby!

 

Na výrobu potrebujeme:

   4 fľaše ľubovoľného tvaru a veľkosti

spreje alebo farby na sklo

4 sviečky so zúženým koncom

jednorázové rukavice

maliarska fólia/ noviny

 
Ako na to:

1. Fľaše (zbavené nálepiek) umyte a vytrite do sucha. Predtým, ako začnete tvoriť, odstráňte z pohárov aj uzáverov všetky nálepky a potlače. Na ich odstránenie existujú desiatky tipov. Ak ste sa aj vy dočítali, že sa ich ľahko zbavíte použitím oleja, vodnej pary alebo acetónu, rovno na to zabudnite. Skúsila som všetko, no jediné, čo naozaj funguje je teplá voda a saponát. Zvyšky lepidla odstránite obyčajným odlakovačom na nechty.

 

2. Na farbenie môžete použiť buď spreje vhodné na sklenené povrchy alebo akrylové farby. V prípade, že sa rozhodnete pre farby, odporúčam siahnuť po tenkom širokom štetci s mäkkými štetinkami, aby nezanechával šmuhy.

 

V  prípade, že sa rozhodnete pre lak alebo sprej, kolorovanie odporúčam realizovať v exteriérových priestoroch na balkóne alebo v záhrade. Pracovnú plochu si vysteľte novinovým papierom alebo maliarskou fóliou a v odstupe niekoľkých centimetrov (ca 10 a viac) nastriekajte fľašu po fľaši. Sprej pred použitím nezabudnite dobre pretrepať! Dajte si pozor na to, aby ste farbu nenanášali príliš zblízka, inak by vám začala stekať. Kvapky vytvárajú po zaschnutí nerovný povrch a ten nechceme.

 

IMG 20201124 104833 scaled e1606212439356 727x1024 - Elegantný adventný svietnik zo starých fliaš

 

3. Po vyschnutí prvej vrstvy náter zopakujte. Napokon zastoknite sviečky zo zúženým koncom, aby vám pasovali do hrdla fľaše. Alebo si zakúpte kovové zápichy na sviečky.

A to stale nie je všetko! Čo poviete ešte na jeden tip ako zužitkovať neppotrebné fľaše? Napríklad na adventný svietnik v štýle scandi… Potrebovať budete len priehľadné fľaše, vetvičky smreku, borovice alebo rozmarínu, šípky alebo iné bobuľové plody. Vložte ich do fliaš a zalejte vodou. Ta-dá…hotovo!

 

IMG 20201129 121818 2 768x1024 - Elegantný adventný svietnik zo starých fliaš 

 

Tak a teraz už neostáva iné, ako zažať prvú adventnú sviečku… Krásny Advent, priatelia.

 

Foto: Lucididit