Ako premeniť obyčajné fľaše na trendové dekorácie v štýle industriál?

 

Takto sa opýtam: Čo urobíš s fľašou od vína, piva či limonády po tom, ako si z nej vytriasla posledné kvapky moku? Myslela som si. A čo keď ti poviem, že si z nich môžeš urobiť všetky tieto nádherné dekorácie? Keďže posledné vianočné kreácie zožali obrovský úspech, rozhodla som sa moju fľaškovú edíciu obohatiť o ďalšie nápady. Takže vylož nohy na stôl a pokojne si dopraj pohár vína, ale fľašu nevyhadzuj. Ideme upcyklovať ″ a vdýchneme interiéru kúzlo starých tovární. Nech žije INDUSTRIÁL!

 

No dobre, ale čo je to vlastne UPCYCLING?

 

Je to druhotné využitie starého nepotrebného materiálu, predlžovanie využiteľnosti a životnosti produktov alebo ak chceš recyklácia. Je to však aj spôsob myslenia zameraný proti spotrebiteľskému priemyslu. Upcycling je stále viac s kurze a nielen preto, lebo je ekologický. No i preto, lebo upcyclované výrobky majú jedinečný rukopis a mnohokrát aj starožitný charakter. Máš aj ty doma nepotrebné veci, o ktorých už teraz vieš, že pri ďalšom triedení skončia v kontajneri? Porozmýšľaj, ako by si ich ešte mohla využiť! Možno v inej podobe? … Kreativite sa medze nekladú, tak smelo do toho!

 

thomas martinsen 86278 - Fľaše a industriál v hlavnej úlohe

 

Surový materiál v interiéri? Áno všetkými desiatimi!

 

Ak na teba pôsobí kúzlo starého neopracovaného materiálu, starých dielní či tovární, potom je industriálny štýl pre teba ako stvorený! Áno, che to aj trošku odvahy. Mnohí predsa len nerozumejú tomu, prečo si chcem v obývačke zámerne obnažiť stenu, aby z nej prečnieval surový neopracovaný materiál. Ale to je v poriadku. Sto ľudí, sto chutí. No o tom industriál je: betónové stierky, tehly, vintage doplnky, hrdza, kombinácia dreva a kovu. Tak čo, máš odvahu?

Poďme na to!

Na výrobu váz v štýle industriál potrebujeme len fľaše zbavené nálepiek a farbu na sklo. Nálepky z fliaš odstránite jednoducho ponorením do teplej vody. V nej zídu dole jedna radosť. Následne vytrieme povrch fľaše do sucha a nastriekame podkladovým sprejom na sklo, aby nám farba lepšie držala. Tú nanesieme buď štetcom alebo (ak chcete mať povrch fľaše bezchybne hladký) siahnite po farbe v spreji. Uistite sa, či je vami vybraný lak naozaj vhodný na zafarbenie skleneného povrchu.

***

 

  • Ak sa rozhodnete pre farbu v spreji, nezabudnite ju pred použitím poriadne pretrepať a lak nanášajte v niekoľko centimetrovom odstupe a v tenkých vrstvách, aby farba nestekala a nevytvorili sa vám šmuhy.
  • Po nanesení prvej vrstvy počkajte a farbu nechajte dobre vyschnúť. Potom naneste ešte jednu vrstvu a HOTOVO.
  • Použiť môžete akékoľvek fľaše. Či od limonády, od vína alebo piva, či malé alebo veľké, na tom vôbec nezáleží. Pokojne to môžu byť aj vázy alebo karafy, ktoré sa vám už nepáčia.

 

Predstavme si teda našu industriálnu sériu v plnej kráse:

 


 

 

 
Preslávili ho továrne – BETÓN ako dizajnový prvok

 fľaša (zbavená nálepiek) + betónová farba (+ štetec alebo valček)

 

 

Strieborná, zlatá či BRONZová? Hlavne veľa lesku!

fľaša (zbavená nálepiek) + bronzový sprej (rovnako môžeš použiť aj strieborný či zlatý)

 

 

ČIERNA – záruka nadčasovosti

fľaša (zbavená nálepiek) + tabuľová čierna farba (+ štetec)

 

 
HRDZA – chcený efekt skorodovaného kovu

fľaša (zbavená nálepiek) + farba s efektom hrdze (+ štetec)

 

 

KOBALTOVÁ MODRÁ – minimalizmus s bohémskym nádychom

fľaša (zbavená nálepiek) + kobaltová modrá farba na sklo v spreji

 

 

CHRÓMOVÝ LESK – brilantný prvok interiérového loftu

fľaša (zbavená nálepiek) + chrómová farba na sklo v spreji

 

 

 Antik BIELA pre elegantný retro efekt

fľaša (zbavená nálepiek) + farba s efektom hrdze (+ štetec)

 


 

A tu je celá galéria fľaštičiek v továrenskom štýle:

 

→ ak si skôr milovníkom retro či vintage, nechaj sa inšpirovať o niečo jemnejšou verziou → pozri si moju vianočnú kolekciu, kde nájdeš fotku aj postup.

 

 

Foto: Lucididit, Unsplash