Ako na špajzu, keď ju doma nemáte?


Nuž, sú dve možnosti: buď ju oželiete alebo si ju vyrobíte. Ja som sa pustila do druhej z možností a vyrobila si ju zo starého pivničného regálu, ktorý som natrela šedým lakom, naplnila pohármi s tesniacim uzáverom a recyklovanými fľašami od zaváranín a mlieka. Ako premeniť zaváraninové poháre na praktických pomocníkov v kuchyni sme už ukázali v jednom zo starších príspevkov. Vrchnáky som natrela čiernou tabuľovou farbou (na ktorý patrí nutne dátum spotreby) a obsah označila štítkami zo štítkovača. Voilá, vitaj špajza!

 

5 819x1024 - Jednoduchý tip ako si vyrobiť prehľadnú koreninovú "špajzu"

Ok, to by sme mali. Ale čo s koreninami, keď na ne v kuchynskej linke nemáte dosť miesta? Máte doma rovnaký problém? Vyriešime. Vyrobíme.

 

 

Potrebovať budeme:

koreničky jednotného tvaru a veľkosti 

(ja som použila 36 ks koreničiek od ROSENSTEIN & SÖHNE)

3 tenučké dosky 

farby (opcionálne)

 

 

Kam v kuchyni uložiť korenie?

Túto otázku si kladie snáď každá žena, kuchárka či kuchár. Tiež sa vám stalo, že ste prehľadali skrinku, kde je bežne uskladnené korenie, ale tá mletá paprika tam nebola?  Klasika. Aj mne sa povaľovali haldy koreninových sáčkov v skrinke vedľa sporáka. Keď som potrebovala oregano, musela som vybrať obsah celej police, aby som ho našla. A čím viac korenín som zbierala, tým bola skrinka tesnejšia a neprehľadnejšia. Všade sa povaľovali otvorené balenia a zmixovaný koreninový prach…

 

Skúšala som to aj s fľaštičkami, no tie (hoci poukladané v rade) nepôsobili veľmi prehľadne. Povedala som si DOSŤ a začala očami behať po voľnom mieste v kuchyni. Presne TAM pôjde koreninová špajza, vravím si… Ale veď tuto aha, pod tento kuchynský regál:

 

1 1 768x1024 - Jednoduchý tip ako si vyrobiť prehľadnú koreninovú "špajzu"

 

I keď moje riešenie nie je na 100% v súlade so správnym uskladňovaním korenín (skladovanie v tme), vyriešilo mi rad problémov. Koniec-koncov, každý nakladáme so zadaním v rámci našich možností, no nie?

 

V prvom rade som si zakúpila potrebné množstvo koreničiek. Celkom 36 kusov. Dôležité pre mňa bolo, aby boli priehľadné (bola by škoda zakryť tie prenádherné farby, ktorými koreniny hýria, či?), mali tenšie aj širsie dávkovacie otvory a boli jednotné. Po dôkladnom výbere som si zakúpila koreničky od ROSENSTEIN & SÖHNE. Tie som naplnila koreninami a na každú z fliaš nalepila štítok s názvom obsahu (ako inak štítkovačom DYMO).

 

IMG 20201203 100813 1024x768 - Jednoduchý tip ako si vyrobiť prehľadnú koreninovú "špajzu"

 

V druhom rade som si pripravila tri tenké drevené dosky, ktorých šírka zodpovedala priemeru fľaštičiek a dĺžka šírke steny. Keďže naša kuchyňa je ladená v industriálnom štýle, rozhodla som sa drevené dosky pred montovaním premaľovať. A síce farbou s imitáciou hrdze. Dosky sme následne namontovali na stenu v pravidelných odstupoch  a na záver na ne poukladali aj naplnené a označené koreničky. 

 

IMG 20201203 094407 1024x768 - Jednoduchý tip ako si vyrobiť prehľadnú koreninovú "špajzu"

 

Odhliadnuc od toho, že teraz sú všetky koreniny po ruke a na jednom mieste, sú aj krásne zorganizované, prehľadné a svojou hrou farieb dotvárajú aj príjemný dojem upratanej kuchyne. PLUS! A to je hádam jeden z najdôležitejších bodov – tým, že som ich premiestnila zo skrinky pri sporáku (pri ktorom vzniká pri varení takmer zákonite para) ďalej od kuchynského ostrova, korenie sa konečne nelepí. Tí, ktorí máte korenie v blízkosti sporáka zrejme viete o čom hovorím.

 

No a na záver vám pripájam tipy na správne skladovanie korenín ako i ostatné alternatívy na ich uskladnenie v kuchyni.

 

IMG 20201203 094352 1024x768 - Jednoduchý tip ako si vyrobiť prehľadnú koreninovú "špajzu"

 

Ako skladovať korenie, aby vydržalo dlho čerstvé?

 • skladovať korenie ideálne v tme a suchu, bez prístupu vzduchu
 • zabrániť prístupu vlhkosti, často sa stane, že pri použití korenia siahneme do nádoby vlhkou rukou alebo lyžicou čím znížime jeho kvalitu.
 • Neskladujte korenie pri zdroji tepla, napríklad v skrinke nad varnou plochou, v teplom a vlhkom prostredí sa často šíria pliesne a korenie sa tak rýchlo kazí.
 • väčšina mletého korenia vydrží pri správnom skladovaní 1 až 2 roky, ale je naozaj potrebné ho správne skladovať, celé korenie má dlhšiu trvanlivosť  3 až 5 rokov

 

IMG 20201203 094355 1024x768 - Jednoduchý tip ako si vyrobiť prehľadnú koreninovú "špajzu"

 

10 tipov na rôzne umiestnenie koreničiek:

 • Na vstavanej zástene
 • Uložte ich do zásuvky
 • Zospodu hornej skrinky
 • Na dverách komory
 • Na tabuli alebo chladničke
 • Na točni (otočný stojan na koreniny)
 • Na podnose
 • Na vnútornej strane dvierok skrinky
 • Úzky výsuv v kuchynskej linke
 • Na stene

 

Foto: Lucididit