Keď som sa pred časom presťahovala do Viedne, môj život nabral poriadne na obrátkach. Vlastne sa zmenilo úplne všetko. Práca, okruh priateľov, bývanie… aj moje dlhodobo zaužívané zvyky. Víkendové párty à la „ruka hore, noha v torte“ sa obmedzili na minimum. Miesto toho som začala viac rozvíjať svoju kreativitu. Kontakt so starými známymi sa obmedzil na minimum, časom však vznikli nové priateľstvá. No a bohapusté nakupovanie už i beztak preplneného šatníka vystriedali investície do bytu a dovoleniek. Nákupná maniačka vo mne zadriemala hneď vedľa Šípkovej Ruženky. Zobudila sa až zhruba po nejakom pol roku, keď som zažila svoj prvý rakúsky nákupný zážitok. Alebo skôr šok? (smiech) Dovtedy som na nové kúsky chodila do „Bratisky“ v rámci stále občasnejších víkendových ciest za priateľmi. Poľahčujúcou okolnosťou mi teda nebol ani fakt, že som bola v Rakúsku nová. Skôr naopak. Zistenie, že bývam hneď vedľa jedného z najväčších shopping centier v Európe a ja sa vláčim s handrami až z hlavného mesta Slovenska bol jednoducho facepalm.

 

Ale vráťme sa do Viedne. Pretože tá je už roky považovaná za mekku módy. A to i vďaka tomu, že sa tu dá nakúpiť tovar medzinárodnej špičkovej kvality. Nájdete tu však i takzvané „Schnäpchen“ (úlovky za veľmi výhodné ceny). Ak ste  doposiaľ verili predsudku, že Viedeň je drahá, vedzte, že toto je už dávno prežitok. Treba len vedieť, kde a kedy nakupovať. Napríklad to, že v nedeľu to nemá význam. V Rakúsku sú vtedy všetky prevádzky zavreté. No a keďže môj priateľ je rodený Viedenčan a okrem toho aj nákupná maniačka v mužskom prevedení (chcem sa vyhnúť slovu maniak), prezradím vám zopár insider tipov, ktoré sa nikde inde nedozviete. V prípade, že chystáte návštevu viedenskej metropoly a potrebujete poradiť, pokojne zanechajte komentár a pýtajte sa. Ale dosť bolo zbytočných rečí, poďme na fakty. Takže kam u susedov na nákupy?

clem onojeghuo 160190 unsplash - Kam za nákupmi v susednom Rakúsku?


 

Parndorf Designer Outlet

No dobre, Parndorf vám asi spomínať nemusím. Zrejme ho už všetci dôverne poznáte, keďže je len na skok od západných slovenských hraníc (presnejšie len cca. 40 km od Bratislavy). Ak  ste tam náhodou ešte neboli, minimálne ste o ňom už aspoň raz počuli. Tak je? Parndorf Designer Outlet ponúka široký výber obchodov a značiek. Počas výpredajov si tu viete uloviť parádne kúsky dizajnérskych značiek – a to len za pár grošov. Nájdete tam cez 100 obchodov, vyše 600 módnych značiek a o 30 – 70 % lacnejší tovar. Kamoška si takto ulovila kabelku od Karla Lagerfelda za necelú stovku. Chápete to? Karl Lagerfeld!? Ja viem, pre niekoho horibilná suma, ale ak zoberieme do úvahy fakt, že ide o model svetoznámeho módneho návrhára, je to viac ako výhodná cena. Ak si aj vy chcete uchmanúť značkový kúsok za cenu, akú nikde inde nenájdete, určite sa tam bežte pozrieť. Najlepšie počas výpredajovej sezóny. I keď je možné, že si tam v rade pred kasou vystojíte dieru do topánok. Ale aj pre krásu sa trpí, no nie?

 

 • Otváracie hodiny: Pondelok až piatok 9:30 – 19:00 hod., sobota 9:00 – 18:00 hod., nedeľa a rakúske sviatky – zatvorené
 • Ako sa tam dostanete: Do obchodného strediska sa dostanete najrýchlejšie autom po diaľnici A6, z ktorej zídete výpadovkou smerom na Neusiedl am See. Do pol hodinky ste tam. Ak chcete obísť nákup diaľničnej známky, vyberte sa trasou cez dedinky. Táto cesta vám zaberie slabú trištvrte hodinku.

daniel von appen 482680 unsplash - Kam za nákupmi v susednom Rakúsku?

 

Shopping City Süd

Jedno z najväčších nákupných centier v Európe sa nachádza len kúsok od slovenských hraníc – vo Vösendorfe pri Viedni. Dostupnosť je samozrejme skvelá, a to bez ohľadu na to, pre aký dopravný prostriedok sa rozhodnete. Priame autobusové a vlakové linky vás „vyhodia“ priamo pred obrím nákupným komplexom. Je tu cez 330 obchodov a 10 tisíc parkovacích miest. Keďže nedeľa je v celom Rakúsku family friendly a obchody sú zatvorené, asi si viete predstaviť, ako to tam vyzerá v sobotu. Napriek celkovej ploche 173-tisíc m² mám pocit, že je tam sústredená celá Viedeň. „Vnútri hlava na hlave, vonku auto na aute.“ Osobne som bola v sobotu nakupovať len párkrát a poviem vám, nebola to zábava. Nerada sa predieram masami. Ak vám to však nevadí, nech sa páči.

 

Na sortiment a obchody sa ale sťažovať nemôžem. Nájdete tam naozaj všetko. Keď som videla, že vám tam na počkanie v obchode pichnú kyselinku hyalurónovú, ostala som chvíľu v šoku. Len si to predstavte, „o druhej prídeš ako žabka, o piatej odídeš ako princezná.“  Ale tak, proti gustu žiaden dišputát.  A nie, ešte som sa nedala napichať (to len tak, pre vylúčenie akýchkoľvek konšpirácií). Celý rad food courtov sa postará o to, aby ste tam počas bezhlavého shoppovania neodpadli od hladu a smädu. Mňa tam stretnete najčastejšie v predajni IKEA, H&M, DEPOT, NYX či DOUGLAS. Medzi mimoriadne obľúbené, usudzujúc podľa toho, že praská vo švíkoch vždy keď idem okolo, je PRIMARK. Zrejme preto, lebo jeho sortiment je enormne široký a tiež pomerne lacný. Ak niekde za polmetrový účet zaplatíte smiešnych pár eur a odídete s taškami plnými ako z „blšáku“, tak je to určite v Primark-u. Osobne tu z diverzných dôvodov nenakupujem, ale čo možno neoslovilo mňa, môže nadchnúť niekoho iného.

 

Ak by vám nebodaj bolo málo (čo si osobne nemyslím), v okolí nákupného centra nájdete desiatky ďalších obchodov. Stačí vyjsť z centra a nákupná púť číslo dva sa môže začať. Takto vám poviem: ak máte pred výplatou, radšej tam ani nechoďte. Taktiež netreba zabudnúť na otváracie hodiny. Kým na Slovensku sme zvyknutí na to, že nakupovať môžeme až do deviatej večer,  SCS sa zatvára už o siedmej, v sobotu dokonca o hodinu skôr. Jediný dlhý deň je štvrtok, kedy sú brány komplexu otvorené až do 21.00.

 

 • Otváracie hodiny: – si môžete porieť aj TU! – nedeľa a rakúske sviatky – zatvorené
 • Ako sa tam dostanete: Keď budete zadávať SCS do navigácie, nastavte adresu Vösendorf 2334, Rakúsko. Najrýchlejšie sa do shopping centra SCS dostanete po spoplatnenej diaľnici smerom na Viedeň (A4).

freestocks org 182582 unsplash 1 - Kam za nákupmi v susednom Rakúsku?

 

Mariahilfer Straße

Vyvážený pomer ceny a kvality nájdete na všetkým dobre známej „Mahü“ (ako ju s láskou prezývajú domáci) medzi Museumsquartier a Wiener Gürtel. Príjemná alternatíva pre všetkých, ktorí majú plné zuby blúdenia v „sklenenej kocke“ a radšej si užívajú nákupy v exteriéri. Popri shoppingu tu môžete spojiť príjemné s užitočným a zároveň si vychutnať sightseeing na jednej z najkrajších viedenských ulíc. Ani tu však nečakajte žiadne romantické prechádzky. Mariahilfer Straße je vôbec jednou z najfrekventovanejších ulíc hlavného mesta, takže je tu pomerne rušno a v obchodoch tesno. Niet divu, keď ju lemuje vyše 350 obchodov renomovaných módnych značiek. Nájdete tu všetko od oblečenia, cez kozmetiku až po elektroniku. A to za relatívne férové ceny. Asi najväčším prínosom je fakt, že sa tu dajú kúpiť aj dizajnérske značky, ktoré si na Slovensko ešte nenašli cestu. Už niekoľko rokov funguje na tejto obchodnej promenáde klub predajní (je ich vyše 120), v ktorých môžete zaplatiť vybraný tovar darčekovým poukazom Mariahilfer Straße. Domáci si tu na nich celkom frčia. Kto vie, možno sa raz zídu aj vám…

 

 • Otváracie hodiny: Pondelok – streda do 19.00, štvrtok – piatok do 20.00 a v sobotu do 18.00., – nedeľa a rakúske sviatky – zatvorené
 • Ako sa tam dostanete: Autom po diaľnici vám cesta z Bratislavy potrvá niečo vyše hodiny, v závislosti od hustoty premávky. Zaparkovať potom môžete v platených garážach v blízkosti Mariahilfer Straße, v niektorej z bočných uličiek, napríklad na Stiftgasse alebo Windmühlgasse. Ak sa vyberiete vlakom, kúpte si v Bratislave obojsmerný lístok, ktorý platí aj na MHD vo Viedni.

shop - Kam za nákupmi v susednom Rakúsku?

 

Kärntnerstraße

V porovnaní s najdlhšou nákupnou ulicou vo Viedni Mariahilfer Straße je tu oveľa menej predajní. Ak vám však nejde o kvantitu, ale o kvalitu a radšej investujete peniaze do jednej poriadnej  ako desať no name“ vecičiek, potom ste tu správne. Kärntnerstraße je exkluzívna nákupná zóna plná prepychu a elegancie, na ktorej je bezkonkurenčne najväčšia koncentrácia obchodov s luxusným tovarom. ARMANI, HUGO BOSS, PRADA, GUCCI je len malá ochutnávka módnej smotánky. Taktiež veľmi vyhľadávané miesto na nákup šperkov, porcelánu či starožitností. Ak si takýto nákup nemôžete dovoliť, minimálne si užijete prechádzku medzi historickými pamiatkami centrálnej Viedne.

 

 • Otváracie hodiny: Pondelok až piatok 9:30 – 19:00 hod., sobota 9:00 – 18:00 hod., nedeľa a rakúske sviatky – zatvorené
 • Ako sa tam dostanete: Do navigácie zadajte ulicu Kärntner Straße. Zaparkovať potom môžete v platených garážach v tesnej blízkosti Kärntner Straße, napríklad v parkovisku štátnej opery Kärntner Straße 51, na blízkej Mahlerstraße 8 alebo 12, prípadne na ulici Wollzeile 7. Ak sa vyberiete vlakom, kúpte si v Bratislave obojsmerný lístok, ktorý platí aj na MHD vo Viedni.

jacek dylag 523026 unsplash - Kam za nákupmi v susednom Rakúsku?

 

Naschmarkt

V slovenskom preklade znamená niečo ako mlsný trh. Že prečo? Pretože tu nájdete pestrú zmes všakovakých kulinarskych dobrôt počnúc viedenskou a končiac orientálnou kuchyňou. Môžete si tam dať napríklad taký Taboulleh (libanonský šalát) či Shakshuka (izraelsko-orientálna špecialitka s vajíčkom). Živý trh plný čerstvej zeleniny, ovocia, mäsa, syrov a byliniek sa určite oplatí navštíviť. Každú sobotu sa tu  koná aj blší trh, o ktorom sa povráva, že je najlepší v Európe. Osobne som sa tam nikdy nebola pozrieť a poviem vám aj prečo. Blší trh je pre mňa hocičo len nie zárukou kvality (nech je už akokoľvek ospevovaný), ale asi najviac mi vadí ten bordel, ktorý tam vládne, keď zmiznú stánky. Viedeň mám rada predovšetkým pre zelený a ekologický spôsob života, akí tu ľudia vedú. A potom vidíte toto! Pre mňa osobne to nebol pekný pohľad, ale na ten Naschmarkt sa pozrieť rozhodne oplatí. To, že je tam v sobotu plno vám asi pripomínať nemusím. Toť, klasika!

 

 • Otváracie hodiny: Pondelok – piatok: 6 – 19.30, sobota 6 – 18. gastronómia: pondelok – sobota: 6 – 23, nedeľa a rakúske sviatky – zatvorené
 • Ako sa tam dostanete: Do navigačky si zadajte adresu: Wienzeile, 1060 Wien, mestskou sa tam dostanete metrom: U4: Station Kettenbrückengasse, U1, U2, U4: Station Karlsplatz

Naschmarkt - Kam za nákupmi v susednom Rakúsku?

 


 

Toto je stále len zlomok možností, kde sa môžete nechať unášať nákupnou horúčkou. Ale keby som vám tu mala písať o všetkých obchodoch, asi by ste nedošli ani do polovice. Urobme to takto. Nech sa páči zoznám ďalších obchodných domov, centier a ulíc, kde môžete do sýtosti nakupovať, a to aj mimo Viedne.

 

Ešte raz pripomínam: v nedeli se nedelá! Takže na nákupy v posledný deň v  týždni môžete zabudnúť. Alebo si prípadne doprajte kávičku v niektorej z kaviarní. Osobne odporúčam nákupy počas slovenských sviatkov. Domáci vtedy pracujú a vy si môžete nerušene užívať svoju dávku shopoholizmu.

 

 

Obchodné domy, Shopping Center a Shopping Malls vo Viedni:

Obchodné domy:
 • Kaufhaus Steffel, 1010 Viedeň, Kärntner Strasse 19
 • Ringstraßen Galerien 1010 Viedeň, Kärntner Ring 5-7
 • Ringstraßen Galerien 1060 Viedeň, Mariahilfer Straße 77
 • Gerngross 1070 Viedeň, Mariahilferstraße 42-48
 • Gasometer City 1110 Viedeň, Guglgasse 11
 • Millennium City 1200 Viedeň Handelskai 94-96
 • Donau Zentrum 1220 Viedeň, Wagramer Straße 81
 • Shopping Center Nord 1210 Viedeň, Ignaz Köck Straße 1

 

 

Obchodné ulice vo Viedni:

Obchodné ulice:

• Am Graben • Favoritenstraße • Simmering • Kohlmarkt • Meidlinger Hauptstraße • Rotenturmstraße • Hietzinger Hauptstraße • Schottengasse • Linzer Straße • Tuchlauben • Wollzeile • Thaliastraße • Taborstraße • Karmelitermarkt • Hernalser Hauptstraße • Landstraße • Währinger Straße • Wiedner Hauptstraße • Döblinger Hauptstraße • Margaretenplatz • Allerheiligenplatz • Floridsdorfer Spitz • Neubaugasse • Aspern • Lerchenfelder Straße • Josefstädter Straße • Alser Straße • Servitenviertel • Volksopernviertel

 

 

Významnými nákupnými ulicami (aj mimo Viedne) sú:

Ulice (mimo Viedne):
 • v Grazi: Herrengasse, Annenstraße
 • v Linzi: Landstraße und Umgebung, Taubenmarkt
 • v Salzburgu: Getreidegasse, Linzergasse
 • v Innsbrucku: Maria-Theresien-Straße
 • v Klagenfurte: Alter Platz
 • v Bregenzi: Kaiserstraße, Kornmarktplatz
 • v Eisenstadte: Hauptstraße
 •  v St. Pöltene: Kremser Gasse

 

 

 

Foto: Unsplash (*všetky zábery sú len orientačné)