Vaše prianie je mi rozkazom. Usaďte sa, prosím. Šálok dobrej kávy a koláčik sa už nesú. Dovoľte mi pozvať vás aj do môjho salóniku, kde podávam čaj. Ako inak, o piatej! Zrejme vás zaskočil môj uvítací ceremoniál. Žiadne „buď – alebo”? Žiadne „dáte si kávu alebo čaj”? No to snáď nie! Neviem ako vy, no ja mám pri tejto otázke zakaždým dilemu. Nič nie je nad šálok horúceho čaju s medom a citrónom, no ráno bez kávy? Tak to by teda nešlo!
Nedávno som si v mojich ctených kruhoch urobila malý prieskum. Otázka za milión znela: Ste viac káva alebo čaj? Vyzerá to tak, že „syndrómom chronickej nerozhodnosti” trpíme viacerí. Prečo je to tak? Nuž, hovoríme o dvoch z najpopulárnejších nápojov na svete (o káve sa dokonca hovorí, že je po rope druhou najpredávanejšou svetovou komoditou). Milujeme ich nielen pre neopakovateľné spojenie chuti s arómou, ale aj ich stimulačné a povzbudivé účinky na náš organizmus. Dodnes sa vedú dišputy o tom, čo je zdravšie. Azda najznámejšia dilema všetkých čias (teda hneď po tej so sliepkou a vajcom, všakže?). No poviem vám, dopriať si dúšok nápoja, na ktorý máte práve chuť je viac ako akékoľvek nezmyselné štúdie. Vykašlite sa na prieskumy a ponorte sa so mnou do sveta čajových plantáží a zeme, kde rastie „hnedé zlato”. Pozývam vás na malú ochutnávku klenotov medzi nápojmi.
Môj ranný rituál? Káva, káva a ešte raz káva!
Nikdy som nebola veľký kávičkár. Dodnes patrím skôr do skupiny striedmych prijímateľov kofeínu – denne si doprajem nanajvýš dve šálky čierneho moku. Ráno si však bez barbarsky zaliatej kávy takmer neviem predstaviť. Bože môj a tá vôňa! Ako pravá Slovenka žijúca v Rakúsku podporujem domáci trh. Preto pijem Popradskú. Pripomína mi vôňu domova a vracia do čias, kedy sme si so zvyškom rodiny vychutnávali poobedné siesty v záhrade. Dnes ju pijem doma vo Viedni a nechýbala dokonca ani na mojej nedávnej dobrodružnej ceste na Island. Hovorí sa, že, kým si nájdete tú svoju obľúbenú, prejdú aj roky. Ja vravím:
Mission completed!
A keďže sme s Popradskou už čo to preskákali, pozrime sa na jej rôznorodé využitie :
Kávová bomba
Čerešňové tiramisu s marcipánom
K dobrej káve neodmysliteľne patrí dobrý koláčik. A čo už môže byť klasickejšie ako všetkými milované kávové tiramisu. My si ho však pripravíme trochu inak, ako ste naňho zvyknutí. Čo poviete na božské čerešňové tiramisu s marcipánom?
150 ml kávy Popradská Extra Špeciál espresso
- 1 lyžička škorice
- 500 g Mascarpone (ja som použila bezlaktózové)
- 1 sáčok vanilkového cukru
- 120 g hnedého cukru
- 1 lyžicu kukuričného škrobu alebo iného zahusťovadla
- 30 ml Amaretta
- 26 piškót (najlepšie podlhovasté)
- 200 g marcipánových guličiek
- 350 g čerešňového kompótu
- kakao
Najprv si uvaríme si kávu. Uprednostňujem čerstvo praženú – kvôli jej intenzívnej aróme a lahodnej chuti. Preto som siahla po zrnkovej Extra Špeciál. Rovnako výborná je však aj zrnková Popradská Classico Espresso. Pridáme do nej štipku škorice a necháme vychladnúť. Potom si vymiešame mascarpone (použila som bezlaktózové), do ktorého sme pridali Amaretto, vanilkový a hnedý cukor. Treťou zložkou bude čerešňový kompót, ktorý scedíme cez sitko. Drvivá väčšina zaváranín je na môj vkus príliš sladká, preto som sa rozhodla pre diétnejšiu verziu z amarena čerešní a bez cukru. Šťavu z kompótu nevylievame! Zmiešame ju s kukuričným škrobom a povaríme, kým nám nezhustne. Vtedy do nej pridáme čerešne a odstavíme zo sporáka.
***
Teraz je čas vrstviť. Na spodnú čast formy poukladáme piškóty, ktoré pokropíme kávou a posypeme kakaom. Nasleduje vrstva krému mascarpone, vrstva čerešňovej omáčky a opäť vrstva piškót. Celý postup zopakujeme. Na vrch poslednej vrstvy poukladáme marcipánové guľky a posypeme kakaom. Vložíme do chladničky aspoň na 6 hodín. Podávame so šálkou espressa.
Milujem tiramisu, no keďže som alergik, suroviny si dôkladne vyberám. Keď mascarpone, tak bezlaktózové. Miesto rafinovaného cukru uprednostňujem trstinový alebo kokosový. No a kompót jedine bez cukru. Marcipánové guľky si viete urobiť aj z mandľovej múčky, medu a kokosového tuku. A kávová bomba je na svete! A ako vidíte, nemusí byť zákonite super – truper kalorická.
V stredomorskej kuchyni nechýba po dobrom dezerte ani pohárik. „Vraj na trávenie“. Jeden z mála, pri ktorom nechrlím oheň, ba dokonca sa nehanbím povedať, že mi celkom chutí, je Sambuca. Ide o taliansky anízový likér s intenzívnou korenistou arómou. Hmmmm… Podľa starej receptúry sa podáva s tromi zrnkami kávy na vyváženie jeho sladkej chuti.
Dáte si pohárik?
Poďme sa však pozrieť aj na ďalšie využitie nášho obľúbeného moku. Okrem toho, že náramne chutí a príjemne vonia, je i vynikajúcim domácim pomocníkom a sprievodcom vo svete krásy. Rada sa s vami podelím aj o moje osvedčené tipy.
Bonusové kávové benefity:
Kávová aróma
Možno si pomyslíte, že mi preskočilo, no ja som vám dosť na vône. A keďže tú kávovú milujem, používam ju aj ako osviežovač vzduchu. Len dve lyžičky čerstvo rozomletej kávy stačia na to, aby ste sa doma cítili ako na stoličke u baristu. Čo však možno neviete je, že mletá káva je aj výborným pohlcovačom pachov. Určite vás už neraz pri otvorení chladničky „prefackal“ zápach rybaciny či olomouckých syrečkov. Položte do nej misku s kávou – tá sa postará o zvyšok.
Kofeínová zbraň
Kým si pitím kávy vychutnávam chvíľky pokoja, nechávam kofeín vykonať svoj job i na zovňajšku. Kofeín vyvoláva zrýchlenie krvného obehu, čo robí pokožku vypnutejšou. Možno ste už počuli o zázračných účinkoch kávových zábalov proti celulitíde. Povedzme si na rovinu. Modelku sťaby mávnutím prútika to z vás nespraví, pravidelným nanášaním sa však jej prejavy dajú zmierniť. Ja si túto kávovú pastu vyrábam z použitej, už preliatej kávy. Hádam ste si nemysleli, že ňou budeme nehanebne plytvať.
Potrebujeme: ca. 4 lyžičky kávy, 2 lyžice medu, 2 lyžičky škorice a lyžičku kokosového oleja
Podľa potreby aj pár kvapiek vody pokiaľ je pasta príliš tuhá. Nanesieme na postihnuté partie, omotáme potravinovou fóliou a pol hodinku relaxujeme. Alebo si medzičasom namiešajte kávový peeling na tvár. Postup je takmer rovnaký: káva + škorica + olivový olej (príp. + cukor). Rôzne obmeny ingrediencií môžete použiť aj ako body scrub alebo peeling na chodidlá.
Šálok čaju?
Nemenej obľúbeným nápojom je čaj. Ten si dávam najradšej v pohodlí domova, v sprievode dobrej knihy alebo počas chladných večerov pri kozube. Taký malý očistný rituál pre telo i dušu. O tom, že čaj má blahodárne antioxidačné, protizápalové a antistresové účinky na ľudský organizmus zrejme nemusím hovoriť. Nie nadarmo ho pijú ľudia na celom svete. Aj babky bylinkárky by o tom vedeli rozprávať. U nás doma sa pil na „hektolitre“. Doteraz nepoznám tajnú zmes mojej mamy. Ona však pozná tie moje. Popri vzorke sypaných čajov u mňa nájdeš aj celý rad zelených, ktoré pijem, keď mám chuť na relax, čiernych, keď potrebujem energiu, ovocných, keď sa chcem osviežiť, maté pre jeho výraznú chuť alebo matcha ako náhradu kávy.
Nalejem vám?
Ice Ice, baby
Bylinkový ľadový čaj s uhorkou, mätou, bazalkou a tymiánom
Kto by nepoznal ľadový čaj. Azda najosviežujúcejším nápojom, aký som kedy pila je ľadový čaj s bazalkou a uhorkou. Ľadové čaje z čierneho či zeleného čaju nie sú žiadnou novinkou. Ja som sa preto rozhodla pre jeho netradičnú bylinkovú verziu. V spojení s bazalkou, tymiánom a mätou pôjde o bylinkovú explóziu, ako sa patrí. V lete osvieži, v zime ochráni.
- 2-3 vrecúška bylinkového čaju – mojeTIPY:
Liečivý čaj – Popradský Kašeľ a priedušky
alebo Liečivý čaj – Popradský Očistenie organizmu alebo Bylinný mätový čaj – Mistral selection Pure Peppermint Herbal Tea
- uhorka
- bazalka
- mäta
- tymián
- med
- sóda
- limeta
- ľad
Zalejte 2-3 vrecúška bylinného čaju Popradský alebo Mistral 500 ml horúcej vody a nechajte lúhovať 2-3 minúty. Podľa chuti čaj oslaďte medom a dajte vychladiť. Do džbánu s vychladeným čajom vložte na plátky nakrájanú uhorku a celú stonku rozmarínu. Pridajte kolieska limetky, ľad, bazalku, dolejte sódou a ozdobte mätou. Pokojne však môžete použiť akýkoľvek druh vášho obľúbeného čaju.
Chvíle, keď si v pohodlí domova vychutnávam poobednú siestu, zvyknem celebrovať maminým čajovým servisom zo 65- teho:
A čo čajové benefity?:
Čajový wellness „dejchánek“
Čím som staršia, tým z nich ťažím viac. Kedysi som po mrazených vrecúškach siahla len po prehýrených nociach. Teraz je to už jedno. V mrazničke mám už vyčlenené oddelenie „prvej pomoci”. Vylúhované vrecúška z čaju zásadne nevyhadzujem. Zmrazím ich v mrazničke a keď sa mi pod očami spravia nepekné „letokruhy”, priložím si na ne rozmrazené vrecúška. Opuchy sa zmiernia už behom pár minút.
legit cialis online First, the MAP 2 positive area was separately measured in each hemisphere using Stereo Investigator software MicroBrightField, USA
Teší ma, že sa páči 🙂 Ak máš rada tiramisu, potom odporúčam vyskúšať aj túto čerešňovo-marcipánovú verziu. Chutí naozaj božsky. (Y) Ak by si ho raz náhodou robila, určite daj vedieť 🙂
Opravdu pěkný článek 🙂 Ká osobně piju spíše čaj, ale takové tiramisu se nedá odmítnout 🙂