Takže takto: akokoľvek sa tomu brániš, raz ťa predsa dostanú. Aj mňa už majú. VIANOCE nie sú len o darčekoch, strese, nákupnej horúčke a tlačenici v obchodoch (ooooh how I hate it!) Samozrejme, že darčeky k nim neodmysliteľne patria. Nepopieram. Či sú kúpené alebo vyrobené, absolútne nepodstatné. Dôležité je len to, že si na svojich blízkych myslel/a. ♥ Ale o darčekoch si povieme v ďalšom príspevku (→ coming soon)

Tentokrát je v epicentre pozornosti čas predvianočný – so všetkými prípravami, radôstkami a drobnôstkami, ktoré k nemu patria. Lebo vieš čo? Vianoce sú len také, aké pripustíš aby boli. Tak prestaň lamentovať, že sestra už od októbra (okrem nového frajera)  skrýva pod posteľou darčeky, že ti kolegyňa  v robote nepomáha, lebo bezhlavo surfuje v očakávaní nájsť perfektný darček pre svojho priateľa. A ty aj tak vieš, že ho nenájde. Toto všetko sa vlastne nedeje. Alebo deje? However, opakuj si len: Vianoce sú len také aké chceš aby boli. Sama som pred nimi roky zatvárala dvere. No tento rok ich znova otváram. Určite máš na jazyku spústu otázok, ale ja ti odpoviem len…

LEBO VIANOCE

A preto som si pre teba pripravila zimnú kolekciu, ktorou si aj ty môžeš premeniť svoj domov na krajšie a lákavejšie miesto. Tak hybaj, otváraj dvere, nesiem ti kopec predvianočných tipov.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

 

Odpočítavame. Presne 24x

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.

17. 18. 19. 20. 21. 22. 23.

24

Potrebujeme ho na odpočítavanie dní adventu ku štedrému dňu. Takže jedno tučné ÁNO pre adventný kalendár. Môj tip na advenťák je odtučnenou verziou na zahriatie, aby si si nemyslela, že na tieto predvianočné kúsky potrebuješ nejaké nadprirodzené schopnosti. NIE! Iba:

24 štipcov, špagát a 24 jutových vreciek.

Do vrecúšok môžeš vložiť sladkosti, drobné prekvapenia ako napríklad •krátke texty a‘ la 24 dôvodov, prečo ho/ju ľúbiš, alebooo malé fľaštičky s alkoholom na každý deň, •pre čerstvo zaľúbených sú možno kondómy tou správnou voľbou, čo ja viem. You know what? Voľbu obsahu aj dizajn (teda farbu štipcov a vrecúšok) prenechám radšej tvojej fantázii. Ja som tento rok stavila na teplé prírodné farby v nordickom štýle a vrecúška naplnila krátkymi daily quotes s extra prekvapením.

 

Bez sviečok to nepôjde

Práve naopak. Na Vianoce ich musíš mať jednoducho všade. Ja ich mám ešte aj na záchode. Rituál, čo ti poviem. A keďže na Vianoce radi preháňame, poďme si vyrobiť rovno také, aké po zvyšok roka doma nemáme – 100% vianočné.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Potrebujeme:

2 obyčajné sviečky, škoricovú kôru vcelku, brezové odrezky, lepiacu pištoľ, mašľu a špagát.

Postup mi je až trápne písať, ale schválne:

Jednu sviečku oblepíme škoricovou kôrou a tú druhú brezovými obrezkami. Napokon previažeme špagátom alebo mašľou. A takto vyzerá výsledok:

 

Fľaše, fľašky, fľaštičky

Nie, nie, teraz nesnívam o Rume. Mysľou som pri recyklácii. Počas roka som si bokom odložila zopár retro fliaš od malinoviek. Nevedela som prečo ani načo, no teraz prišiel ich čas:

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Potrebujeme:

fľaštičky (už zbavené nálepky), štetec, špagát, betónovú farbu a dekoračný materiál: šišky, physalis…whatever you want

 

 

Postup je opäť až trápne jednoduchý, tak dávaj pozor nech to nepokazíš: 1. Fľaštičky nafarbíme betónovou farbou, necháme vyschnúť, 2. hrdlo alebo ktorúkoľvek ľubovoľnú časť fľaše omotáme špagátom a 3. nakoniec pripevníme zopár dekoračných šišiek, physalis alebo čokoľvek sa ti ráči. T a m – t a – d a – d á.

 

Inšpirácia na aj pod vianočný stromček

Keďže som milovníkom vyrobených vecí, vianočné gule v našom zozname jednoducho nesmú chýbať. To by bol škandál! Vianočný stromček je síce o lesku a  pozlátku, no nemusí byť nevyhnutne gýčový. A preto si vyrobíme vianočné gule podľa vlastného gusta:

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Potrebujeme:

priesvitné sklenené gule ( a dekoračný materiál podľa tvojho vkusu. Ja som použila: slamu, umelý sneh, drobné šišky, trblietky, čokoládové guličky, rolky zo strán starej knihy…etc…

**** TIP ****

Handmade vianočné gule sú zároveň skvelý darček pre hostí, ktorých pozveš počas vianočných sviatkov. Do vianočných gulí môžeš vložiť čokoľvek. No dobre kosačku na trávu tam asi nenatrepeš, ale keď niekto ľúbi vypiť, nalej mu tam za kalíščok. Fajčiar? Tak mu tam nasyp tabak. Mlsník? No hádaj. Je to originálne, 100% vianočné, a možno aj vtipné. Neviem ako ty, ale ja idem jednoznačne do toho!


yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

No počkaj, ešte som neskončila. Pri téme vianočné gule ešte na chvíľočku pobudneme. Inou možnosťou, ako si vyrobiť gule podľa vlastného gusta, je si ich namaľovať. Potrebuješ len gule z predošlej sezóny alebo kúpiš tie najlacnejšie, aké nájdeš a premaľuješ ich práve veľmi obľúbenou tabuľovou farbou. Čierne matné vianočné gule vyzerajú nielen extrémne cool, ale navyše ich môžeš popísať ľubovoľnými textami. Ďalší skvelý tip na darček pre pozvaného pocestného, čo povieš? Pri tejto príležitosti nesmieme zabudnúť ani na betónové vianočné gule v industriálnom štýle. Opäť potrebuješ len staré gule a farbu – tentokrát tú betónovú. Hotovo. Kombinácia betónových, bielych a strieborných vianočných gulí je okrem iného horúci trend tejto sezóny. Oh… a ešte sú tu pompomy, tak šup-šup na vianočný stromček s nimi. Ale o tých som už písala minule, tak mrk sem.

 

Zahraj sa na Perinbabu

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Nesneží? Nevadí. Zahraj sa na Perinbabu, kým na teba 24.- tého nevyskočí z každého televízneho programu yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Potrebujeme:

umelý sneh, akýkoľvek zaváraninový pohár (mason jar, príp. solárny mason jar – obr.) a dekorácie podľa chuti a vkusu (ja som tam uväznila ľadového medveďa). A takto vyzerá výsledok:

        yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

 

V samom srdci lesa žije malý Bambi

Kto by to bol povedal, že práve Bambi bude to, čo si môj priateľ odnesie z obchodu, v ktorom ja práve nakupujem materiál na tento predvianočný príspevok.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Spočiatku som jeho výberom vôbec nebola nadšená, ale napokon som mu o ňom z lásky  spravila celý rozprávkový príbeh: „V samom srdci lesa žije malý Bambi….“

Potrebujeme:

Bambiho, kmeň stromu, zopár šišiek a umelého snehu

….a rozprávka sa može začať

 

Čo by to boli za Vianoce, keby chýbali kekse

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Vlastne, ešte klasickejšie sú medovníčky. No pomôžem si, keď ich neľúbim? Krásne voňajú, krásne vyzerajú, no ja chcem aj zhrešiť. A preto som narobila vianočné keksy. A tu sú „my favorites“:

1. Vanilkové rožky:

250 g hladkej múkyyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

120 g mletých vlašských orechov

(príp. iný druh orechov: mandle, lieskovce…)

80 g práškového cukru

200 g masla alebo hery

trochu vanilkového cukru na obaľovanie
Hladkú múku, mleté orechy, práškový cukor a maslo spolu zmiešame a vypracujeme cesto, z ktorého vytvarujeme rožteky. Pečieme na suchom plechu vyloženom papierom na pečenie pri teplote 175°C cca. 20 minút. Ešte teplé obaľujeme vo vanilkovom cukre zmiešanom s troškou práškového cukru.

2. Kakaové sušienky:

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce2 lyžice kakaa

250 g hladká múka

200 g práškového cukru

250 g tuku na pečenie

2 žĺtky

1 hrnček strúhaného kokosu

Maslo a cukor zapracujeme do hladkej hmoty. a potom primiešame žĺtky, múku, nastrúhaný kokos a kakao a všetko zapracujeme do cesta. Z cesta pohárikom vykrojíme malé kruhy a poukladáme na papierom vyložený plech. Sušienky pečieme pri 160 stupňoch cca. 20 minút.

***
Taak drahí moji a takto vyzerajú moje predvianočné prípravy Vol. 1. Jednoduché, čo povieš? Dala som si extra záležať, aby som ťa navnadila na ďalšie pokračovanie vianočného špeciálu. Toto bolo len zahrievacie kolo. Nabudúce ideme vyrábať darčeky. A pripravíme si perfektné vianočné menu. Takže čo? Spávne! Stay tuned!

 

Foto: Lucididit

YouTube aktivieren?

Auf dieser Seite gibt es mind. ein YouTube Video. Cookies für diese Website wurden abgelehnt. Dadurch können keine YouTube Videos mehr angezeigt werden, weil YouTube ohne Cookies und Tracking Mechanismen nicht funktioniert. Willst du YouTube dennoch freischalten?