Vianoce sú nepochybne tým najkrajším obdobím v roku. Spájame s nimi radosť, lásku, spolupatričnosť a rodinnú pohodu. A tak ako všade v Európe, aj so zvláštnymi zvykmi a tradíciami. Jednou z nich je aj bohatá predvianočná výzdoba. Pozrite si kreatívnu zimnú kolekciu, ktorou si aj vy môžete premeniť svoj domov na krajšie a lákavejšie miesto.

 

Odpočítavame. Presne 24x

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.

17. 18. 19. 20. 21. 22. 23.

24

Začíname adventným kalendárom, lebo odpočítavanie dní adventu ku štedrému dňu je nevyhnutnosť. Ak chcete kráčať trendom v ústrety, potom si vyrobte kalendár v nordickom štýle. Škandinávske scandi sa pýši svojou funkčnosťou a jednoduchosťou. Presne taká bude aj vaša nová adventná dekorácia.

Pozrite si aj výrobu originálneho adventného kalendára na vešiaku:

IMG 2893 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

 

Čo na to: 24x adventných jutových vrecúšok, 24x štipcov, špagát
Ako na to: Vrecúška naplňte ľubovoľným obsahom – sladkosťami, drobnými darčekmi, povzbudivými výrokmi
alebo milými vyznaniami. Drevené štipce označte číslicami od 1-24 a pripevnite nimi vrecúška na dlhší kus
špagátu. Ten potom zaveste na stenu v jemne visiacej horizontálnej línii alebo v tvare Z.

 

Do vrecúšok môžete vložiť sladkosti, drobné prekvapenia ako napríklad •krátke texty a‘ la 24 dôvodov, prečo ho/ju ľúbiš, alebooo malé fľaštičky s alkoholom na každý deň, •pre čerstvo zaľúbených sú možno kondómy tou správnou voľbou, čo ja viem Obsah aj dizajn (teda farbu štipcov a vrecúšok) prenechám na vašej fantázii. Ja som tento rok stavila na teplé prírodné farby v nordickom štýle a vrecúška naplnila krátkymi daily quotes s extra prekvapením.

 

 

Bez sviečok to nepôjde

Práve naopak. Na Vianoce ich musíte mať jednoducho všade. Vedeli ste, že aj z obyčajných sviečok viete vytvoriť pekné vianočné dekorácie? Tak sa pozerajte:

cinnamon stars 2991174 1280 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Čo na to: 2 obyčajné sviečky, škoricovú kôru (vcelku), brezové odrezky, lepiacu pištoľ, mašľu alebo  špagát
Ako na to: Sviečku po obvode obleptee brezovými odrezkami (najlepšie lepiacou pištoľou) alebo ich len previažte peknou mašľou či špagátom. Hotovo. Rovnaký postup aplikujte aj pri lepení škoricovej kôry.

 

 

Fľaše, fľašky, fľaštičky

Nie, nie, teraz nesnívam o Rume. Mysľou som pri recyklácii click . Počas roka som si bokom odložila zopár retro fliaš od malinoviek. Nevedela som prečo ani načo, no teraz prišiel ich čas:

 

Čo na to: fľaštičky (už zbavené nálepky), štetec, špagát, betónovú farbu a dekoračný materiál: šišky, physalis…
Ako na to: Postup je opäť až trápne jednoduchý: 1. Fľaštičky nafarbíte betónovou farbou, necháte vyschnúť, 2. hrdlo alebo ktorúkoľvek ľubovoľnú časť fľaše omotáte špagátom a 3. nakoniec ozdobíte šiškami alebo vetvičkami….  T a m – t a – d a – d á.

Rozkošné, nemyslíte? A ešte aj ekologické! Podporte udržateľné Vianoce bez zbytočného odpadu!

Pozrite si aj výrobu adventného svietnika zo starých fliaš click alebo vázičiek v štýle industriál. click

 

 

Inšpirácia na aj pod vianočný stromček

Čo by to boli za Vianoce bez ozdôb! Vianočný stromček je o lesku a  pozlátku, no nemusí byť nevyhnutne gýčový. Vyrobte si vianočné gule podľa vlastného gusta.

 

Čo na to: priesvitné sklenené gule a dekoračný materiál podľa vášho vkusu (slamu, umelý sneh, drobné šišky, trblietky, čokoládové guličky, rolky zo strán starej knihy, etc…)
Ako na to:
Do priesvitných gúľ vložte drobné dekoračné materiály ako zrolovaný kúsok vytrhnutej knižnej strany previazanej špagátom, umelý sneh, trblietky alebo malé šišky…

IMG 2416 2 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

**** TIP ****

Inou možnosťou ako si vyrobiť gule podľa vlastného vkusu je si ich namaľovať. Potrebujete len gule z predošlej sezóny. Tie potom pretrite čiernou alebo inou tabuľovo  farbou. Kriedovým perom na ne môžete napísať slová ako „Vianoce“ alebo symboly vločiek či stromčeka. Ďalší skvelý tip, čo poviete?

 Handmade vianočné gule sú zároveň skvelý darček pre hostí, ktorých pozvete počas vianočných sviatkov. Do vianočných gulí môžete vložiť čokoľvek. No dobre kosačku na trávu tam asi nenatrepete, ale keď niekto ľúbi vypiť, nalejte mu tam za kalíščok. Fajčiar? Tak mu tam nasypte tabak. Mlsník? No hádajte. Je to originálne, 100% vianočné, a možno aj vtipné. Neviem ako vy, ale ja idem jednoznačne do toho! Ďalší skvelý tip na darček pre pozvaného pocestného, čo poviete?

IMG 2353 1 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce


 

Pri tejto príležitosti nesmieme zabudnúť ani na betónové vianočné gule v industriálnom štýle. Aj na ich výrobu potrebujete len staré gule a farbu – tentokrát tú betónovú. Hotovo. Kombinácia betónových, bielych a strieborných vianočných gulí je okrem iného horúci trend tejto sezóny. Oh… a ešte sú tu pompomy  click , tak šup-šup na vianočný stromček s nimi. Ale o tých som už písala minule, tak mrk sem.

 

freestocks org 487547 unsplash - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

 

 
Zahraj sa na Perinbabu

Nesneží? Nevadí. Zahrajte sa na Perinbabu, kým na Vás 24.- tého nevyskočí z každého televízneho programu.

Čo na to: umelý sneh, akýkoľvek zaváraninový pohár (príp. solárny ako na obrázku) a dekorácie podľa vášho uváženia (ja som tam uväznila ľadového medveďa). A takto vyzerá výsledok:

 

 

V samom srdci lesa žije malý Bambi

Kto by to bol povedal, že práve Bambi bude to, čo si môj priateľ odnesie z obchodu, v ktorom ja práve nakupujem materiál na tento predvianočný príspevok. Spočiatku som jeho výberom vôbec nebola nadšená, ale napokon som mu o ňom z lásky spravila celý rozprávkový príbeh: “V samom srdci lesa žije malý Bambi….”

IMG 2328 1 e1541102653826 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

Potrebujete len: Bambiho, kmeň stromu, zopár šišiek a umelého snehu …a rozprávka sa môže začať…

IMG 2325 2 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

 

 

Čo by to boli za Vianoce, keby chýbali kekse

Vlastne, ešte klasickejšie sú medovníčky. No pomôžem si, keď ich neľúbim? Krásne voňajú, krásne vyzerajú, no ja chcem aj zhrešiť. A preto som narobila vianočné keksy. A tu sú “my favorites”:

 

1. Vanilkové rožky:

250 g hladkej múky

120 g mletých vlašských orechov

(príp. iný druh orechov: mandle, lieskovce…)

80 g práškového cukru

200 g masla alebo hery

trochu vanilkového cukru na obaľovanie
 
 
Hladkú múku, mleté orechy, práškový cukor a maslo spolu zmiešame a vypracujeme cesto, z ktorého vytvarujeme rožteky. Pečieme na suchom plechu vyloženom papierom na pečenie pri teplote 175°C cca. 20 minút. Ešte teplé obaľujeme vo vanilkovom cukre zmiešanom s troškou práškového cukru.
 
 
jennifer schmidt 462960 unsplash e1541621148364 - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce
 
 

2. Kakaové sušienky:

2 lyžice kakaa

250 g hladká múka

200 g práškového cukru

250 g tuku na pečenie

2 žĺtky

1 hrnček strúhaného kokosu

 

Maslo a cukor zapracujeme do hladkej hmoty. a potom primiešame žĺtky, múku, nastrúhaný kokos a kakao a všetko zapracujeme do cesta. Z cesta pohárikom vykrojíme malé kruhy a poukladáme na papierom vyložený plech. Sušienky pečieme pri 160 stupňoch cca. 20 minút.

marisa morton 545165 unsplash - Je čas na ozdoby a dekorácie - lebo Vianoce

***

 

Tak drahí moji a takto vyzerajú moje predvianočné prípravy Vol. 1. Jednoduché, čo poviete? Dala som si extra záležať, aby som vás navnadila na ďalšie pokračovanie vianočného špeciálu. Toto bolo len zahrievacie kolo. Nabudúce ideme vyrábať darčeky. click A pripravíme si perfektné vianočné menu. click Takže čo? Spávne! Stay tuned!

 

 

Foto: Lucididit, Unsplash, Pixabay