v spolupráci s Desenio

Obrazy sú jednoduchým riešením, ako premeniť prázdne steny na umelecké dielo. O tom, ako ich zavesiť v symetrickej či asymentrickej forme sme si už napísali v predošlých článkoch. Tentokrát si povieme niečo o praktických radách a pomocníkoch, ktorí nám pri jej tvorbe výrazne uľahčia prácu.


 

Vytvoriť domácu galériu je trochu ako poskladať puzzle – aby vyzerala dobre musia jednotlivé dieliky do seba dokonale zapadať. Ale rovnako ako pri tetrise aj s dielikmi rôznych tvarov a veľkostí. Pri symetrickej galérii je ROVNAKOSŤ samozrejme predpokladateľná. Avšak rovnakú, ak nie o niečo lepšiu, formu robia na stene asymetrické galérie dodávajúce miestnosti viac temperamentu a hravosti. Preto sa vôbec neobávajte kombinovať rôzne veľkosti, farby aj typy rámov.

 

IMG 20201003 120757 1 resized 20201004 125255459 scaled - Neviete, ako zavesiť obrazy a vytvoriť koláž? Pomôže vám týchto 5 trikov

 

 

Najprv na podlahe, potom na stene

Nie každý si vie hneď predstaviť ako budú obrazy vyzerať na stene, preto je dobré si ich predtým vyskúšať naaranžovať na dlážke. Rozložte obrazy na podlahe tak, ako ich budete chcieť umiestniť na stenu. Na celú kompozíciu sa pozrite z výšky a presúvajte dovtedy, kým s ňou nebudete spokojní. Pri aranžovaní viacerých obrazov rovnakého tvaru a veľkosti je najlepšie ich zoradiť podľa istého systému: *podľa hornej línie, *podľa spodnej línie, *podľa stredovej línie alebo *podľa organizovaného chaosu do nejakého geometrického tvaru – obvykle štvorca alebo obdĺžnika. Ak sa rozhodnete pre skupinu obrazov rôznych tvarov a veľkostí, pokojne sa môžete pustiť cestou bohapustej asymetrie.

 

10 - Neviete, ako zavesiť obrazy a vytvoriť koláž? Pomôže vám týchto 5 trikov

 

 

Dôležitá je výška

Obrazy by nemali visieť veľmi vysoko, ale ani príliš nízko. Ideálnym riešením je zavesiť ho tak, aby sa ich stred nachádzal vo výške očí. Stred hlavného obrazu by mal vysieť vo výške 145 cm (je to priemerná výška, v ktorej sa nachádzajú ľudské oči). Aj preto ju používajú múzeá. Pocitovo sa vám to možno bude zdať nízko (najmä ak patríte k ľuďom vyššieho vzrastu), ale verte, že to tak bude vyzerať lepšie. Väčšina ľudí totiž robí tú chybu, že obrazy vešia príliš vysoko. Kto sa chce na galériu pozerať s hlavou  v záklone? Vždy je lepšie, ak sú obrazy bližšie k pohovke, alebo inému kusu nábytku.

 

12 - Neviete, ako zavesiť obrazy a vytvoriť koláž? Pomôže vám týchto 5 trikov

 

 

Využite washi pásku

O výhodách washi pások vrátane tipov, ako ich kreatívne využiť sme si už v minulosti čo to povedali. No pomôcť vám môžu i  pri rozvrhnutí obrazov na stene. Dajú sa pomerne ľahko odstrániť (bez toho, aby poškodili stenu, čo je v tomto prípade zásadná informácia). Páskami si na stene vyznačte veľkosť rámov. Pomôže vám to aj pri pribíjaní klinčekov. Ak si zo steny nechcete spraviť ementál, potom siahnite po odnímateľných páskach, ktoré dostanete v obchodoch či online shopoch s domácimi potrebami. Existujú v rôznych veľkostiach a prevedeniach v závislosti od hmotnosti obrazu.

 

 

Podľa šablóny

Na internete nájdete rôzne tipy a šablóny, podľa ktorých si môžete vašu galériu navrhnúť. Jednoduchou možnosťou je aj nakresliť si veľkosti obrazov v zmenšenej verzii – napr. na papier, vystrihnúť ich a potom sa s nimi pohrať a  meniť ich umiestnenie až kým nebudete s výsledkom spokojní. Alebo si na papier obkreslite obvody rámov (tak ako ste si ich boli rozložili), naznačte ceruzou miesto, kde sa bude vŕtať a nalepte na stenu.

 

5 - Neviete, ako zavesiť obrazy a vytvoriť koláž? Pomôže vám týchto 5 trikov

 

 

„Matchy – matchy“

Ak si chcete ušetriť pracné hľadanie námetov,  kombinovanie a následné rozloženie, na Desenio.sk si môžete zakúpiť už hotové obrazové zostavy.

 

S kódom „LUCIDIDIT“ máte 25% zľavu na všetky plagáty * na všetkých
stránkach Desenio od 13. do 15. októbra.

Pre viac inšpirácií sledujte @desenio!

* poznámka: zľava sa nevzťahuje na rámy, ručne vyberané a personalizované plagáty.

 

Funguje to úplne jednoducho. Buď si vyberiete celý obrazový set (ktorý je variovateľný) alebo každý osve a vyskladáte si vlastnú obrazovú kompozíciu. Obrazy, resp. plagáty sú k dispozícii iba v rozmeroch, ktoré sú uvedené na webovej stránke.

 

6 scaled - Neviete, ako zavesiť obrazy a vytvoriť koláž? Pomôže vám týchto 5 trikov

 

 Pre viac inšpirácií sledujte @desenio

 

Obrazové rámy a pasparty sa predávajú zvlášť, preto si pri plagátoch nezabudnite vybrať preferenciu a váš výber nakonfigurovať podľa vašich predstáv. V prípade, že ste našli zostavu, v ktorej sa vám nejaký námet nepáči, pokojne ho môžete zo setu vyhodiť (alebo miesto neho dodatočne vybrať iný). V prípade, že by niektorého z vás ten či oný obraz oslovil natoľko, že by si ho chcel kúpiť, dávam vám k dispozícii aj ich názvy tak, ako sú uvedené na stránke Desenio.sk (začnem v poradí ako ich vidíte na fotke):

CACTUS DREAM,   GOLDEN PALM LEAF NO1,   TEXTURE LINE HANDS,   FRENCH PALM LEAF,   TEMPLE OF MARRAKECH,  WAKE WITH THE SUN,   ROYAL BOTANICAL LEOPARD,    MEDITERRANEAN VIEW,    PALM LEAVES SHADOW NO1

Všetky hore uvedené plagáty si môžete kúpiť aj ako hotový set:

 

9 scaled - Neviete, ako zavesiť obrazy a vytvoriť koláž? Pomôže vám týchto 5 trikov

 

Ak vás práve teraz napadlo, že Desenio by mohol byť skvelý darček pre vašich blízkych, tak vedzte, že takúto zostavu viete darovať i v podobe darčekovej karty. V prípade, že vás môj tip oslovil, určite navštívte aj zákaznícky servis na ich webe, kde nájdete odpovede na všetky vaše otázky.

 

Foto: Lucididit

v spolupráci s Desenio