Patríte k tým, ktorí pravidelne alebo čas od času pracujú z domu? Dobre. A ako vyzerá vaša domáca kancelária? Pracovné miesto situované pri okne, s výhľadom na záhradu plnú zelene, je samozrejme sen.

Nebudem vás provokovať,  aj ja také mám. No nie každý má možnosť umiestniť svoj stôl priamo k zdroju denného svetla a rovnako ani ja nemám vždy príležitosť sedieť na prominentnom mieste. Delím sa oň s priateľom. Preto som sa rozhodla našu pracovňu rozšíriť o ďalší funkčný priestor. Menej lukratívny. Pri stene! Ruku na srdce, pohľad na biely kus muriva zrejme málokoho “nakopne”. Umiestnením  motivačnej dosky,  správnym výberom dekorácií a zelených rastlín si však z miesta bez nápadu viete vytvoriť malú kreatívnu dielničku. Pozrime sa teda, na čo by ste nemali zabúdať pri zariaďovaní domácej pracovne a ako si vyrobiť útulnú motivačnú stenu.

 

438145914751356481 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

 


 

Nový trend domácej kancelárie…

 

Prečo by ste si mali dať na pracovnom mieste záležať?

Ideálne či naopak nevhodné podmienky kancelárskeho priestoru ovplyvňujú celkový výkon a jeho kvalitu. Platí to ako na pracovisku, tak aj doma. Mať oddelené relaxačné a pracovné miesto v prostredí domova je veľmi dôležité. Jednak preto, že za stolom sa vám bude tvoriť lepšie ako v posteli či na gauči pri telke. Po druhé preto, lebo ak prostredie nestriedate a makáte, spíte i odpočívate stále na jednom mieste, môže byť pre vás oveľa náročnejšie sa naladiť na tú správnu nôtu.

O zlých návykoch a vplyvu na chrbticu nehovoriac. Verte mi, viem o čom hovorím. Kým sme si doma zariadili domáci home office, písala som za toaletným stolíkom našej spálne. A keď som nesedela tu, tak na gauči pred telkou. Výsledkom bolo zlé držanie tela, bolesti chrbtice a zápal šliach na zápästí.

IMG 20190113 123210 01 resized 20190113 023641022 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

 

 

Na čo dbať pri zariaďovaní pracovne?

V prvom rade si zvoľte také miesto v byte, kde budete mať relatívny pokoj a kde sa cítite príjemne (1). V druhom rade myslite na osvetlenie (2). Ideálne je stôl umiestniť v blízkosti okna, aby ste mali dostatok denného svetla. Lampa (3) je samozrejme nepostrádateľná bez ohľadu na to, či je miestnosť dostatočne presvetlená alebo nie. Váš pracovný kútik by mal mať dostatok úložného priestoru (4), kam vojde všetko potrebné od kníh, šanónov až po dokumenty. A v neposlednom rade nezabúdajte na to, že na zdravé a pohodlné sedenie je potrebná kvalitná stolička (5).  Ak sa budete riadiť týmito overenými tipmi, máte to v kapse.

IMG 3296 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

 

Aj my sme sa nimi riadili. Mali sme to šťastie situovať náš pracovný stôl priamo pod okno v podkroví. Počas dňa sa nám núka panoramatický výhľad na okolité záhrady a večer sa za oknami začína nočná hra blikajúcich svetiel. Pri zariaďovaní bytu sa čoraz častejšie skloňuje aj “multifunkčnosť” využitia izieb. Preto náš “kanclík” využívame aj ako hosťovskú, kreatívnu dielničku či detskú izbu. No dobre, a teraz späť do reality. Túto miestnosť vrátane prominentného miesta pri okne “okupuje” prevažne môj priateľ, čo vysvetľuje tú strohosť, pragmatickosť a sterilnosť pracovnej plochy:

IMG 20190112 130457 01 resized 20190113 040050038 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

A tak som si vytvorila vlastné tvorivé miestečko hneď vedľa – pri stene. Keďže na tej sa nachádzalo bohapusté nič, vytunovala som si ju trendovou doskou.

 

 
Čo je to motivačná doska?

Náladová doska alebo ak chcete mood board je to miesto na stene, ktoré zhromažďuje a spája farby, fotky, odkazy, poznámky, pripomienky, myšlienky, motivačné texty a dekorácie. Zvyčajne ide o nástenky, tabule alebo metalické panely štvorčekového či iného geometrického tvaru. Jej cieľom je navodiť príjemnú a uvoľnenú pracovnú atmosféru. Inšpirovať. Motivovať. Nabudiť. Preto je výber obsahu mimoriadne dôležitý. Lepšie povedané, jedine o ten tu prakticky ide.

5 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

1 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

 

 
Čo na ňu?

Dekoračné predmety, ilustrácie, zábery z ciest, úryvky z  textov či motivačné výroky alebo myšlienky slávnych a úspešných ľudí. Pokojne môžete použiť aj výkresy, plagáty, pohľadnice, poznámky, koncepty, kusy látok, výstrižky z novín, obrázky, jednoducho čokoľvek, čo vo vás vzbudí pozitívnu vibráciu.

IMG 20190112 130736 01 resized 20190113 040051141 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

IMG 20190112 130932 01 resized 20190113 040049926 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

 

 

Ako dosiahnuť správny efekt?

Motivačná stena by mala plniť svoju funkciu, preto je dôležitá téma, ktorú chcete zdôrazniť a farebná súhra použitých prvkov. Kombinujte farby, texty a materiály. Nezabudnite ani na to, že umiestnenie a usporiadanie objektov je rovnako dôležité ako objekty samotné.

Ak pracujete v oblasti módy, zrejme si tam zavesíte  nožnice, kusy látky, obrázky z časopisu Vogue, módne skice či výroky Coco Chanel. Na nástenke redaktorky by sme pravdepodobne uvideli povzbudzujúce motivačné výroky, rýchle mnemotechnické pomôcky, zápisky, myšlienky, poznámky, termíny, koncepty a fotografie.

Usporiadané predmety by mali navzájom farebne ladiť, aby nepôsobili rušivo a zbytočne nerozptyľovali. Alebo sa naopak rozhodnite pre farebnú smršť. Dbajte však na to, aby stimulovala vašu tvorivosť.  Nebojte sa vyskúšať rôzne spôsoby a nájsť ten, ktorý vás najviac vystihuje.

IMG 20190120 135902 01 resized 20190120 045508507 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

Pracovný kútik môže byť svieži, útulný, umelecký alebo minimalistický. Všetko závisí od vášho vkusu a potreby. Motivačnú dosku môžete okoreniť visiacou lampou alebo svetelnou reťazou. Tie sú ideálne, keď zvyknete pracovať aj večer. No a keďže ja využívam kanceláriu hlavne na písanie článkov, na mojej doske visia prevažne motivačné citáty, povzbudzujúce úryvky a obrázky.

Nebojte sa pri zariaďovaní vašej izby použiť dekorácie, kožušinky na sedenie, sviečky, knihy, skrátka čokoľvek, čo vaše pracovné miesto zútulní.

 


 

 

Inšpirácie na záver:

Aj takto môže vyzerať domáca pracovňa! Inšpirujte sa mojím best of výberom trendových miestností. Ktovie, možno v nej spoznáte vašu budúcu domácu kanceláriu…?

 

john mark arnold 223717 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

slava keyzman 739404 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

arnel hasanovic 375269 unsplash 1 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

gabriel beaudry 93843 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

rawpixel 463439 unsplash 1 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

elsa noblet 341687 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

ella jardim 683098 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

vadim sherbakov 277610 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

nathan van egmond 796047 unsplash e1547406713681 - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

alisa anton 692066 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

kara eads 545008 unsplash - Nový trend domácej pracovne – motivačná doska

 

Foto: Lucididit, Unsplash