…ako vyčariť lúku na okne za každého počasia

 

Lisované prírodné obrázky sú výnimočné tým, že nemajú žiadne pozadie. Preto sú ideálnym doplnkom veľkých nevyužitých sklenených plôch. Prepúšťajú svetlo a predsa pomyselne tienia. Pri ich výrobe sa pracuje s listami, steblami alebo kvetinovými lupeňmi. To, ako bude konečný obraz vyzerať záleží  len na vašej tvorivosti. Zvečnite si aj vy krásy jari alebo jesene a dolaďte svoj interiér osviežujúcimi prírodnými motívmi. Navyše môžete vaše vylisované kreácie pokojne venovať ako darček pre vašich známych.

 

     Potrebovať budete:

  • vylisované lúčne kvety
  • fotorámy s vynímateľným sklom
  • lak na vlasy

 

Rastlinky, kvetinky, stebielka, listky a stonky očistite od hliny, zavrite do knihy a poriadne zaťažte. Korienky pokojne nechajte, nemusíte ich strihať. Rastlinky s korienkami vyzerajú vcelku zaujímavo a ak by sme chceli byť úplne korektní, takto by sa mal pravý herbár aj ozaj robiť. Sušiť by sa mali min. 4 dni. Ako inak v hrubých knihách ako kedysi za školských čias.

IMG 20191007 145612 01 01 e1591294333754 - Botanický windowstyling: Vymeňte záclony za okenný herbár

 

Potom ich nasprejujte, vložte do obrazových sklenených rámov s dvojitým sklom a pekne naaranžujte. Ak by sa vám vo fotorámikoch rastlinky posúvali, nebojte sa ich prilepiť na sklo tavnou pištoľou.

 

Napokon svoje diela uložte na nástennú policu či pracovný stôl, zaveste na stenu namiesto obrazu alebo na okno miesto záclon (pri poslednom z nich sa vyžaduje namontovanie závesnej lišty alebo háčikov na trám okna) . Obsah obrázkov ostáva len na vás. Na jar môžete lisovať zelené rastlinky, na jeseň opadané lístie.

 

IMG 20200407 191532 2 scaled - Botanický windowstyling: Vymeňte záclony za okenný herbár

 

Mimochodom, priehľadné rámčeky kúpite v každom bežnom online-shope, stačí len vygoogliť. Ja som pri kúpe dbala hlavne na to, aby mali kovové rámy a ladili s detailami navôkol a potom ešte na závesné otvory, aby som ich mohla zavesiť. Takže ako už správne tušíte, tie moje putovali na okno. Presnejšie na jedno z krídiel balkónových dverí. Áno miesto záclony! Tie by ste u nás veru hľadali márne. Viete, bola by škoda zatieniť taký nádherný výhľad!

 

 

Ako teda na takýto netradičnýwindowsyling“? Cez rámiky herbárov prevlečte pevnejší kus špagátu alebo farebnej tkaniny (cez otvory sprava aj zľava zvlášť, aby sa vytvoril vodorovne visiaci vzor a obrázky sa na okne netočili) a uviažte o závesnú lištu, ktorú ste predtým pripevnili na okenný trám. Herbáre zaveste na okno v rôznych dÍžkach, čím vytvoríte zaujímavý optický dojem.

IMG 20200208 154009 1 scaled e1591346271989 - Botanický windowstyling: Vymeňte záclony za okenný herbár

 

Pomedzi ne môžete naaranžovať aj sklenené fľaše a skúmavky naplnené sušenými alebo živými kvetmi. Mimochodom, ak vymeníte sušené rastlinky za čerstvé zelené listy (napr. takej monstery alebo figovníka), vytvoríte mimoriadne osviežujúci botanický efekt, ktorý vám dlho vydrží. Ten môžete koniec-koncov kedykoľvek nahradiť iným prírodným motívom.  Do fliaš je napríklad ideálne vložiť odrezky izbových rastlín. Takto majú vždy dostatok svetla na zapustenie nových korienkov.

 

IMG 20190501 185622 01 resized 20190513 100713009 1 - Botanický windowstyling: Vymeňte záclony za okenný herbár

 

Rovnako môžete na okenný dekor využiť aj vypálené a obsahu zbavené žiarovky, zaváraninové poháre alebo prázdne plechovky. Návod na výrobu recyklovaných dekorácií  som opísala aj v staršom článku. POZOR: Nezabudnite špagát pripevniť vždy z oboch strán zvlášť, inak sa vám bude špagátik krútiť a s nimi aj vaše závesné dekoračné predmety.

 

Mimoriadne jednoduchá a predsa efektná dekorácia, čo poviete?

 

Foto: Lucididit