Predpokladám, že v horúcich letných dňoch nemáte práve chuť na teplé polievky. Alebo sa mýlim? V lete máme tendenciu siahnuť skôr po ľahších, zdravších a osviežujúcejších pokrmoch, ktoré neležia v žalúdku. Minulé leto bolo jedno z tých, pri ktorých by som sa najradšej vyzliekla ešte aj z kože, keby sa dalo. Každý krok bol na pocit ako prekážkový beh a slnko bolo dotieravé ako komáre.

»«

Zakaždým som sa tešila na osviežujúce večerné posedenia na terase s pohárikom chladeného Prosečka. A netreba zabudnúť na open air parties. Tie jednoducho patria k letu! Rovnako ako melónové gazpacho s krevetovým špízom. Na horúce letné dni či párty nepoznám vhodnejší a osviežujúcejší pokrm ako tento. A viete, čo je na ňom najlepšie? Jeho príprava trvá sotva pol hodinku a zvládne ho úplne každý! Nenechajte sa odradiť tým, že polievka je sladká, lebo nie je. Tiež som bola skeptická, ale omyl. Veď vyskúšajte, budete milo prekvapení!

 

heather schwartz 493943 unsplash 221x300 - Osviežujúce melónové gazpacho s krevetami na horúce letné dniČo budeme potrebovať?

500 g vodného melónu

4 veľké paradajky

1 chili papričku

2 jarné cibuľky

10 lístkov bazalky

2 lyžice cherry octu

3 lyžice olivového oleja

solˇ a čierne koreniekrevety (cca. 5 ks na špíz – recept je

na štyri porcie, takže dokopy 20 ks)

citrón/ limetka

 


 

tomato 3162790 1280 - Osviežujúce melónové gazpacho s krevetami na horúce letné dni

 

Takže ako na to?

Melón si nakrájame na kúsky a zbavíme jadierok. Rovnako si nakrájame aj papriku, jarnú cibuľku  a paradajky. Všetko vložíme do mixéra, pridáme bazalku, ocot, olej, soľ, korenie, pár kvapiek citróna a dôkladne rozmixujeme. Predtým, ako polievku vychladíme, prepasírujeme ju cez sitko, aby sme sa zbavili paradajkových jadierok a hrubších častí. Podľa potreby ešte dochutíme a vložíme do chladničky na pár hodín.

 

Špízy si urobíme tesne pred podávaním. Krevety navlečieme na drevené paličky alebo citrónovú trávu, osolíme, okoreníme a opečieme na olivovom oleji z oboch strán. Pred podávaním pokropíme pár kvapkami z citróna.

 

Vychladené gazpacho servírujeme v pohári na Martini alebo zaváraninovom pohári, ozdobíme kolieskom z citróna alebo limetky, lístkami bazalky a navrch položíme náš špíz s chrumkavými krevetami. Pokiaľ máte veľký hlad, pokojne si k jedlu doprajte krajec opečenej chrumkavej ciabatty.

 

dennis klein 129931 unsplash - Osviežujúce melónové gazpacho s krevetami na horúce letné dni

 

 

Dobrú chuť!

 

Foto: Lucididit, Unsplash