Živica je extrémne efektný, zaujímavý, ale i zradný materiál. Predtým, ako s ním začnete robiť je dobré vedieť, že dobre tesniaca forma je základ. Tá by mala byť aj pomerne ohybná, aby sa z nej dal stvrdnutý výsledný produkt poľahky vybrať. Najideálnejším materiálom na liatie je preto silikón. Ten som použila i na výrobu týchto slávnostných podložiek pod poháre, tak si poďme zhrnúť, čo budeme na ich výrobu potrebovať.

 

Na výrobu potrebujeme:

epoxidovú živivicu

silikónové formičky

plátkové zlato

jednorázové rukavice

jednorázové plastové nádobky

farby na epoxid

špajle alebo kúsok drievka (na miešanie)

 

IMG 20210417 184822 scaled - Podložky pod poháre z epoxidovej živice

 

Postup:

Výroba podložiek sa vysvetľuje sama. Epoxidová živica spravidla pozostáva z dvoch častí A + B, čo je prakticky živica plus tvrdnúca hmota, ktoré sa miešajú v pomere 1:1 (postupujte podľa príbalového letáka zakúpeného materiálu). Obe časti dôkladne zmiešajte a celú zmes rozlejte do dvoch nádob.

 

Do prvej pridajte pár kvapiek bielej farby na epoxid a do druhej pridajte plátkové zlato a obe zmesi poriadne vymiešajte. Následne vylejte bielu živicu do silikónovej formy ako prvú a postupne pridávajte zlatú verziu živice tak, aby vám v každej formičke vznikol iný motív. Aha, napríklad takto:

 

IMG 20210417 184834 1 scaled - Podložky pod poháre z epoxidovej živice

 

Tak a akokoľvek neuveriteľne to znie, ale to je ozaj všetko. Celý postup si môžete pozrieť aj v zrýchlenej videodokumentácii na Instagrame.

 

Foto: Lucididit