Faktom je, že každý z nás túži po harmonickom a útulnom interiéri. Ten podporujú hlavne tradičné materiály, teplé a neutrálne tóny či ladné steny. Pre odvážlivcov, kreatívcov a umelcov to však može byť trošku nuda. Všedným sa nedá nič pokaziť, ale ani spraviť diera do sveta. Spravidla tomu chýba akýsi punc originality. A ten dokážu podľa môjho skromného názoru vyčarovať uletené nápady, motívy a vzory. V Rakúsku na to existuje trefná číselná fráza “0815”, čo znamená niečo bežné a irelevantné, a preto si nevyžaduje osobitnú pozornosť. Viete, čo tým chcem povedať?

 


 

PuzzleStar 3X1 1590783313473 - PRED a PO: Premena izby bez výmeny nábytku

 

Ok, poviete si, ale zladiť “uletené” s ostatným nábytkom nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Áno, máte pravdu. Aby výsledok pôsobil dobre, je nutná veľká dávka intuície a citu pre farby, tvary a dizajn. No dá sa to zvládnuť. Stačí si spraviť MOOD BOARD a vyskúšať si vzorové a farebné kombinácie skôr, ako ich reálne “zasadíte” do časo-priestoru. Pomôže vám to vytvoriť si predstavu a vyblázniť sa predtým ako začnete konať. Verte mi, prekonať tradičné vnímanie sa oplatí.

InShot 20200529 233037382 300x300 - PRED a PO: Premena izby bez výmeny nábytku

 

 

Všetko začína pri motivačnej doske

Rovnako odviazane som postupovala pri prerábke detskej alias pracovne alias hosťovskej. Izba je multifunkčne využívaná podľa potreby, a tak som musela zohľadniť všetky tri. Rozhodla som sa pre svetlý (lebo pracovňa), nadčasový (lebo hosťovská), ale predsa hravý a kreatívny styling (lebo detská izba).

 

PuzzleStar 3X2 1590783543960 - PRED a PO: Premena izby bez výmeny nábytku

 

Biela izbu krásne presvetľuje a zároveň opticky zväčšuje, čo je vzhľadom na jej obmedzené priestory veľké plus. Nestarnúca čierno-biela kombinácia jej dodáva na nadčasovosti a mix rôznych tvarov a vzorov na hravosti. A toto všetko sa zrodilo v plánoch predtým, ako som sa pustila do samotnej realizácie (ako takáto príparava funguje si môžete prečítať aj v mojom staršom príspevku). Takže nikdy nezabúdame na mood board! Ten slúžil ako odrazový mostík aj pri mojom výbere a kúpe doplnkov (plédy, vankúše, koberec, busta… ).

 

 

A ide sa tvoriť! 

Popri tom, ako som čakala na zásielku mojich precízne vybraných dekoračných kúskov, pustila som sa do sebarealizácie pri oživení obyčajných bielych stien. Keďže som povyberala čierno-biele poťahy na vankúše rôznych vzorov (bodky, pásiky, prúžky…), rozhodla som sa ich rozšíriť aj na oproti sebe stojace steny. Bodky na jednu stranu, pásiky na druhú. A prečo nie? Veď tvoríme!

 

 

Pri tvorení bodkovanej tapety mi mali byť pomôckou korkové uzávery. Zámer bol namočiť ich do čiernej farby, obtrieť o kuchynskú hubku a otlačiť o stenu – spôsob nápadne sa ponášajúci na techniku pečiatkovania. Avšak výsledný efekt nebol taký, ako som očakávala. Bodky boli buď neúplné (i keď malo to niečo do seba) alebo na nich ostávalo naopak príliš veľa farby. A tak som každý jeden krúžok dorábala pracne tenkým štetcom.

 

 

Našťastie som hobby maliarka a bodky môj obľúbený tvar (poľahčujúce okolnosti). Samozrejme, dali by sa nájst alternatívy – napríklad otláčaním hubkou v tvare kolieska alebo prekrojeným zemiakom. No asi najjednoduchšou alternatívou sú čierne nálepky na stenu v tvare bodiek (wall tatoos), ktoré sa dajú kúpiť online a následne i rovnako ľahko odlepiť.

 

 

Pri realizácii druhej steny som použila starý dobrý štítkovač (DYMO) – jeden z najvyužívanejších pomôcok v mojej domácnosti. Rovnako, ako pri nedávnom tuningu kvetináča v scandi štýle, som si narezala nálepky priamo štítkovačom (10, 11 – 12 medzier) a ľubovoľným spôsobom ich lepila na stenu tak, aby vytvorili asymetrický vzor. Nepostupovala som podľa žiadnej predlohy. Jednoducho som ich lepila na steny tak, ako som to cítila. Vlastne som si vytvorila akýsi poriadok v chaose. Dokončenie náprotivnej nástennej tapety mi netrvalo ani hodinu. A toto je výsledok:

 

 

No napriek všetkým tým vzorom a tvarom by to nebolo ono, keby sme neprimiešali aspoň jednu farbu. Mojou voľbou bola škoricová, ktorú som do konceptu zamiešala v podobe busty a vankúšov, no sem-tam nájdete i doplnky v čiernej a olivovo-zelenej. Farebné akcenty a dekorácie tomu dávajú ten záverečný šmrnc. O mojom DIY scandi kvetináči ani nehovoriac. Ten tam sadol ako r.. na šerbel. Perfektne ladí s prúžkami na stene a, koberci a vankúšoch.

 

IMG 20200529 165617 1 1 scaled - PRED a PO: Premena izby bez výmeny nábytku

 

Veru tak! Fantázii sa medze nekladú. Vyskúšať môžete aj uletenejšie nástenné kreácie. Čo poviete napríklad na toto?:

DIY návod: Prerobte detskú izbu bez zbytočnej výmeny nábytku

Bývanie nie je vždy len o peniazoch!

Nuž, a to by sme mali! MAKEOVER detskej izby bez hutných prerábok či výmeny nábytku – len za pomoci farieb a trošky kreativity. Celá zmena bola hotová v priebehu jediného dňa a zmestili sme sa do budgetu 150 eur. Týmto príspevkom by som chcela povzbudiť všetkých, ktorí nemajú odvahu povoliť uzdu svojej kreativite a ktorí si myslia, že na prerábku nemajú dosť peňazí. Moju odpoveď už asi poznáte, však?

 

 

Foto: Lucididit