Keď som pred pár mesiacmi prešla na vegan stravu, otázka zdravého, ale predsa chutného varenia sa stala jednou z ústredných v príprave pokrmov. Exotické koreniny a recepty sa zrazu stali neodmysliteľnou súčasťou môjho varenia. A takto vznikol aj tento úžasný recept, Verte mi, bude to jedno z najchutnejších curry, aké ste si kedy sami pripravili. Najúžasnejšie na tomto recepte je, že doň môžete pridať čo chcete. Je úplne jedno, akú zeleninu máte práve poruke. Ale na druhej strane priznávam, že na jeho prípravu budete potrebovať celý koreninový arzenál. Tak či onak… vyskúšajte. Bude stáť za to!

 

 

Potrebujeme:
1 PL kokosového oleja
1 ČL kmínu
1 ČL kardamónových strukov
1 PL garam masala
1 ČL mletých semien koriandra
1 ČL kurkumy
1 ČL zázvoru, najemno nastrúhaného
2 strúčiky cesnaku, nakrájané nadrobno
1 jarná cibuľka nakrájaná nadrobno
1 PL paradajkového pretlaku
2 bobkové listy
2 mrkvy, nakrájané na kocky
200 g sladkých zemiakov nakrájaných na kocky
100 g červenej šošovice
400 g nakrájaných paradajok
½ citróna, len šťava
3 dl vody
100 g baby špenátu
1 plechovka kokosového mlieka
1 ½ ČL soli
1 ČL sójovej omáčky
1 ČL kari pasty
1 ČL sezamového oleja

 


 

Postup:

Na panvici rozohrejeme kokosový olej, opečieme kmín a kardamón, kým nebudú voňavé. Pridáme garam masala, koriander, kurkumu, zázvor, cesnak a cibuľu, restujeme asi 3 minúty. Potom príde na rad paradajkový pretlak, bobkové listy, mrkva a zemiaky. Krátko podusíme. Postupne pridáme aj zvyšné suroviny ako šošovicu a paradajky, zalejeme citrónovou šťavou a vodou.

 

pushpak dsilva e75FKtu30fQ unsplash scaled - Recept na super chutné domáce vegan curry

 

Privedieme k varu, zmiernime oheň, prikryjeme a dusíme asi 20 minút. Pridáme špenát, ktorý dusíme asi 5 minút. Primiešame kokosové mlieko rybaciu, sójovú omáčku, kari pastu, pár kvapiek sezamového oleja a dochutíme soľou. Prakticky dochucujeme za chodu. Gramáž a hore uvedené množstvá surovín a korenín môžete ľubovoľne variovať podľa chuti a potreby. Pokojne tú ktorú koreninu vynechajte alebo pridajte. Improvizácia je len na vás!

 

Podávame curry, ozdobíme kokosovým mliekom a koriandrom.

 

Dobrú chuť!

 

Foto: Lucididit, Unsplash