Čo urobíte s kvetináčom, keď má najlepšie roky za sebou alebo vám farebne neladí do priestoru? Nahradíte alebo prerobíte? V prípade, že ste hlasovali za prvú možnosť, mám pre vás tip, ako to nabudúce neurobiť. Prerábka starších črepníkov je ideálnym riešením, ako im dať druhú šancu zažiariť.
Nebudem vás naťahovať a prejdem rovno k veci. Na paškál som si zobrala terakotové mini kvetináče a podrobila ich tak farebnej ako i štýlovej zmene. Celkom 14 jedinečných kúskov v 5 rôznych štýloch – SCANDI, BOHO, VINTAGE, INDUSTRIÁL a BOTANICAL. Inšpirujte sa nápadmi, farbami, motívmi a vyrobte si vaše vlastné “kochlíky” v jednom z vašich obľúbených dizajnov.
Scandi
Škandinávsky štýl je typický svojou jednoduchosťou a minimalizmom – sú preň charakteristické čisté farby, prosté vzory a prírodné materiály. Základ tvorí biela, šedá alebo čierna, ktoré krásne ladia so všetkými ostatnými kolórami farebného spektra. Zrejme najtypickejším škandinávskym motívom je práve kombinácia bielej a čiernej.
Ak patríte medzi milovníkov severského štýlu, potom stavte na toto farebné duo. Vystačíte si s klasickými akrylovými farbami (mám to vyskúšené, nezmývajú sa). Po vyschnutí na ne namaľujte vzory (prúžky, čiary, štvorce, vlnky, kruhy) alebo sa rozhodnite len pre jeden z nich. V prípade, že nemáte “pokojnú” ruku, vymeňte štetec za fixky. Takto vám to pôjde doslova “od ruky”.
Industriál
Industriálny štýl je v podstate priemyselným štýlom. Vznikol revitalizovaním tovární, dielní a hál do obytných objektov v snahe zachovať ich typický vzhľad. Preto sú preň charakteristické materiály ako betón, tehla, hrdza či plech. Z farieb sú to odtiene sivej, hnedej, čiernej, medenej alebo terakotovej.
Dobrá správa je, že dosiahnutie industrálneho vzhľadu vám nedá veľmi zabrať. Kvetináče stačí natrieť betónovou farbou (na nanášanie odporúčam použiť hubku) alebo nastriekať metalickým lakom či lakom s efektom hrdze. Následne na ne môžete nepravidelne naniesť aj tenkú betónovú vrstvu. Dodá mu to autentický továrenský vzhľad. Kvetináč, ktorý ste nastriekali lakom s metalickým efektom môžete pokojne skombinovať s ďalšou farbou (ideálne olivovo-zelenou, kobaltovo-modrou alebo čiernou).
Vintage
Vintage sú tlmené farby, jednoduchosť a dotyk histórie. Preto musí byť na povrchu predmetov na prvý pohľad vidieť, že už má čo to za sebou. O to sa postará patina či techniky “shabby romantic” alebo “chalky chic”. Vo vintage štýle nenájdete žiadne sýte farby, skôr klasické neutrálne, pastelové odtiene, prípadne zemité tóny.
Preto si na prerábku pripravte nežné a jemné farby (ako napríklad baby modrú, ružovú, levanduľovú…). Nanášajte ich v tenkých vrstvách. Rozotierajte ich hubkou dovtedy, až kým nebude na niektorých miestach prenikať na povrch pôvodná farba podkladu – to vytvorí presne ten efekt, ktorý chceme docieliť. Rovnako môžete po zaschnutí na povrch primiešať betónovú alebo bielu farbu, ktorú tu a tam nepravidelne naniesiete alebo vyšúchate brúsnym papierom. To sa postará o čo najvernejší vintage vzhľad. Pomôcť si môžete aj rôznymi nežnými rekvizitami ako sú čipky, stužky alebo mašle.
Boho
Na rozdiel od predošlých štýlov, v ktorých prevláda farebná striedmosť, je BOHO priam farebnou explóziou. Zabudnite na jednoduché a dokonale zladené interiéry plné doplnkov v neutrálnych farbách. Bohémsky štýl musí doslova prekypovať farbami a pestrými vzormi.
BOHO povoľuje všetky vzory, ktoré vám len napadnú. Etno, pravidelné geometrické tvary, prúžky, mandaly, jednoducho čokoľvek. Nebojte sa ich vrstviť jeden cez druhý. Na prvý pohľad sa vám to môže zdať zvláštne, ale konečný výsledok vás určite milo prekvapí. Vítané sú taktiež čipky, strapce, pierka, špagát alebo pom-pomy. Ak ste teda milovníci etno, boho či gypsy štýlu, tu sa môžete do sýtosti vyblázniť!
Botanical
Ako už samotný názov našepkáva, vítané sú všetky zelené tóny, botanické vzory či rastlinné motívy. Ideálne sa kombinuje s bielou a čiernou.
Pre dosiahnutie dokonalého botanického vzľadu natrite kvetináč sýtym tmavozeleným akrylom. Po vyschnutí naň bielou farbou namaľujte lístky a rôzne botanické motívy. Kombináciu môžete pokojne vymeniť a skúsiť to v opačnom znení. Aha takto:
Všetky kvetináče si môžete pozrieť v tejto koláži. Pokojne sa inšpirujte a dajte mi vedieť, ktorý sa vám páči najviac .
Foto: Lucididit