Uťahovanie opaskov sa v spoločnosti prepiera všemožnými spôsobmi. Poväčšinou je symbolom pre vyjadrenie nepriaznivej spoločenskej situácie a šetrivých opatrení. Aj v tomto prípade môžete značne ušetriť. Výroba police visiacej na opasku vás v konečnom dôsledku vyjde podstatne lacnejšie ako hotový produkt. Montáž nie je žiadna veda a výsledok vyzerá mega!

 

Na výrobu takej police potrebujete:

– drevenú dosku/ trám (šírka a hrúbka závisí od vašich preferencií)

– 4 veľkoplošné podložky

– 4 zápustné kolíky (známe aj pod názvom hmoždinky)

– 4 skrutky

– 2 opasky (tie moje 2 ks (že vraj kožené)  z Primarku = 20 eur)

– vŕtačka

 

Drevené dosky alebo trámy (plus príslušný materiál) viete kúpiť v každom obchode so stavebným materiálom „za babku“ (v prípade neopracovaného dreva ušetríte dokonca ešte viac). Opasky si vyberiete v žiadanej farbe, hrúbke a dÍžke v každom obchode s handrami. Akonáhle máte všetko po ruke, môžete začať.

 


 

1. Na stenu si ceruzou naznačte vopred odmerané miesta, na ktorých sa bude vŕtať. Merajte po dÍžke zakúpeného dreveného trámu alebo dosky. Od okraja nechajte aspoň 15-20 cm odstup, aby ste opasok neumiestnili príliš na okraj. Konce dosky by mali z opasku prečnievať!

 

 

2. Keď máte miesta precízne odmerané a naznačené, môžete začať vŕtať. Do dier po oboch stranách potom zatlačte zápustné kolíky.

 

3. Pripravte si opasky, utiahnite na žiadanú dÍžku a pripevnite na stenu tak, aby pracka smerovala smerom vpred. Dbajte na to, aby boli oba opasky utiahnuté na rovnakú šírku a pracka bola po oboch stranách umiestnená rovnako.

 

4. Vyznačte si na opasku miesto na vyvŕtanie diery, na ktorú následne priložíte aj veľkoplošnú podložku (to zabráni tomu, aby sa opasok začal časom trhať).

Celé to priložte k vopred navŕtanej diere na stene a pripevnite skrutkami. Ak si vyrábate poličku na stene, postačí vám jeden spoj. Pri umiestnení na šikmú stenu v podkrovnom byte myslite na to, že sú potrebné spoje dva (ako na tomto obrázku). Je to jednak kvôli stabilite a jednak kvôli tomu, aby polica nebola príliš ďaleko od steny.

5 768x1024 - Uťahujte opasok v štýle alebo ako si vyrobiť netradičnú policu 5. Celý proces zopakujte aj na druhej strane.

 

6. Drevený kúsok prevlečte po stranách cez opasky a celé dielo je dokonané. Ak chcete, na okraj police/trámu si môžete ovinúť aj lampu s textilným káblom a priestor okolo nej presvetliť.

 

IMG 20200604 173333 2 resized 20200604 054927696 1 scaled - Uťahujte opasok v štýle alebo ako si vyrobiť netradičnú policu

 

 

Foto: Lucididit