Ja viem, čo si myslíte. Počkajte, nechajte ma hádať. Prvé, čo sa vám pri tejto predstave vybaví je zrejme vyčančaný“ barbie domček, dievčenská detská izbička alebo byt nejakej prsnatej blondýnky nazývajúcej sa „plejmejtka“. Mýlim sa? Tak vidíte! Sama som sa jej bála ako čert plota, no napokon som sa jej poddala.

 

Lebo ružová nemusí byť zákonite gýč!

 

Ako už istotne všetci viete, každá farba má istú vibráciu, ktorá výrazne vplýva na našu psychiku, náladu a emócie. Aj preto je výber farby v interiéri dôležitejší, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Tak napríklad taká zelená osviežuje a upokojuje. Modrá vyvoláva pocit harmónie a pohody. Žltá je farba optimizmu a chuti do života. Biela evokuje čistotu a vzdušnosť. Šedá je o niečo chladnejšia, no zato nadčasová a elegantná. No a ružovej sa akosi každý vyhýba. Neexistuje snáď rozporuplnejšia farba. A pritom je to toľká škoda! Jej negatívom je, že sa spája so slabosťou, nedospelosťou a gýčom. Odtiaľ pochádza aj výraz ,,vidieť niečo cez ružové okuliare“.

 

Ale ružová   je aj farba šťastia, priateľstva, harmónie, vnútornej čistoty a lásky. Je ukľudňujúca, elegantná, uvoľňuje myseľ a napätie vo svaloch. I pre tieto dôvody už dávno neplatí, že by mala patriť len do princezničkovských izbičiek. Napomáha vytvoriť pohodovú a iskrivo sviežu atmosféru priestoru, ktorá je pre komfort mimoriadne dôležitá. Možno vás zarazí informácia, že ružová farba vlastne vôbec neexistuje. Nenachádza sa totiž vo farebnom spektre. To znamená, že je prakticky len výtvorom nášho mozgu. Toľko farebné okienko, no poďme nazrieť do jej využitia v interiéri. Zmeňte aj vy svoj názor a nechajte ružovú potešiť vaše oko a dodať vašej miestnosti chýbajúci šmrnc.

IMG 9427 1 820x1024 - Ružová v interiéri? Už dávno nie je tabu!

U nás má dnes dvere otvorené. Svoje čestné miesto našla v spálni. Nechajte ma opäť hádať. Teraz si poviete: „Mohla si mu toto spraviť?“ Verte, či nie, nešlo o žiadny boj. Dôležité boli argumenty a tie som mala: „Zlatko, ružová je momentálne absolútne trendy. Podľa mňa je veľmi veselá a energická, čo ty na to?“ Ok, čakala som trošku viac nadšenia. Pokračujem: „… dočítala som sa, že ružová pastelová farba má tendenciu navodiť pocit pokoja. V kombinácii s bielym nábytkom vytvára romantickú atmosféru. Pre našu spálňu ideál, čo povieš?“ Hmmm, na jeho očiach vidím, že stále  váha…

 

Ja sa nevzdávam a chŕlim zo seba ďalšie nepopierateľné fakty:  „Výber zlých farieb v spálni (ako napr. červenej, fialovej, čiernej) je vraj častým dôvodom zlého spánku. Ružová naopak pôsobí veľmi upokojujúco.“ Ok, skoro ho mám. Chce to ešte jeden silný argument. No jasné, že ho mám, že váhate: V zelenej alebo modrej miestnosti sa možno dá dobre vyspať, no sexuálne zázraky nedokážu. Vedel si, že tieto  farby tlmia apetít? Čo myslíš, ktorá farba ovplyvní sexuálny život ako žiadna iná? Bingo!  Je to ružová!  K tomu stačilo zopár estetických interiérových vizuálov a moja farbička „rose“ už bola takpovediac doma.

•••

Či už je to lososová, marhuľová, baby alebo pastelová ružová, vhodným výberom doplnkov a kombináciou jej odtieňov môžete dodať každej miestnosti kopec hravej energie. Ružovú ľahko skombinujete s bielou (preto sa náramne hodí do minimalistických bielych priestorov) alebo s ďalšími pastelovými odtieňmi ako napríklad blankytná baby modrá, svetlo-šedá alebo tyrkysová. Výrazný kontrast jej dodá smaragdová zelená. Ak chcete dať ružovým tónom poriadne vyniknúť, nešetrite izbovými rastlinami a výraznými kvetmi.

Pôvodne som mala aj ja v pláne vsadiť na lososovo-tyrkysovú kombináciu, no napokon vyhrala cesta minimalizmu a kombo bielej s ružovou. Mierna priateľova skepsa ma predsa len nepustila do drastických zmien, preto som sa na začiatok rozhodla pre malú predochutnávku. Najprv to boli len vankúše, obrazové rámčeky a úložné krabice. Neskôr pribudli aj posteľné obliečky, deky a kvetináče. Výsledok? Všetko mi prešlo bez väčších námietok.

Ak aj vy váhate, či je to pre vás tá pravá farba, najprv si ju ochutnajte v podobe doplnkov (kvetináč, behúň, obrazový rám, vankúš, kožušina alebo pléd…). Tie viete koniec-koncov kedykoľvek vymeniť, takže žiadna tragédia. Alebo sa tak možno ani nestane… ?

 

Pozrite si aj:

 

 

Foto: Lucididit, Unsplash