t

Čo budem dnes variť?

Aj ty si kladieš túto otázku “každý deň”? Absolútne ťa chápem. Toľko rôznych možností a nápad ani jeden. No a keď sa k tomu pritrafí ešte aj potravinová intolerancia, máš o zábavu postarané. Ja som to napríklad vychytala na celej čiare.

Alergie zbieram ako magnetky z dovoleniek. Našťastie, dnes už v regáloch nájdeme aj celý rad náhradných produktov pre alergikov, takže žiadna tragédia.

Čoraz viac ľudí kladie dôraz na zdravé a lokálne suroviny. A DOBRE TAK! Kvalitné a čerstvé potraviny sú základ každého zdravého a chutného jedla. Tí, ktorí majú príležitosť vypestovať si čerstvú zeleninu a ovocie, zaručenie poznajú ten rozdiel. Ten pocit, keď si kúpiš strapec hrozna a doma si predstavuješ, ako ho ješ. Veru, nie je hrozno ako hrozno, ani paradajka ako paradajka.

Toto leto som s priateľom podstúpila experiment a vsadila na pestovanie vyberaných druhov zeleniny, ovocia a byliniek. Výsledok nás oboch totálne ohromil. Tá neporovnateľná chuť a čerstvosť, žiadne chemikálie ani pesticídy a tá nádherná zeleň všade navôkol.

Naučila som sa (žiaľ kvôli ale aj vďaka alergii) NEŠETRIŤ na potravinách, čítať ich zloženie a kupovať výlučne ČERSTVÉ a podľa možnosti sezónne suroviny.

Odkedy si pestujem bylinky, nedám dopustiť na benediktínske vajce s čerstvou pažítkou na raňajky, pesto z čerstvej bazalky na obed či variácie s po domácky napečeným chlebom na večeru.

JEDLO je jednoducho LÁSKA.

No a tak si zakaždým lámem hlavu, čo navariť, experimentujem a nebojím sa kombinácií. Príležitostí je vždy hneď niekoľko. RODINNÝ OBED. PIATKOVÁ PÁRTY. ROMANTICKÁ VEČERA. Alebo nečakaná NÁVŠTEVA? Nie je však dôvod na žiadnu paniku. Spolu to zvládneme! Ty to zvládneš! Mám pre teba zopár skvelých tipov, ako pripraviť perfektné jedlo a očariť všetkých naokolo.

U nás doma si návštevy podávajú kľučky. Milujeme návštevy. A paradoxne vtedy najradšej varím niečo, čo som nikdy predtým neskúšala. Mojou osobnou tajnou ingredienciou v kuchyni sú EXPERIMENT a IMPROVIZÁCIA.

Ja viem, ak chceš vsadiť na istotu, navaríš to, čo vieš najlepšie. Alebo aj nie. Tak napríklad skoro každý týždeň pečiem z prezretých banánov náš milovaný banana bread. “Absolutely love it!” Ale ešte nikdy nebol žiaden taký ako ten predošlý. Raz tam hodím hrozienka, inokedy tmavú čokoládu či oriešky alebo marcipán… Fantázii sa medze nekladú. “That´s it! And it works!”

Zabudni na oldscoolové kom-binácie, ktoré opakuješ týždeň čo týždeň. Na rezni so zemiakmi či kuracím mäsom s ryžou nie je nič zlé (ver mi, ja by som mohla jesť rezeň každý deň), len tomu chýba NÁPAD. Aj takéto klasiky sa však dajú urobiť inak. Všetko, čo potrebuješ, je len CHUŤ a trošku ČASU. No a ja ti ukážem, ako môžeš obyčajné nezáživné varenie a´la “lebo jesť treba” povýšiť na vyššiu úroveň. Garantujem ti, že sa k pôvodnému vareniu už nevrátiš.

Obliekaj zásteru, ideme na to!

#foodilicious

“Pull up a chair. Take a taste. Come join us. Life is so endlessly delicious.”

― Ruth Reichl

story 1591779785540 - soul food