Štedrá večera je slávnostná rodinná udalosť. A preto áno, záleží aj na tom, ako bude vyzerať váš vianočný stôl. Sklo, sviečky, lesklý príbor či kovové krúžky na servítky, to všetko na štedrovečerný stôl jednoducho patrí. Nadčasovým trendom je tiež prestieranie inšpirované prírodou: sušené plody, kôra stromov, jarabina, ihličie, juta či ľan sú zmesou obľúbených zemitých farieb. Medzi favoritov patrí tiež neutrálna biela, ktorú ľahko skombinujete s inými odtieňmi. Iní  siahajú zase po tmavších tónoch aranžovania stola. Luxusné vianočné prestieranie sa zase spája s metalickými farbami zlatej, striebornej či medenej. V ktorom z uvedených štýlov ste sa našli vy?

 


 

No a presne v duchu posledne spomenutých sa nesie i moje štedrovečerné prestieranie. Vlani sme si dali inšpiráciu na krásne vyzdobený vianočný stôl nesúcu sa v tmavých šedivých tónoch á`la “50 SHADES OF GREY” skombinovaných s prírodnými drevenými dekoráciami. Pri tmavom stylingu ostaneme aj tento rok. Len s tým rozdielom, že som tentokrát vsadila na zemité tóny a výlučne prírodné materiály.

 

3 1024x768 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

 

 

Vyberte si farebnú škálu

Zelená a červená sú klasické vianočné farby, ale to vám nemusí brániť siahnuť po úplne inej farbe. Vyberte si farby, ktoré sa páčia vám. Prípadne dolaďte prestieranie k vianočnému stromčeku. Presne tak, ako sme to tento rok urobili my. Na prestretie stola som použila ľanové obrusy aj obrúsky v rôznych farebných prevedeniach – tmavohnedej, škoricovej a námorníckej modrej. Všetky tri farby spolu náramne ladia a dodávajú vianočnému stolu punc honosnosti a pompéznosti.

 

7 1024x768 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

1 1024x768 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

 

 

Dekorácie priamo z prírody

Keďže som ale pri  prírodnej tematike chcela ostať  za každú cenu, zvyšok stola som dozdobila len drobnými halúzkami, malými plodmi a šiškami. Na spojenie všetkých farebných elementov som ako kontrast použila aj vianočné gule v rovnakom odtieni obrúskov i malé dekorácie v podobe zvončekov či iných vianočných dekorácií v bronzovej a metalickej farbe. Obrúsky stačilo ovinúť špagátikom a zastoknúť zaň halúzku. Náramne jedoduché a efektné! Viac netreba!

 

2 768x1024 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

 

Miesto svietnika si na našom štedrovečernom stole našiel svoje miesto upcyklovaný svietnik zo starých fliaš ladený vo farbách látok. Okolo hrdla ovinieme špagátik, zastokneme halúzku alebo vetvičku rozmarínu a hotovo. Pozrite, takto:

 

10 768x1024 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

 

 

Vianočné prestieranie na stôl sa spája s tradíciami

Jeden z najdôležitejších zvykov v našej domácnosti bolo ovinutie stola lanom. To bolo u nás na Vianoce vždy symbolom rodinnej súdržnosti a spolupatričnosti. Preto nesmel tento element chýbať ani pri dekorovaní vianočného stola.

 

9 768x1024 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

 

 

Na detailoch záleží

Ku krásne prestretému stolu môžete pridať aj menovky, prípadne malú drobnosť alebo darček ako pozoronsť. Štedrovečerný stôl by mal byť aj pekne osvetlený. Sviečky, svetielka alebo svietiace ozdoby by preto určite nemali chýbať. Sú to také malé 2 v 1 (dekorácia + osvetlenie). Nezabúdajte ani na vône! U mňa sa Vianoce spajajú s vôňu škorice, perníčkov a chutného jedla. Určite si pozrite aj môj tip na perfektné vianočné menu.

 

8 768x1024 - Stolček prestri sa! Tip na vianočné stolovanie

 

A čo vaše vianočné prestieranie? Podeľte sa so mnou o vaše tipy.