V zbierke mojich super easy DIY nápadov by rozhodne nemal chýbať ani tento návod na výrobu závesného stojana na rastliny. Úžasný tip pre všetkých botanikov a milovníkov zelene… lebo keď už nieto miesta dole, treba vešať!
Potrebujeme:
motúz, špagát alebo lanko (v priemere 3-4 m)
drievka dvoch veľkostí:
> po 12 ks z každej (napr. 12x 14,5 cm a 12 x 16,5 cm)
kvetináče dvoch veľkostí:
> 1x s priemerom 8 cm a 1x s priemerom 9,5 cm
Širší vrták
lepidlo na drevené povrchy
drevený prstenec
- V prvom rade sa pustíme do lepenia drievok. Na výrobu poschodového stojana potrebujeme drievka dvoch rôznych veľkostí, presnejšie dÍžok. Osobne som si zaobstarala 12 kusov drievok o veľkosti 14,5 cm a 12 kusov o veľkosti 16,5 cm.
Principiálne však môžete použiť drievka rôznych dÍžok prispôsobených rozmerom vašich črepníkov. Postačia vám kvetináče dvoch ľubovoľných veľkostí – jeden väčší a jeden menší. Vezmite si prvý z nich a obkreslite na papier najprv dno a potom jeho vrchný obvod. Vznikne vám prakticky akoby kruh v kruhu. Potom si zhruba v polovici oboch týchto kruhov narysujete tretí. Ten vám bude slúžiť na meranie veľkostí vašich drievok. Ako? Jednoducho! Na stredný kruh si narysujete štvorec dotýkajúci sa všetkých štyroch stien. DÍžka stien vzniknutého štvorca zodpovedá dÍžke drievok, ktoré budete potrebovať. To isté potom zopakujete aj s menším kvetináčom. Komu sa do tohto pracného procesu nechce, môže si rovno písať dÍžky, s ktorými som pracovala ja.
Dobre, takže máme nachystaných 12 x drievok o dÍžke 14, 5 cm a 12x o dÍžke 16,5 cm. Začnem prvou várkou a zlepím najprv konce drievok, na ktoré postupne nalepím ďalšie dve vrsty. Pre konkrétnejšiu ukážku si pozrite nasledujúce video. Ten istý proces zopakujeme aj s druhou várkou drievok a necháme dobre zaschnúť.
V prípade, že by ste si chceli tento lepiaci krok ušetriť, vymeňte drievka za malé doštičky, ktoré spolu zabijete klincami. Pre všetko existuje alternatíva.
2. Keď máme podstavce pripravené, príde na rad špagát alebo motúz – dÍžka je individuálna. Prispôsobte ju tomu, aký dlhý chcete stojan mať. Osobne som na tento projekt použila špagát o veľkosti 3 metrov. Ten preložte na polovicu, slučkou hore prevlečte cez drevený prstenec až k obidvom visiacim koncom. Teraz by ste mali mať quasi štyri visiace vlákna (zhruba rovnakej dÍžky). Dva sú s voľne visiacimi koncami a dva stále spojené do slučky. Tie konce v slučke oviňte ponad prstenec a zatiahnite. Takto vám vznikne na prstenci uzlík a vlákna spojené v slučke teraz môžete prestrihnúť.
3. Teraz sa vrátime k dreveným podstavcom, ktoré nám medzičasom vyschli. Do kazdého rohu si ceruzou načrtneme krížik, ktorý nám bude slúžiť ako orientačný bod na vŕrtanie dierok. Siahnite po širšej násadke a vyvŕrtajte dostatočne široké dierky na prevlečenie špagátu. Keď máte otvory navŕtané, odporúčam si celú konštrukciu (rozumej prstenec s vláknami) zavesiť na nejaký háčik. Zvyšné kroky by sa vám inak robili dosť ťažko. Teraz si vezmite menší z drevených štvorcov a prevlečte jedno vlákno po druhom. Začnite prvým, ktorý si dajte do takej výšky, v akej chcete, aby vám visel prvý kvetináč a zo spodu štvorca zauzlite. Potom prevlečte cez druhý, tretí aj štvrtý otvor, až bude prvý štvorec stabilne visieť. Zrejme sa budete musieť trošku pohrať, aby ste mali každú stranu v jednej rovine, ale to poľahky zvládnete.
4. Celý tento proces zopakujete aj s druhým, väčším štvorcom. Napokon do každého z nich vložíte kvetináče (pozor, tie sú vonkajšie, preto nesaďte rovno do nich!) Sadíme vždy najprv do vnútornych kvetináčov s odtokovými dierkami, ktoré následne vkladáme do tých vonkajších!
Ta-dá… a sme hotoví! Postup bol o niečo náročnejší ako zvyčajne, no ono to znie zložitejšie ako to v skutočnosti je. Pre konkrétnejšiu ukážku si pozrite nasledujúce video. Tak ako sa vám pozdáva náš visiaci rastlinný stojan? Môže byť? Prajem vám veľa zábavy pri jeho výrobe.
Foto: Lucididit