Poznáte to. Je nedeľa a vy sa chcete rozmaznávať. Oddych, dobrý obed… počkať, chcelo by to ešte nejaký dezert. Tentokrát mi v kuchyni do očí udreli broskyne. Celý rad broskýň. Šup do koláča s nimi! Jeho  príprava vám zaberie necelú štvrť hodinku a na konci si pochutíte na ľahkej vegánskej šťavnatej čoko-broskyňovej torte s amarettom – bez vajec a bez mlieka!

 

Potrebujeme:

150 g špaldovej múky

150 g kokosového cukru (môže byť aj trstinový)

5 lyžíc kakaového prášku

1 lyžicu prášku do pečiva

1 vanilkový struk

1 lyžicu octu

150 ml sójového mlieka (Sojadrink)

50 ml sójovej smotany (Sojacreme Cuisine)

3-4 lyžice kokosového oleja

2-3 lyžice Amaretta

3-4  broskyne (nie príliš zrelé)


 

Postup je náramne jednoduchý. Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Menšiu tortovú formu vystelieme papierom na pečenie, zvyšný papier orežeme a vymastíme kokosovým tukom alebo olejom. Na prípravu cesta potrebujeme dve nádoby. V jednej vymiešame všetky suché, v tej druhej všetky mokré suroviny. Potom ich spojíme a vymiešame ručným šľahačom. Napokon do cesta vhodíme zopár umytých broskyňových kúskov (s kožou) a zvyšné poukladáme po povrchu v tvare ružice. Tie napokon posypeme kokosovým (trstinovým) cukrom, ktorý pri pečení skaramelizuje a vytvorí krásny hnedý povrch. Vložíme do rúry a pečieme 35-45 minút. Dĺžka pečenia závisí od hĺbky použitej formy a ovocia. Preto po 35 minútach skontrolujte a zapichnite do cesta špáradlo. Ak sa naň cesto stále lepí, nechajte ho ešte pár minút piecť.

 

Na tento koláč sa hodia skôr tvrdšie, nie príliš zrelé plody. Jednak preto, aby sa ovocie v ceste nerozpadlo a cesto nebolo príliš mokré a jednak preto, lebo sladký koláč vždy chutí lepšie s jemným kyslastým kontrastom. Preto sa na tento recept ideálne hodia aj také ríbezle alebo maliny. Prakticky môžete broskyne nahradiť akýmkoľvek ovocím podľa vášho výberu.

 

IMG 8783 - Vegánska čoko-broskyňová torta s amarettom

 

Mňaaaam!

 

Foto: Lucididit