Akú najnetradičnejšiu zmrzlinovú príchuť ste už ochutnali? Ja som si vlani nenechala ujsť najvychýrenejšiu zmrzlinu sezóny, HIT leta, netradičnú čiernu zmrzku z kokosu a čierneho uhlia. Dnes už nie je problém pochutiť si aj na takých crazy kombináciách ako je cvikla s malinou, cereálie so zeleným banánom, mak s višňami  či citrón s bazalkou. No a keďže leto už pomaly klope na dvere a ja sa kvôli špeciálne upravenému jedálničku sladkým mliečnym dobrotám vyhýbam, urobila som si doma vlastnú  receptúru. Je vegánska,  paleo a bez mlieka! No napriek tomu fantasticky krémová a nadýchaná. Kokosovo-limetková zmrzlina s pečenými čerešňami. Ak ľúbite kokos ako ja, tomuto zdravému pokušeniu určite neodoláte. Koniec-koncov, nemáte prečo, veď hrešiť sa dá aj bez výčitiek!

 

lindsay moe 534740 unsplash 1 200x300 - Vegánska kokosovo-limetková zmrzlina s pečenými čerešňami Potrebujeme:

 

1 plechovku kokosového mlieka

5 lyžíc strúhaného kokosu

1 limetku

čerešne (za hrsť/ dve)

agávový sirup

1 lyžicu trstinového cukru

kardamon

kúsky orechov (na zdobenie)

 


 

A ideme na to:

Najprv si spracujeme čerešne. Rúru si predhrejeme na 220 stupňov, čerešne dôkladne umyjeme, zbavíme kôstok a nakrájame na polky alebo štvrtinky. Poukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie a posypeme aromatickým kardamonom a trstinovým cukrom, ktorý počas pečenia nádherne skaramelizuje. Pečieme 10 až 15 minút.

 

Zmrzlinu si pripravíme zmiešaním kokosového mlieka so strúhaným kokosom. Do zmesi pridáme pár kvapiek agávového sirupu (podľa chuti) a zohrejeme v hrnci (chuť kokosu tak bude o niečo intenzívnejšia. Tento krok však môžete aj pokojne vynechať). Po krátkom zohriatí odstavíme a necháme vychladnúť. Vtedy do kokosovej zmesi vytlačíme šťavu z pol limetky, pridáme pečené čerešne a premiešame (časť si môžete odložiť na zdobenie). Takto pripravenú zmes si nalejeme do nanukových formičiek alebo do potravinovej nádoby a vložíme do mraziaceho boxu. Vychladenú zmrzlinu si môžete vychutnať ako nanuk alebo podávať ako zmrzlinový pohár, ktorý ozdobíte zvyškom pečených čerešní, kúskami orieškov  a lístkami melisy alebo čerstvej bazalky. 

 

Mňam!

#SUMMERVIBES

 

alison marras 361006 unsplash - Vegánska kokosovo-limetková zmrzlina s pečenými čerešňami

 

 

Foto: Lucididit, Unsplash