Po tom, ako sme si predstavili dekorácie v štýle industriál“  a botanical, prichádza rad na BOHO. „Bohemian style“ (známy aj pod názvami gypsy style“, hippie chic“  alebo  boho chic“) sa poslednej dobe teší obrovskej obľube. A to tak v móde, šperkárstve ako aj interiérovom dizajne. Hlavnou myšlienkou bohémskeho štýlu je porušovanie pravidiel a konvencií. Paráda, nie?

Ak si tento štýl stále neviete zaradiť, len si spomeňte na hippies, gypsies či letné festivaly. Revolúcia farieb, vrstvenie materiálov, farieb, štruktúr a tvarov, sloboda výberu, ležérnosť a kombinovanie nekombinovateľného… – takto nejako vyzerá bývanie v štýle „boho“.  Slovom, organizovaný chaos.

IMG 2803 - Vyrobte si závesné makramé v štýle „boho“

No a ak hovoríme o bohémskom štýle, nemôžeme opomenúť ani hádam najvýraznejší prvok, ktorým je macrameé. Ide o techniku viazania uzlíkov, starú už celé tisícky rokov. My si dnes ukážeme jej odľahčenú verziu  v podobe jednoduchej závesnej dekorácie. Jednoduchej v porovnaní s tými, ktoré vyrábajú profesionálne „švadlenky”. No pripravte sa na to, že i na túto odtučnenú „dekošku“ budete potrebovať nemalú  dávku trpezlivosti. Tak čo? Trúfate si? Poďme na to!

 

IMG 2750 - Vyrobte si závesné makramé v štýle „boho“                  Na jej výrobu postačí:

 

ľubovoľná drevená vetvička (ja som použila konár brezy)

1 kÍbko vlny (farba závisí od vášho výberu)

7 drevených guľôčok (pokojne môžete použiť aj farebné)

 

 


 
Ako na to:

1. V prvom rade si na vetvičku po oboch stranách previažte kúsok vlny tak, aby ste ju následne mohli zavesiť. Zvyšný postup odporúčam realizovať vo visiacej polohe.

2. Vyrobíte si celkom 10 strapcov. Ja som ich vyrábala tak, že som si nastrihala pravidelné vlákna dÍžky ca. 15 cm, pričom na jeden strapec som použila celkom 30 vlákien. Potom som každý preložila na polovicu, v prehnutom strede previazala dlhým vláknom, pričom ten ostane tým nosným (visiacim) a následne ovinula po obvode druhým vláknom, ktorý zaručí zafixovanie a flexibilitu strapcového pom-pomu. Následne už len vlákna zarovnajte na rovnakú dĺžku a obstrihajte prečnievajúce kúsky vlny. Takýmto spôsobom si vyrobíte aj zvyšné strapce. Dbajte pritom na to, aby ich dÍžka bola približne rovnaká. Nemusíte byť úplne dôslední a dbať na každý milimeter, no povedzme, že prípadné odchýlky by sa mohli pohybovať v rozmedzí plus mínus 1-2 cm. O niečo jednoduchší spôsob na výrobu strapcov nájdete TU. click

 

3. Keď máte pripravených všetkých 10 strapcov, môžete začať vešať. Pozor, tu už treba byť dôslednejší!

  • Dôležité je rozdeliť si po dlÍžke vetvičky pravidelné odstupy, v ktorých budú pozdÍžne jednotlivé vlákna visieť. Snažte sa, aby boli naozaj pravidelné, inak nebude mať konečný výsledok žiadaný efekt.
  • Taktiež si treba dať záležať na symetrickej pravidelnosti visiacich častí tak, aby tvorili ucelený vzor. To znamená: vonkajšie vlákna kratšie, vnútorné dlhšie, guľôčky tvoria opakujúci sa tvar trojuholníka. Pre uľahčenie odporúčam začať od strán smerom dovnútra. Zaveste si prvý strapec s guľöčkou zľava alebo sprava a zopakujte ten istý proces z opačnej strany. Pokračujte druhým zľava a druhým sprava atď..

IMG 2920 300x300 - Vyrobte si závesné makramé v štýle „boho“

4. A čo tie guľôčky? Odmerajte si podľa už visiacich vlákien, kde má byť umiestnená tá ďalšia. Na mieste, kde má visieť, urobte uzlík. Potom ho na rovnakom mieste zopakujte. Opakujte toľkokrát, kým nevznikne uzol, ktorý vyplní dierku guľôčky. Takto vám ostane visieť na danom mieste bez toho, aby skĺzla. Ak ste to s uzlíkmi prehnali, žiadna tragédia. Bude slúžiť ako spodná podpora. Len sa snažte, aby ste to robili rovnako pri každom jednom opakovaní.

5. V stredných radoch, v ktorých sa nachádzajú po dva strapce dbajte na to, aby sa vedľa visiaci strapec (druhý sprava/ druhý zľava) nachádzal zhruba v strede tých dvoch susediacich. Všetko si pred viazaním presne odmerajte a až potom spojte a uviažte. Pre lepšiu predstavu si pomôžte priloženou ilustráciou.

IMG 2716 - Vyrobte si závesné makramé v štýle „boho“

 

Foto: Lucididit, Unsplash