Keď sa povie záložka, každému sa vybaví kúsok šnúrky či papiera, no čo by ste povedali na stojan na knihy ako pohľadnú a navyše funkčnú súčasť interiéru? Ja by som o niečom vedela. 


 

Na paškál som si zobrala moje dva obľúbené materiály: MEĎ a BETÓN. Skvelo sa navzájom dopľňajú a hlavne… čokoľvek z ich kombinácie vznikne, má dokonalý industrálny vzhľad. A vy viete, že industrál, to je moje!

 

 

          Na výrobu budeme potrebovať:

  • medený plech (0,5 mm hrubý, 20 cm x 30 cm)
  • kreatívny betón (2kg)
  • obdĺžnikovú formu (napr. od krabice)
  • kúsok pletiva
  • samolepiaci filc

 

      Postup:

V prvom rade zahneme medenú platňu. Zmeriame dĺžku a presne v strede narysujeme čiaru. Polovicu platne zatláčame  na rohu stola za pomoci kúska dreva smerom nadol, kým ta druhá ostáva nehybne pritlačená na stolovom povrchu. Ohýbame dovtedy, kým sa nám nepodarí plech ohnúť do 45- stupňového uhla.

 

IMG 20210823 124038 scaled - Záložka inak alebo keď sa snúbi meď s betónom

 

Následne príde na rad liatie betónu. Zmes si pripravíme podľa postupu na obale a časť (asi tak do 1 centimetra) vylejeme do paperovej krabice (najlepšie 13 x 23 cm). Na prvú tenkú vrstvu betónu položíme kúsok pletiva (to zabráni, aby nám betón neskôr popraskal). Poučila som sa z mojej poslednej výroby RAW betónového stola, Pletivo potom zalejeme celým zvyškom betónu, povrch rovnomerne rozotrieme a celý obsah poriadne vytrasieme (ako keď vyklepkávate cesto na plechu na pečenie, aby bolo pekne rovnomerné).

 

Teraz do stredu zastokneme ohnutú medenú platňu (snažte sa čo najhlbšie, aby bola dobre uzemnená) a opäť vytraste. Formu po stranách obložte knihami, zaťažte a nechajte niekoľko dní uschnúť (može to trvať až do 5 dní). Po tejto dobe papier poľahky strhnite a ak je potrebné, strany pekne obrúste (v mojom prípade to nebolo nutné). Vymerajte si veľkost samolepiaceho filcu a nalepte na celý povrch spodnej strany. Ten zabráni, aby ste poškodili povrch nábytku a bude sa vám po ňom pekne kĺzať. Ta-dá, HOTOVO!

 

IMG 20210823 124102 1 scaled - Záložka inak alebo keď sa snúbi meď s betónom

 

Tak čo poviete na takúto netradičnú záložku? Stojan môžete položiť na nočný stolík alebo kamkoľvek, kde zvyknete čítať a už nebudete musieť ohýbať rohy strán ani hľadať stratenú záložku. Príjemné čítanie. Vaša Lucididit.