Využitie drevených paliet v interiéri dnes nie je nič nezvyčajné. Práve naopak, tešia sa stále väčšej obľube. Palety sú nielen obľúbeným hipsterským kúskom, ale i „horúcim“ dizajnovým doplnkom na vytvorenie dokonalej domácej atmosféry. Zrejme ste ich už mali možnosť vidieť vo forme lavičky, kvetináča, stolíka alebo gauča. Ich využitie je však omnoho všestrannejšie. My si dnes ukážeme, ako si z nich vyrobiť balkónový stojan na bylinky, zeleninu alebo kvetinový záhon.
Potrebujeme:
palety
geofóliu
zošívačku
pracovné rukavice
substrát
kvety, bylinky alebo zeleninu (podľa vášho výberu)
1. V prvom rade si vyhliadnite miesto, na ktoré palety umiestnite a následne ich pripevnite o zábradlie alebo o stenu. Na pripevnenie o zábradlie vám postačí sťahovač káblov, v prípade steny ich bude treba navŕtať.
2. Pripravte si geofóliu (my sme na obe palety potrebovali cca. 5 metrov). Odmerajte si dÍžku a šírku jedného vnútorného otvoru a fóliu nastrihajte na rovnomerné kúsky (rátajte aj s niekoľko-centimetrovou rezervou). V prípade, že sa vám s týmto krokom nechce babrať, v záhradníctve dnes už nájdete hotové plechové nádoby veľkosťou presne prispôsobenou na umiestnenie do vnútorných plôch palety. Takto si síce ušetríte najpracnejšiu časť postupu, nie však peniaze. Použitie fólie vám ušetrí v prepočte desiatky eur.
3. Vnútro paliet vysteľte nastrihanou geofóliou (tak, aby vám neprečnievala cez otvorené časti) a spínacou pištoľou pripevnite o vnútornú časť paletového otvoru. Najlepšie viackrát z každej strany, aby vám v nej dobre držala aj po naplnení (predsa len vlká pôda či zelenina niečo váži).
4. Dno každej fólie prepichnite, aby ste zabezpečili odtokové otvory a prebytočná voda mala kam odtiecť.
5. Teraz už len vysteľte každý jeden fóliou vyplnený otvor substrátom vhodným na bylinky, zeleninu alebo kvety.
6. Vložte vami zvolené sadenice, zasypte dostatočným množvom pôdy, výdatne polejte a hotovo!
A takto vyzerá úroda po pár týždňoch. Táto terasa je osvetlená prakticky od rána až do večera a v horúcich letných dňoch sa tam teplota vyšplhá aj na 40 a viac stupňov. Priznám sa, neverila som, že v týchto podmienkach môže niečo vyrásť. Bylinky už vonkoncom nie. O tých je známe, že sa im darí skôr na polotienistých až tienistých miestach. Na slnku by vyschli a uhynuli. Tak som to skúsila so zeleninou.
Do paliet putovali rôzne druhy zelených šalátov (rukola, ázijský či hlávkový), jahody a dokonca aj kaleráb a cvikla. Staré známe pravidlo “menej je viac” možno platí pri kvetoch a bylinkách, nie však pri pestovaní zeleniny. Tá potrebuje omnoho viac vlahy. Ráno aj večer. Každý jeden deň. Tu je dôkaz a výsledok po 3 týždňoch od sadenia:
V prípade, že ste sa rozhodli pre výsadbu kvetov, môžete sa tešiť krásnej outdoorovej dekorácii alebo si prečítajte všetko, čo potrebujete vedieť o bylinkách.
Tak čo poviete na výsledok? Praktické, nie?
Viac paletových nápadov nájdete TU.
Foto: Lucididit
Dobrý deň, Peter, my sme použili geo-/ alebo ak chcete agro-fóliu. Keď sme ju kupovali, mali ju presne pri paletách ako výstelku. Myslím, že sa jej hovorí aj agrofólia. Ale môže to byť prakticky akákoľvek pevnejšia fólia. Najlepšie priesvitná, aby ju veľmi nebolo vidno. Môžete však pokojne použiť aj nopovú fóliu, ochránnú paletovú fóliú alebo vôbec akúkoľvek kryciu fóliu. Dôležité je len to, aby bola dostatočne pevná, pretože ju budete prepichovať, tak aby sa neroztrhla.
Dobrý deň,
akú konkrétne fóliu ste použili? Nič ako geofoliu nedokážem nájsť.
Ďakujem.