Jarné upratovanie. Dovolím si tvrdiť, že to aktuálne bude/ bolo vďaka nútenej karanténe zrejme najväčšie v histórii. Špeciálne situácie si vyžadujú špeciálne riešenia. A v tomto obdobi to platí dvojnásobne. No a keď už máme priestor si pokecať, posvieťme si na čistiace prostriedky. Azda žiadna domácnosť sa bez nich nezaobíde. Alebo sa mýlim? Pri upratovaní a čistení často siahame po silných agresívnych prípravkoch, avšak napadlo by vás, že nemenej efektívne a určite ekologickejšie riešenie nájdete priamo vo vašej kuchyni?

 

Rovnako ako pri zariaďovaní, pri ktorom uprednostňujem upcyklované a recyklované kúsky, i pri upratovaní preferujem ekologické bioalternatívy. Čistiace a dezinfekčné prostriedky sú totiž doslova chemickým koktejlom pre vaše ruky.

 

cleanliness 2799470 1280 1 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

Tak schválne, preštudovali ste si už niekedy zloženie vašich čistiacich prostriedkov? Viac ako polovica výrobkov obsahuje zložky škodlivé pre pľúca.

 

Vedeli ste, že čistiace prostriedky ničia pľúca rovnako ako krabička cigariet? Že bežné čistiace prostriedky zanechávajú v domácnosti chemikálie, ktoré môžu vyústiť až do ekzémov, astmy či alergií? 

 

Mnohé chemikálie obsiahnuté v čistiacich prípravkoch sú priamo spojené s respiračnými a neurologickými účinkami, ba dokonca v prípade dokázaných karcinogénov (ako napr. formaldehyd) aj s rakovinou. Už len varovania o nebezpečnosti čistiacich látok pri dotyku s pokožkou, sliznicou, očami… hovoria za veľa. O ich enviromentálnom dopade ani nehovoriac. Preto mi v domácnosti takmer vždy robia spoločnosť zázraky z kuchyne. Lebo chlór, amoniak, fosfáty a rôzne kyseliny viete poľahky nahradiť prírodnými alternatívami, ktoré máme všetci doma. Ste pripravení na záplavu informácií, ktoré vás posadia na stoličku? Ok, tak sa poďme pozrieť na mojich dnešných hrdinov.

 

Konkrétne mám na mysli cibuľu, citrón, soľ, majonézu, ocot, Colu alebo prášok do pečiva.  Možno to na prvé počutie znie divne, no verte mi, že majú svoje opodstatnenie… a to i mimo varenia. Neveríte? Tak čítajte ďalej.


 

 

Cibuľa

Vedeli ste, že v cibuli sa nachádzajú sírové zlúčeniny, ktoré sa na vzduchu premieňajú na štipľavé čistiace látky? Využiť ju teda môžete aj inak ako do jedla. Napríklad na odstránenie hrdze, umývanie okien alebo čistenie žehličiek.

 

burhan rexhepi gAIhUvHv0f0 unsplash scaled e1588839223761 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • čisté okná: Ak plovicou čerstvo rozrezanej cibule pretriete viackrát okno, bude sa lesknúť ako nové. Plochu okna potom ešte prejdite vlhkou handrou a vyleštite do sucha.
 • preč s hrdzavými škvrnami na látke: Zhrdzavené miesta pokvapkajte cibuľovou šťavou, nechajte pôsobiť 24 hodín a potom umyte a vyčistite ako zvyčajne
 • pomoc pri praní: Ak chodíte cvičiť a trápia vás škvrny od potu na oblečení, zapojte do prania cibuľu.
 • Vytlačte pomocou odšťavovača z cibule šťavu, nalejte ju na škvrnu a nechajte asi hodinu pôsobiť. Potom hoďte oblečenie do práčky ako obvykle.
 • čisté topánky: Cibuľa si poradí aj so špinavými topánkami. Rozrežte ju na polovicu a jemne ňou vydrhnite kritické miesto – funguje to na umelé tkaniny i pravú kožu.
 • preč s hrdzou na kovových povrchoch: Cibuľou odstránite pripálenú plochu žehličky alebo jedlom zalepený a pripálený gril, rúru alebo mikrovlnku.
 • Osobne používam cibuľu i na odstránenie hrdze z nožov (stačí ňou prejsť po čepeli).

 • blyštiace zlato: Zlato silno potrite kúskom čerstvej cibule a nakoniec preleštite jemnou handričkou.
 • Inak, ešte z detstva si pamätám i na trik s bielou zubnou pastou alebo sklennou vatou, ktoré si so zanesenými drahými kovmi tiež ľahko poradia. Vyskúšajte!

 • preč so zápachom: Zápach cigaretového dymu, výpary z nového náteru či pach v chladničke –  toho všetkého vás zbaví smradkavá cibuľa. Verili by ste? Rozkrojte ju napoly a dajte na tanierik. Pachy sa vytratia ako gáfor.
 • cibuľový repelent: cibuľa funguje i ako dokonalý prírodný repelent a odpudzovač hmyzu.

 

 

 

Citrón

Citrón má vďaka kyseline citrónovej prakticky podobné účinky ako ocot. Preto sa častokrát vynikajúco doplňajú. Kyselina citrónová rozpustí špinu, mastnotu, šmuhy a škvrny…

 

tom paolini 1NTbvtpSkgA unsplash scaled - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • žiadne usadeniny: Citrónom účinne zničíte usadeniny spôsobené tvrdou vodou či mydlom. Takisto sa popasuje s rôznymi baktériami v domácnosti. Využiť ho môžete pri čistení mosadze a medi.
 • lesklé drevo: Ak máte nábytok z masívneho dreva, skombinujte ho s olivovým olejom a dodáte mu krásny lesk. A nielen to.
 • Zmiešaním olivového oleja s citrónovou šťavou vytvoríte aj zázračný náter, ktorým zakryjete všetky škrabance a ryhy na drevenom nábytku. Mimochodom, veľmi účinným prostriedkom na odstránenie kruhov od pohára na drevených povrchoch je majonéza. Stačí ju naniesť na povrch, nechať 10 minút pôsobiť a vytrieť do sucha. Stopy po pohári zmiznú sťaby mávnutím prútika. Zmierni aj škrabance a ryhy.
 • čistič na okná a zrkadlá: Zjednodušte si umývanie zrkadiel a okien vytvorením prírodného čistidla.
 • Stačí zmiešať štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy s pol litrom vody a čistič na okná je na svete. Kyselina citrónová má podobne ako ocot schopnosť zničiť šmuhy a stopy po kvapkách.
 • pomoc pri praní: Ak do prania pridáte za hrnček šťavy z citróna, prádlo bude pekne voňať a biela farba bude žiariť. A to i bez chémie!
 • Biele tenisky budú bielymi vždy, keď ich postriekate šťavou z citróna a necháte na slnku uschnúť. Biele podrážky napríklad znova vybielite, ak ich pretriete bielou zubnou pastou, odlakovačom (ale takým, ktorý obsahuje acetón) alebo pastou zo sódy bikarbóny. Najlepšie starou handričkou alebo zubnou kefkou. Skutočne to funguje! Tieto triky aplikujem na tenisky každé leto. Verte mi, už nebudete mať dôvod ich prať v práčke (čo je mimochodom v porovnaním s týmito tipmi častokrát najmenej účinný spôsob ako ich vyčistiť). 
 • na škvrny: Z prádla odstraňuje škvrny, napr. od čučoriedok. Chcete sa zbaviť škvŕn od atramentu? Naneste na ne citrónovú šťavu, nechajte pôsobiť a vyperte v studenej vode. Ide predovšetkým o stiahnutie modrého farbiva, ktorého účinok umocníte, keď prádlo necháte pekne vysušiť na slniečku.
 • Škvrny od potu na bielych odevoch odstránite tak, že ich vyperiete v tekutine vytvorenej z vody a citrónovej šťavy v pomere 1:1.

crema joe n5qirFAe6rQ unsplash scaled - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • prírodný odmasťovač: Štavu z citróna osobne využívam aj pri odstraňovaní mastnoty. Rovnaký účinok má však aj obyčajný cukor.
 • na čistenie drevených dosiek na krájanie: Na dezinfekciu povrchu odrežte plátok citróna a dosku potrite. Pre viac zaschnuté škvrny alebo fľaky odšťavte citrón na miesto a nechajte 10 minút pôsobiť, potom umyte. Úplne jednoduché!
 • proti zápachu: Citrón sťahuje zápach, napr. aj z krbu alebo pece, či z chladničky. No vďaka jeho sviežej vôni zničí takmer každý zápach. Mimochodom, s pachmi v chladničke  viete zatočiť aj vložením kávových zŕn v miske.

 

 

 

Ocot

Ocot pomáha odstrániť zažrané škvrny a rozkladá pachy. Na čistenie sa zvyčajne používa riedený vodou. V takom stave odstraňuje plesne, pachy a môže sa pochváliť aj dezinfekčnými účinkami.

 • prírodný odvápňovač: Osobne používam ocot najmä pri odmasťovaní, odvápňovaní armatúr alebo čistení umývadiel, teda pri čistení kúpeľní a toaliet, ale aj rýchlovarnej konvice či vodného kameňa. No tento trik už pozná zrejme každý.
 • nálepky, cenovky, etikety zo sklenených povrchov a z fliaš odstránite pretretím octom. Ďalším nemenej efektným spôsobom na odstránenie etikiet zo zaváranín či fliaš je vložiť ich do vlažnej vody a nechať pôsobiť. Následne oškrabať vareškou alebo drôtenkou.

 

IMG 20200411 100226 538 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • proti zápachu: Postačí nechať v chladničke misku s octom. Nebojte sa, nebude po ňom páchnuť.
 • na umývanie riadu: Riad, predovšetkým poháre sa budú lesknúť, keď ich opláchnete octom. Takže zabudnite na extra leštič na poháre, ktorý kupujete k tabletám do umývačky. Už ho nebudete potrebovať.

 

Ocot môžete použiť pri akomkoľvek čistení, okrem  granitu, mramoru a ďalších poréznych kamenných povrchov, protože by na ňom mohol zanechať šmuhy a škvrny. Taktiež sa neodporúča používať na drevené podlahy!

 

 

 

Alpa

Pre mňa zostane Alpa už hádam navždy v hlave spojená s kockou cukru, ktorú mi mama dávala proti bolesti hrdla. No Alpa je vám o niečo záhadnejšia tekutina. Keďže je zmesou alkoholu a rôznych silíc, bylín a mentolu,

 • výborne rozpúšťa mastnotu, napr. pekne čistí telefón či ovládač na telku, chrómové batérie, zrkadlá či okná.
 • Na 1 liter vody pridáme 1 dcl alpy a ľahko ňou umyjeme aj okná. Inak, toto je už asi tretí tip z kuchyne na čisté okná, všímate? Vie mi niekto povedať, načo sme doteraz kupovali drahé čistiace prostriedky? 

 

 

 

Soľ

V rozprávke Soľ nad zlato milovala princezná svojho otca ako soľ. Už chápem (haha). Taká soľ je vám iný fiškus. Okrem toho, že bez nej každé jedlo chutí jalovo, soľ vie zachrániť aj nejeden kúsok v skrini alebo pomôcť pri čistení.

 

salt 1884166 1280 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • na fľaky a škvrny od červeného vína: Soľ je už známym ničiteľom škvŕn a určite poznáte jej účinky pri odstraňovaní fľakov od červeného vína. Aj mne sa to už neraz podarilo. Naposledy ani nie rok po kúpe novej pohovky. Opojená druhou fľašou vína som zaspala s pohárom červeného v ruke, keď tu zrazu… na gauči fľak ako hrom! V momente som sa prebrala, na škvrnu nasypala kilo soli, rozpolila citrón a polovičkou vtierala soľ do škvrny. Na druhý deň som to po vytriezvení zopakovala a vytrela do sucha. Po fľaku nebolo ani stopy! Pamätajte si, ak soľ zmiešate s citrónovou alebo limetkovou šťavou, zvýšite jej silu a dokonca poľahky odstránite aj hrdzu.
 • Vedeli ste však, že fľaku po červenom víne sa zbavíte aj keď na ňu nalejete mlieko? Tento postup som síce osobne ešte neskúšala, no vraj má rovnaký učinok ako hore spomínaný trik. Hm, stojí za vyskúšanie…. i keď víno na koberec kvôli tomu naschvál liať nebudem….
 • … aj na usadeniny: Máte doma vázy, ktoré už nie sú príliš pekné kvôli kruhom z usadenín? Vyrobte si zmiešaním pár kvapiek vody a soli pastu a usadeniny ňou potrite. Po chvíľke pôsobenia ňou vnútro vázy vydrhnite a opláchnite čistou vodou. Rovnako účinne pôsobí pasta aj na nepekné hnedé mapy v šálkach na čaj či kávu. Keď ňou vnútro hrnčekov vyčistíte, budú ako nové.
 • prvá pomoc pri pripálenej žehličke: Určite sa už aj vám podarilo na hladkú kovovú časť žehličky niečo pripiecť. Vtedy vezmite na pomoc kuchynskú soľ a nasypte ju na noviny. Žehličku zapnite na najvyššiu teplotu  a prechádzajte sem a tam po kryštáloch na papieri.

 

 

 

Cola

Toto vás možno prekvapí, ale záchod doma čistím Colou. Nie, nešibe mi, veď skúste a pochopíte! Takže bod č 1 je:

 • čistá toaleta

 

drink 872590 1280 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • na pripálené jedlo: Hravo  si poradí aj so spáleninami na pekáči či panvici. Stačí naliať a nechať chvíľku pôsobiť, účinok sa určite dostaví.
 • na usadeniny: Vďaka tomuto nápoju sa ľahko zbavíte aj usadenín na porceláne a skle.
 • na hrzdu: Pomocou utierky namočenej v Coca Cole  vyleštíte pochrómované povrchy, zotriete nežiaduce škvrny z kovového nábytku aj odstránite hrdzu. Rovnako ako skoro všetkým, čo som vám tu doteraz spomínala
 • zbohom krv: Coca Cola sa takisto účinne postará o škvrny od krvi na oblečení. Nakvapkajte nápoj na látku a preperte.

 

 

 

Sóda bikarbóna

Mojím absolútnym „number one“ je pre mňa sóda bikarbóna (jedlá sóda), ktorá má podobne ako ocot, schopnosť odstrániť škvrny a zároveň je aj antibakteriálnym prostriedkom. Požívam ju takmer na všetko:  na odstránenie mastnoty z rúry alebo zažratých škvŕn, na bielenie kobercov a prádla, pri odstraňovaní zápachu z topánok, na dezinfekciu zubnej kefky, odstránenie zápachu z umývačky alebo záchoda…

O využití jedlej sódy v kuchyni vie snáď každý. Pripomeniem napríklad ešte pridanie sódy do naloženého mäsa, ktoré takýmto spôsobom zmäkne alebo do fazule, ktorá sa tak rýchlejšie uvarí a nebude vás nadúvať. Alebo, keď sa minie droždie, máme v sóde bikarbóne rovnocennú alternatívu. A čo tak omeleta s troškou sódy? Bude krásne nadýchaná, rovnako ako koláče, v ktorých je jej prítomnosť často nepostrádateľná (prášok do pečiva).

 

soda 4017615 1280 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

Rovnako tak vie byť užitočná aj pri domácich prácach:

 • no more upchatá výlevka:
 • Na upchatú výlevku stačí šálka sódy bikarbóny, šálka horúceho octu a po prebublaní asi liter horúcej vody. Výlevka bude ako nová. 
 • pachy z umývačky riadu:  tiež veľmi kvalitne odstráni. Stačí medzi dvoma cyklami posypať dno.
 • zbohom smrad: podobne pôsobí aj pri nepríjemných pachoch akéhokoľvek druhu v domácnosti – koberec napáchnutý kadečím – stačí ho pred vysávaním posypať na nejakú polhodinku a vysávaním sa stratia aj pachy. Podobne môžeme balíček so sódou ponechať cez noc v topánkach a ráno nebudú páchnuť.

Výbornou prevenciou proti  pachom vo WC je nasypať do misky sódu a soľ do kúpeľa v pomere 1:1. Vzduch bude čistejší. Vo WC je sóda pomocníkom aj pri odstraňovaní vodného kameňa. Postačí nasypať celé balenie cez noc do misy a ráno spláchnuť.

 • ako dezinfekcia: zubných kefiek sa výborne robí namočením kefiek do sódového roztoku, v ktorom ostanú cez noc. Rovnako sa zbavíte baktérií na zubnej kefke ponorením do ústnej vody.
 • belosť belšia: Pridaním sódy k praciemu prášku sa vybieli bielizeň a zažltnutý nádych bieleho prádla. V spojení s peroxidom, čistiacim prostriedkom a citrónom si viete dokonca vyrobiť pastu na zažraté škvrny od potu na tričkách.

 

soda 4017613 1280 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • na škvrny: Škvrny na sporáku pretriete citrónovou šťavou a dočistíte zmesou jedlej sódy a vody.
 • na pripáleniny: Pripálené dno hrnca vyčistíte prevarením jedlej sódy a vody priamo v hrnci.

 

 

 

Majonéza

Majonéza dokáže vyleštiť množstvo rozličných povrchov. V prvom rade ju môžete vyskúšať na vrátenie lesku starému nábytku. Ako som už spomínala vyššie, ak vám zostali na nelakovanom alebo nemorenom dreve odtlačky napríklad od pohára s vodou, pretrite toto miesto majonézou. Tá vytvorí na povrchu jednotný film. Majonézu však možno použiť aj proti všiam, zjemnenie pokožky, na spáleniny od slnka či leštenie rastlín. Neuveriteľné, však?

 • domáce leštidlo: Podobne môžete vyleštiť klávesy na starom klavíri alebo nerezové povrchy. Vďaka obsahu octu alebo citrónovej šťavy je majonéza dobrým leštidlom taktiež na striebro. Na navlhčený kus látky či mäkkú zubnú kefku naneste trochu majonézy a vyčistite tým zašlé strieborné šperky.
 • čistenie pokreslených stien: Naneste ju na obrázok a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne to zotrite už len suchou alebo vlhkou utierkou. Dávajte si však pozor na to, aby majonéza neobsahovala vysoké množstvo octu. Na stene by totiž mohol zostať fľak.
 • odstránenie etikiet a žuvačiek: Naneste ju na zvyšky lepu a poriadne vydrhnite. Podobne môžete dostať z rozličných povrchov i nalepenú žuvačku.

 

 

 

Zubná pasta

toothpaste 3067569 1280 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

Za zmienku určite stojí aj zubná pasta, ktorú som už v článku niekoľkokrát spomenula. Použiť ju môžete na:

 • odstránenie vodného kameňa na dreve
 • zájdené pochomované batérie, ale i sklo na sprchovacom kúte
 • vyčistenie zanesenej plochy žehličky alebo umývadla
 • čistenie šperkov
 • čistenie topánok a bielej podrážky
 • odstraňovanie škvŕn
 • TIP: potápačske okuliare umyté zubnou pastou sa vám nebudú rosiť

 


 

 

HOMEMADE čistiace prostriedky

 

 • Univerzálny čistiaci prostriedok
  Zmiešame 1/2 šálky octu a 1/4 šálky jedlej sódy do 2 litrov vody. Tento univerzálny “prostriedok” môžete použiť skoro na čokoľvek. Používa sa na odstránenie škvŕn od tvrdej vody v sprchových kútoch, no aj na okná, zrkadlá, pripálený sporák…. atď…

 

laundry 4017609 1280 - Zbohom chémia! Čistiace prostriedky z kuchyne

 

 • Čistič odtokov
  Do odtoku nalejte približne 1/2 šálky sódy bikarbóny a potom 1/2 šálky octu. Výsledná chemická reakcia rozožerie mastné kyseliny, čím sa uvoľní odtok. Po 15 minútach nalejte aspoň pol litra vriacej vody, aby ste odstránili zvyšky.
  Upozornenie: Túto metódu používajte len na kovové sifóny.

 

 • Odstraňovač plesní
  Pleseň v kúpeľni na dlažbe či kachličkách je bežný problém, ktorý môže byť zdravotne škodlivý. Jednu časť peroxidu vodíka (3%) zmiešajte s dvomi dielmi vody vo fľaši s rozprašovačom a rozstrekujte na plochy s plesňou. Nechajte pôsobiť aspoň jednu hodinu, následne opláchnite.

 

Pre viac po domácky vyrobených čistiacich prostriedkov si pozrite aj nasledovný článok:

Doma vyrobené čistiace prostriedky

 

Zaujímavé tipy na homemade čistiace prostriedky nájdete aj TU a úplne geniálne tipy na ekologické alternatívy nájdete aj v článočku TU.

 

 • V prípade, že vás hore uvedené tipy neoslovili, tak investujte aspoň do čistiacich prostriedkov, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu, a teda také, ktoré majú oficiálnu environmentálnu značku – napríklad environmentálnu značku EÚ alebo Nordic Swan. Na Slovensku nájdete ekologické čistiace prostriedky napr. v DM Drogeriemarkt, v niektorých vegan a ekoshopoch ako napr. na ZEMITO  atď…

 

Tak moji milí, prajem vám príjemné upratovanie na prírodný spôsob. A nezabudnite, používaním EKO čistidiel šetríme nielen prírodu, ale aj svoju peňaženku. V prípade, že máte svoj odskúšaný trik a chcete sa podeliť o skvelý tip, neváhajte zanechať komentár.

 

Foto: Lucididit, Unsplash